co to jest cholestaza ciążowa
fot. Fotolia

Co to jest cholestaza ciążowa?

Cholestaza ciążowa to choroba wątroby występująca u kobiet w ciąży. Dlaczego się przydarza ciężarnym i czy to coś poważnego?
Karolina Stępniewska
co to jest cholestaza ciążowa
fot. Fotolia
Cholestaza ciążowa (wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych) to poważna choroba wątroby występująca u kobiet w ciąży. Cholestaza ciążowa pojawia się najczęściej w ostatnim trymestrze ciąży, a jej pierwsze objawy to nasilone swędzenie nóg i rąk. Cholestazę ciążową powoduje wysokie stężenie hormonów płciowych w ciąży – estrogenu i progesteronu. Stężenie tych hormonów jest najwyższe w 3 trymestrze ciąży i wtedy najczęściej obserwuje się pierwsze objawy cholestazy. Wątroba nie radzi sobie z tak dużą ilością hormonów i dochodzi do zastoju żółci w wątrobie.  

Przyczyny cholestazy ciążowej

Jeśli w twojej rodzinie kobiety miewały cholestazę w ciąży, istnieje większe ryzyko, że ty również będziesz zmagała się z tą dolegliwością. Oprócz skłonności rodzinnych do powstawania cholestazy przyczynia się też nieprawidłowe funkcjonowanie estrogenów i progesteronu (czyli hormonów płciowych). Gdy w trzecim trymestrze ciąży ich stężenie jest największe, wówczas może zaburzać to pracę wątroby. A to przyczynia się do powstania cholestazy.
Redakcja poleca: Czy grozi ci cukrzyca ciążowa? film
Czy wiesz, że cukrzyca ciążowa przebiega praktycznie bezobjawowo, a może być bardzo groźna dla matki i dziecka? Jak więc ją rozpoznać?

Objawy cholestazy ciążowej

Choroba ta wiąże się z pewną uciążliwością, a mianowicie z silnym świądem skóry (potwierdzą to wasze mamy i babcie, które cierpiały na cholestazę). Objaw ten szczególnie naprzykrza się wieczorami i w nocy, przez co powoduje problemy ze snem lub nawet bezsenność. Oprócz świądu u co piątej ciężarnej występują dodatkowe objawy, takie jak:
  • utrata łaknienia;
  • nudności;
  • wymioty.

Cholestaza ciążowa - zagrożenia i diagnoza

Zawsze należy poinformować lekarza prowadzącego ciążę, jeśli kobieta w ciąży zaobserwuje u siebie uporczywe swędzenia ciała. Cholestaza ciążowa to choroba groźna dla płodu, może wywołać nagły przedwczesny poród, a nawet zagrażać życiu dziecka. Dla zminimalizowania ryzyka ważna jest prawidłowa diagnoza cholestazy ciążowej i odpowiednie leczenie. W celu zdiagnozowania cholestazy w ciąży konieczne jest wykonanie badań biochemicznych krwi, tzw. prób wątrobowych. Podwyższone parametry świadczą o cholestazie ciążowej. 

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Dieta przyszłej mamy