co to jest cholestaza ciążowa
fot. Fotolia

Cholestaza ciążowa - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Cholestaza ciążowa to choroba wątroby występująca u kobiet w ciąży. Dlaczego się przydarza ciężarnym i czy to coś poważnego?
Karolina Stępniewska
co to jest cholestaza ciążowa
fot. Fotolia
Cholestaza ciążowa (wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych, zastój żółci) to poważna choroba wątroby występująca u kobiet w ciąży. Cholestaza pojawia się najczęściej w ostatnim trymestrze ciąży, a jej pierwsze objawy to nasilone swędzenie nóg i rąk. Cholestazę ciążową powoduje wysokie stężenie hormonów płciowych w ciąży po 25. tygodniu ciąży – estrogenu i progesteronu.  Wątroba nie radzi sobie z dużą ilością hormonów i dochodzi do zastoju żółci w wątrobie.  

Przyczyny cholestazy ciążowej

Jeśli w twojej rodzinie kobiety miewały cholestazę w ciąży, istnieje większe ryzyko, że ty również będziesz zmagała się z tą dolegliwością. Oprócz skłonności rodzinnych do powstawania cholestazy przyczynia się też nieprawidłowe funkcjonowanie estrogenów i progesteronu (czyli hormonów płciowych). Gdy w trzecim trymestrze ciąży ich stężenie jest największe, wówczas może zaburzać to pracę wątroby. A nadwrażliwość na hormony może prowadzić do powstania cholestazy.
Redakcja poleca: Czy grozi ci cukrzyca ciążowa? film
Czy wiesz, że cukrzyca ciążowa przebiega praktycznie bezobjawowo, a może być bardzo groźna dla matki i dziecka? Jak więc ją rozpoznać?

Objawy cholestazy ciążowej

Choroba ta wiąże się z pewną uciążliwością, a mianowicie z silnym świądem skóry (potwierdzą to wasze mamy i babcie, które cierpiały na cholestazę). Uczucie świądu najpierw pojawia się na dłoniach i stopach, a z czasem obejmować może również tułów, brzuch, szyję oraz twarz. Objaw ten szczególnie naprzykrza się wieczorami i w nocy. Oprócz świądu u co piątej ciężarnej występują dodatkowe objawy, takie jak:
  • trudności z zasypianiem i bezsenność, wynikające z ciągłego odczuwania świądu;
  • zmiany na skórze, tzw. przeczosy, powstałe na skutek drapania;
  • utrata apetytu, nudności a nawet wymioty;
  • żółtaczka, występująca w okresie 1-4 tygodni od ustąpienia swędzenia ciała;
  • powiększona wątroba;
  • niedobór witaminy K.

Diagnoza cholestazy

Zawsze należy poinformować lekarza prowadzącego ciążę, jeśli kobieta w ciąży zaobserwuje u siebie uporczywe swędzenia ciała. Cholestaza ciążowa to choroba groźna dla płodu, może wywołać nagły przedwczesny poród, a nawet zagrażać życiu dziecka. Dla zminimalizowania ryzyka ważna jest prawidłowa diagnoza i odpowiednie leczenie.  W tym celu konieczne jest wykonanie badań biochemicznych krwi, tzw. prób wątrobowych. Na chorobę wskazują nieprawidłowe wyniki badań wątrobowych i stężenia kwasów żółciowych w surowicy krwi.

Leczenie cholestazy ciążowej

Cholestaza może być wskazaniem do indukcji porodu i do wykonania cesarskiego cięcia. Wcześnie rozpoznana i właściwie leczona cholestaza kończy się jednak najczęściej porodem naturalnym. Ciężarne cierpiące na nasiloną cholestazę muszą znajdować się w szpitalu pod stałą opieką lekarską i są leczone za pomocą odpowiednich leków. Cały czas kontrolowany jest stan wątroby przyszłej mamy. Przy lekkiej cholestazie monitorowane są stan płodu i wody płodowe – np. w przychodni przyszpitalnej. Równolegle z farmakoterapią prowadzi się leczenie z pomocą diety. Ponieważ wątroba jest osłabiona, należy unikać pokarmów mogących ją obciążać. Choroba ustępuje zwykle już kilka tygodni po porodzie i nie pozostawia zmian w organizmie kobiety. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy