GRY
 
 

Co to jest ciąża pozamaciczna?

kobieta, mama, smutek, zamyślenie
fot. fotolia
Moja koleżanka miała ciążę pozamaciczną. Gdy pękł jajnik, nastąpił krwotok wewnętrzny i to, że przeżyła operację, graniczy z cudem. Marzę o tym, by mieć dziecko, ale boję się, że to samo i mnie może się przydarzyć. Jakie są przyczyny ciąży pozamacicznej?

Rozumiem, że bardzo się Pani przejęła operacją koleżanki, ale nie ma racjonalnego uzasadnienia, by odnosić jej problemy z ciążą pozamaciczną do swojej sytuacji.

Najczęstszą postacią ciąży pozamacicznej jest ciąża jajowodowa, a jej przyczyną zwężenie jajowodu. Zapłodnione jajeczko zamiast w macicy zagnieżdża się w jajowodzie i tam następuje jego dalszy rozwój.

Na początku objawy ciąży pozamacicznej niczym się nie różnią od objawów ciąży prawidłowo przebiegającej. Wkrótce jednak pojawiają się:
  • bóle w dole brzucha,
  • plamienia lub lekkie krwawienia.
Jeśli dojdzie do pęknięcia jajowodu, pojawia się ogromny ból, omdlenia, krwotok do jamy brzusznej, który zagraża życiu - w tym przypadku ratunek może przynieść tylko natychmiastowa operacja.

Ciążę pozamaciczną jajowodową można rozpoznać za pomocą badania ultrasonograficznego z sondą dopochwową lub badania laparoskopowego.


Odpowiada: prof. Włodzimierz Fijałkowski, ginekolog położnik
Redakcja poleca: Co się dzieje w 3. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Tak naprawdę dopiero teraz doszło do zapłodnienia. Dzięki ruchowi wypustek na śluzówce zarodek powoli jest transportowany w kierunku macicy, gdzie nastąpi implantacja. Zobacz nasz film!
Doładuj
Przeładuj