GRY

Co to jest ciąża pozamaciczna?

kobieta, mama, smutek, zamyślenie
fot. fotolia
Moja koleżanka miała ciążę pozamaciczną. Gdy pękł jajnik, nastąpił krwotok wewnętrzny i to, że przeżyła operację, graniczy z cudem. Marzę o tym, by mieć dziecko, ale boję się, że to samo i mnie może się przydarzyć. Jakie są przyczyny ciąży pozamacicznej?

Rozumiem, że bardzo się Pani przejęła operacją koleżanki, ale nie ma racjonalnego uzasadnienia, by odnosić jej problemy z ciążą pozamaciczną do swojej sytuacji.

Najczęstszą postacią ciąży pozamacicznej jest ciąża jajowodowa, a jej przyczyną zwężenie jajowodu. Zapłodnione jajeczko zamiast w macicy zagnieżdża się w jajowodzie i tam następuje jego dalszy rozwój.

Na początku objawy ciąży pozamacicznej niczym się nie różnią od objawów ciąży prawidłowo przebiegającej. Wkrótce jednak pojawiają się:
  • bóle w dole brzucha,
  • plamienia lub lekkie krwawienia.
Jeśli dojdzie do pęknięcia jajowodu, pojawia się ogromny ból, omdlenia, krwotok do jamy brzusznej, który zagraża życiu - w tym przypadku ratunek może przynieść tylko natychmiastowa operacja.

Ciążę pozamaciczną jajowodową można rozpoznać za pomocą badania ultrasonograficznego z sondą dopochwową lub badania laparoskopowego.


Odpowiada: prof. Włodzimierz Fijałkowski, ginekolog położnik
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?

Ocena (2 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu