GRY

Długo staracie się o dziecko? Zróbcie badanie kariotypu

Badanie kariotypu pomaga wykryć nieprawidłowości w budowie chromosomów kobiety i mężczyzny. Bywa, że te nieprawidłowości są przyczyną braku ciąży lub poronienia.
Joanna Karwat
Konsultacja: lek. med. Robert Gizler
kariotyp, chromosomy, DNA, badanie genetyczne, geny, badanie kariotypu, in vitro, poronienie
fot. Fotolia
Kariotyp to zestaw chromosomów charakterystyczny dla naszego gatunku. Jeśli kryje się w nim jakiś błąd, para może mieć trudności z poczęciem dziecka. Dlatego badanie kariotypu jest jednym z podstawowych badań genetycznych zalecanych przez specjalistę w diagnozowaniu niepłodności. Kariotyp bada się, gdy doszło do poronienia, para długo stara się o dziecko. Badanie kariotypu jest też konieczne przed in vitro.

Prawidłowy kariotyp

Każda somatyczna komórka organizmu zawiera kariotyp. Komórka somatyczna, tzn. budująca organizm, to np. komórka nerwowa, mięśniowa, krwi. Wyjątek stanowią komórki rozrodcze. Każdy z nas w takiej komórce somatycznej ma zestaw chromosomów. Jest ich 46. To 22 pary autosomów (takich samych chromosomów u kobiet i mężczyzn) oraz 1 para chromosomów płci (XX u kobiet i XY u mężczyzn). 
Badanie kariotypu pomaga wykryć nieprawidłowości w liczbie lub budowie chromosomów.
Zobacz także: Badania genetyczne w kierunku niepłodności
Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.

Jak wygląda badanie kariotypu?

To proste badanie z próbki krwi. Wystarczy wykonać je raz w życiu – kod genetyczny jest niezmienny. Badanie kariotypu kosztuje ok. 390 zł.

Kiedy bada się kariotyp? 

Kiedy starania u dziecko trwają długo lub doszło do poronienia, lekarz może zalecić badanie kariotypu. Pomoże ono ustalić, czy kłopoty z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem nie są wynikiem defektu chromosomów u kobiety lub jej partnera. Badanie kariotypu zaleca się też w przypadku występowania chorób genetycznych w rodzinie. 
Jeśli w wyniku badania kariotypu wykryje się jakieś defekty chromosomów, lekarz kieruje parę do poradni genetycznej. Tam, na podstawie określonego wyniku badania kariotypu, szacuje się szanse na ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Określa się także dalszy sposób diagnostyki w trakcie ewentualnej procedury in vitro lub zaleca badania prenatalne.

Kto jeszcze powinien zbadać kariotyp?

Liczba defektów, które wiążą się z możliwością przekazania określonej wady genetycznej dziecku narasta z wiekiem. Dlatego kobietom powyżej 38. roku życia biorącym udział w programach in vitro zaleca się rozważenie diagnostyki preimplantacyjnej (PGS) – badania genetycznego zarodków jeszcze przed podaniem ich do macicy.  

Kariotyp a szanse na zdrowe dziecko

Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z płodnością, poronień lub wad wrodzonych u dzieci zależy od wielu czynników. Najważniejsze to:
  • Wiek matki (im więcej kobieta ma lat, tym starsze są jej komórki, przez co ryzyko wystąpienia wad jest większe),
  • Punkt translokacji, czyli przemieszczenia fragmentu chromosomu,
  • Rodzaj zmian, w jakich parach chromosomów obecne są wady .
Warto wiedzieć, że nie wszystkie zaburzenia kariotypu przekreślają szanse na zdrowe potomstwo. 

Zobacz także:
lek. med. Robert Gizler
Konsultacja: lek. med. Robert Gizler

specjalista ginekolog położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed we Wrocławiu.

Ocena (3 oceny)

5.7
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

We władzy hormonów

Psychotesty - pobaw się!