
Język geograficzny – przyczyny i leczenie
Spis treści:
- Co to jest język geograficzny
- Język geograficzny u dziecka - zdjęcie
- Język geograficzny – przyczyny
- Diagnozowanie i leczenie języka geograficznego
- Język geograficzny a język mosznowy (zdjęcie)
Co to jest język geograficzny
Język geograficzny to łagodny stan zapalny języka, który wpływa na funkcjonowanie brodawek nitkowatych języka. W miejscach, gdzie pojawiają się ciemniejsze plamy, jest mniej brodawek (ale mogą być powiększone), a zmiana otoczona jest czerwonawą lub jasną obwódką. Zmiana jest gładka, złuszczona i może zmieniać rozmiar oraz się przemieszczać (stąd nazwa rumień wędrujący języka). Rumień może nie dawać żadnych dolegliwości. U niektórych osób pojawia się jednak pieczenie lub nadwrażliwość na kwaśne potrawy. Czasami podobne zmiany pojawiają się też na wewnętrznej stronie policzków.Język geograficzny: zdjęcie
Rumień wędrujący u dziecka może wyglądać np. tak jak na tym zdjęciu:
Język geograficzny – przyczyny
Specjaliści twierdzą, że u części osób zmiany na języku w postaci plam rumieniowych są uwarunkowane genetycznie. Zaobserwowano też, że język geograficzny częściej pojawia się u osób, które chorują na:- cukrzycę,
- łuszczycę,
- bielactwo,
- alergię,
- grzybicę,
- niedobór witamin, głównie z grupy B.
Czynnikami ryzyka wystąpienia rumienia wędrującego języka są: ciąża i stres – język geograficzny może być zmianą na tle psychosomatycznym.
Diagnozowanie i leczenie języka geograficznego
Postawienie diagnozy polega ustaleniu, czy jest jakaś uchwytna i możliwa do leczenia przyczyna rumienia wędrującego języka. Jeśli tak (np. alergia, niedobór witamin, grzybica), leczenie polega na wyeliminowaniu czynnika, który sprzyja powstawaniu języka geograficznego. Np. w przypadku alergii pokarmowej, eliminuje się z diety pokarmy uczulające, w przypadku awitaminozy – uzupełnia się braki witamin, a w przypadku grzybicy zwalcza się zakażenie grzybicze.Jeśli lekarz uzna, że zmiany na języku mogą mieć podłoże psychosomatyczne lub są wynikiem stresu, może zalecić psychoterapię i naukę technik radzenia sobie z nadmiernym napięciem psychicznym. W przypadku genetycznie uwarunkowanego języka geograficznego nie stosuje się żadnej terapii, a zmiany na języku występują przez całe życie.
Do lekarza trzeba się udać wtedy, gdy język geograficzny pojawi się nagle, zmiany są dokuczliwe i nasilają się. Wtedy jest to sugestia, że rumień wędrujący języka ma przyczynę, z którą można walczyć, pozbywając się przy okazji zmian na języku.
Niezależnie od przyczyn, jakie leżą u podłoża „geograficznych’’ zmian na języku, osobom, u których występują, zaleca się:
- rezygnację z kwaśnych i pikantnych pokarmów (cebuli, czosnku, agrestu, porzeczek itp.),
- szczególną dbałość o prawidłową higienę jamy ustnej,
- rezygnację z alkoholu i papierosów w przypadku osób dorosłych.
Język geograficzny a język mosznowy
Język mosznowy (mosznowaty, bruzdowaty, skrotalny) to pojęcie określające bardzo charakterystyczne zmiany w fakturze języka – są to bruzdy, „pęknięcia’’ jego powierzchni. Na poniższym zdjęciu widać, jak wygląda język mosznowy:
Język mosznowy może być zmianą rozwojową i traktowany jest jak jeden z prawidłowych wariantów budowy języka. Przypadłości nie leczy się, a jedynie zaleca szczotkowanie języka, aby oczyścić bruzdy z resztek pokarmu i zapobiegać stanom zapalnym jamy ustnej. Zaobserwowano, że język mosznowy częściej pojawia się u osób z zespołem Downa. Czasami u niektórych osób obie zmiany – język geograficzny i język mosznowy – mogą występować jednocześnie.
Sprawdź także: