język geograficzny
fot. Adobe Stock

Język geograficzny – przyczyny, objawy i leczenie [ZDJĘCIE]

Język geograficzny to inna nazwa przypadłości zwanej też rumieniem wędrującym języka. Dolegliwość objawia się tym, że na języku pojawiają się różnokształtne plamy z obwódką, które przypominają kontynenty na mapie – stąd nazwa choroby. Język geograficzny może być wrodzony lub pojawić się wskutek choroby, alergii lub jako objaw psychosomatyczny.
język geograficzny
fot. Adobe Stock
Język geograficzny to nazwa, która określa specyficzny wygląd języka ze wzorami przypominającymi mapę świata. Trudno określić przyczynę powstawania języka geograficznego. Czasami jest on wynikiem odziedziczonych genów i nie ma podłoża chorobowego, zdarza się, że towarzyszy innym schorzeniom lub jest jedynym objawem stanu zapalnego błony śluzowej jamy ustnej. Częściej pojawia się u kobiet i ludzi młodych oraz dzieci. Dotyka tylko 1-2 procent populacji.

Spis treści:

Język geograficzny – objawy

Co to jest język geograficzny? Jest to określenie łagodnego stanu zapalnego, który wpływa na funkcjonowanie brodawek nitkowatych języka. W miejscach, gdzie pojawiają się ciemniejsze plamy, jest mniej brodawek (ale mogą być powiększone), a zmiana otoczona jest czerwonawą lub jasną obwódką. Zmiana jest gładka, złuszczona i może zmieniać rozmiar oraz się przemieszczać (stąd nazwa rumień wędrujący języka). Rumień może nie dawać żadnych dolegliwości. U niektórych osób objawem języka geograficznego, oprócz charakterystycznych zmian na powierzchni języka, jest też pieczenie lub nadwrażliwość na kwaśne potrawy. Czasami podobne zmiany jak na języku pojawiają się też na wewnętrznej stronie policzków.

Język geograficzny – przyczyny

Specjaliści twierdzą, że u części osób zmiany na języku w postaci plam rumieniowych są uwarunkowane genetycznie. Zaobserwowano też, że język geograficzny częściej pojawia się u osób, które chorują na:
Czynnikami ryzyka wystąpienia rumienia wędrującego języka są: ciąża i stres – język geograficzny może być zmianą na tle psychosomatycznym.

Język geograficzny - leczenie

Postawienie diagnozy polega na ustaleniu, czy jest jakaś uchwytna i możliwa do leczenia przyczyna rumienia wędrującego języka. Jeśli tak (np. alergia, niedobór witamin, grzybica), leczenie polega na wyeliminowaniu czynnika, który sprzyja powstawaniu języka geograficznego. Np. w przypadku alergii pokarmowej, eliminuje się z diety pokarmy uczulające, w przypadku awitaminozy – uzupełnia się braki witamin, a w przypadku grzybicy zwalcza się zakażenie.

Jeśli lekarz uzna, że zmiany na języku mogą mieć podłoże psychosomatyczne lub są wynikiem stresu, może zalecić psychoterapię i naukę technik radzenia sobie z nadmiernym napięciem psychicznym. W przypadku genetycznie uwarunkowanego języka geograficznego nie stosuje się żadnej terapii, a zmiany na języku występują przez całe życie.

Do lekarza trzeba się udać wtedy, gdy język geograficzny pojawi się nagle, zmiany są dokuczliwe i nasilają się. Wtedy jest to sugestia, że rumień wędrujący języka ma przyczynę, z którą można walczyć.

Niezależnie od przyczyn, jakie leżą u podłoża języka geograficznego, osobom, u których występuje, zaleca się:
  • rezygnację z kwaśnych i pikantnych pokarmów (cebuli, czosnku, agrestu, porzeczek itp.),
  • szczególną dbałość o prawidłową higienę jamy ustnej,
  • rezygnację z alkoholu i papierosów w przypadku osób dorosłych.

Język geograficzny u dziecka: zdjęcie

Jeśli dziecko nie urodziło się z językiem geograficznym, a zmiany wystąpiły dość nagle i są bolesne albo reagują na kwaśne pokarmy, trzeba wykluczyć grzybicze zakażenie śluzówki – dzieci często biorą do buzi różne przedmioty, co może spowodować zakażenie. Zmian podobnych na języku można też szukać na wewnętrznej stronie policzków dziecka, co dodatkowo mogłoby sugerować zapalenie błon śluzowych.

Rumień wędrujący u dziecka może wyglądać np. tak jak na zdjęciu poniżej. Na tym języku geograficznym u dziecka widoczne są dwie ciemne łaty z mniejszą liczbą brodawek. Pozostała część języka jest wyraźnie jaśniejsza. Wokół plam miejscami występuje jaśniejsza obwódka.

język geograficzny u dziecka
fot. Adobe Stock

Język geograficzny a język mosznowy

Język mosznowy (mosznowaty, bruzdowaty, skrotalny) to pojęcie określające bardzo charakterystyczne zmiany w fakturze języka –  są to bruzdy, „pęknięcia’’ jego powierzchni. Na poniższym zdjęciu widać, jak wygląda język mosznowy:

język geograficzny, język mosznowy
Język mosznowy. fot. Adobe Stock

Język mosznowy może być zmianą rozwojową i traktowany jest jak jeden z prawidłowych wariantów budowy języka. Przypadłości nie leczy się, a jedynie zaleca szczotkowanie języka, aby oczyścić bruzdy z resztek pokarmu i zapobiegać stanom zapalnym jamy ustnej. Zaobserwowano, że język mosznowy częściej pojawia się u osób z zespołem Downa. Czasami u niektórych osób obie zmiany – język geograficzny i język mosznowy – mogą występować jednocześnie.

Sprawdź także:
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy