gradówka u dziecka
fot. adobe stock

Gradówka u dziecka: zapalenie powieki mylone z jęczmieniem (przyczyny, objawy, leczenie) 

Gradówka u dziecka to stan zapalny, który najczęściej pojawia się wskutek alergii lub zarażenia bakteryjnego i jest trudna do wyleczenia. Może znajdować się na zewnętrznej i wewnętrznej stronie powieki, a w skrajnych przypadkach migrować i mnożyć się na powiekach. Leczenie gradówki najczęściej wymaga podania antybiotyku lub chirurgicznego usunięcia.
Katarzyna Imiołek
gradówka u dziecka
fot. adobe stock
Gradówka u dziecka to twardy guzek przy linii rzęs dolnej lub górnej powieki. Może mieć od kilku do kilkunastu milimetrów i występować pojedynczo lub w grupie, zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie oka. W początkowej fazie zakażenia gradówka objawia się bolącą spuchniętą powieką, zaś po kilku dniach przybiera ropno-krwistą postać. Nieleczona powiększa swój rozmiar i może rozprzestrzeniać się z jednego oka na drugie. Często bywa też mylona z jęczmieniem, jednak gradówka różni się od niego zarówno wyglądem, jak i sposobem leczenia.

Gradówka u dziecka:

Jak powstaje gradówka u dziecka?

Gradówka powstaje w gruczołach tarczkowych (gruczoły Meiboma) lub - rzadziej - łojowych, zwanych gruczołami Zeissa, znajdujących się wzdłuż brzegu powieki. Gruczoły te produkują i wydzielają łój, który natłuszcza powieki. Do powstania stanu zapalnego dochodzi, gdy ujście gruczołu ulegnie zaczopowaniu. W takim przypadku wydzielina gromadzi się i rozwija się zakażenie bakteryjne. Przyczyną powstania gradówki może być alergia, zakażenie gronkowcem, niedoleczony jęczmień czy budowa powieki. Często dotyka także osoby z chorobami skóry (np. łojotokowym zapaleniem skóry) oraz dzieci z wadą wzroku. Powstawaniu gradówek sprzyja także długie siedzenie przed ekranem komputera lub telefonu. Jeśli jest łagodna, nie musi powodować bólu – często jednak (zwłaszcza w początkowej fazie) gradówka sprawia dziecku ból i wywołuje obrzęk. 
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Leczenie gradówki u dzieci

Jeśli gradówka samoistnie nie zniknie w ciągu 2 tygodni, pomimo stosowania ciepłych okładów, należy udać się do okulisty, który przebada oko i wykona posiew. Na tej podstawie powinien przepisać odpowiednie leki – maści z antybiotykiem (np.Maxitrol, Dexamytrex, Floxal) oraz krople (Vigamox, Tobrosopt, Olodon). Kiedy gradówka nie znika mimo miejscowego podania antybiotyku, okulista przepisuje antybiotyk doustny. Ostatnim krokiem, jeśli i to nie pomoże, jest wykonanie zabiegu usunięcia gradówki, który polega na nacięciu zmiany i oczyszczeniu jej z ropy. U dzieci zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Niestety nie zawsze jest skuteczny. Gradówka charakteryzuje się tym, że wraca, często nawet po kilku dniach, w innych przypadkach po miesiącu lub nawet kilku miesiącach. Opróżnienie powieki bywa też odradzane ze względu na powstające po zabiegu blizny.

Domowe sposoby na gradówkę

Gradówkę u dziecka warto leczyć także domowymi sposobami – najskuteczniejsze są na początku jej powstawania, ponieważ bakteria nie jest jeszcze nazbyt rozwinięta i łatwiej jest się jej pozbyć. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych domowych sposobów, polecanych przez okulistów należy:
  • przykładanie ugotowanego jajka (owiniętego w papier lub cienką ściereczkę, tak by nie poparzyć powieki) do miejsca, w którym powstała gradówka. Gorące jajko bardzo długo utrzymuje wysoką temperaturę, która rozpuszcza zgromadzony łój i daje mu ujście. Okłady najlepiej wykonywać 4-5 razy dziennie przez około 15-20 minut.
  • Znanym sposobem na gradówkę jest także przykładanie do powieki rozgrzanej (i  zdezynfekowanej uprzednio) obrączki. Skuteczność przykładania obrączki często mylnie przypisuje się właściwościom złota, tymczasem chodzi tylko o ciepło, które wytwarza.
  • Jeszcze jednym znanym sposobem jest wykonywanie okładów z gorącej czarnej herbaty, które zmniejszają opuchliznę. Najskuteczniejsze są jednak okłady suche, zwłaszcza te z wykorzystaniem jajka.
Ciekawostka: Jeszcze jedną metodą leczenia gradówki jest hirudoterapia. Metoda ta polega na stosowaniu specjalnego lekarskiego gatunku pijawek na częściach ciała wymagających leczenia. W przypadku gradówki pijawki przykłada się zazwyczaj na podbródku, skroni oraz pępku (a nie jak mogłoby się wydawać na oku). Pijawki są skuteczne, ponieważ oczyszczają krew z zakażeń. Nie są jednak polecane dzieciom przed ukończeniem 10 roku życia, kobietom w ciąży, chorym na nowotwory czy osobom zmagającym się z niedokrwistością. Hirudoterapia jest częścią medycyny naturalnej. W Polsce można się nią zajmować od 2004 roku.
 

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy