GRY
 
 

Długo staracie się o dziecko? Zróbcie badanie kariotypu

Badanie kariotypu pomaga wykryć nieprawidłowości w budowie chromosomów kobiety i mężczyzny. Bywa, że są one przyczyną braku ciąży lub poronienia.

Joanna Karwat
Konsultacja: lek. med. Robert Gizler
kariotyp, chromosomy, DNA, badanie genetyczne, geny, badanie kariotypu, in vitro, poronienie
fot. Fotolia
Kariotyp, to zestaw chromosomów charakterystyczny dla naszego gatunku. Jeśli kryje się w nim jakiś błąd, para może mieć trudności z poczęciem dziecka. Dlatego badanie kariotypu jest jednym z podstawowych badań genetycznych zalecanych przez specjalistę w diagnozowaniu niepłodności. Kariotyp bada się, gdy doszło do poronienia, para długo stara się o dziecko. Badanie kariotypu jest też konieczne przed in vitro.

Zobacz: Ile kosztuje in vitro w Polsce?

Prawidłowy kariotyp

Każda somatyczna komórka ciała zawiera kariotyp. Somatyczna, tzn. budująca ciało, to np. komórka nerwowa, mięśniowa, krwi. Wyjątek stanowią komórki rozrodcze. Każdy z nas w takiej komórce somatycznej ma zestaw chromosomów. Jest ich 46. To 22 pary autosomów (takich samych chromosomów u kobiet i mężczyzn) oraz 1 para chromosomów płci (XX u kobiet i XY u mężczyzn). 
Badanie kariotypu pomaga wykryć nieprawidłowości w liczbie lub budowie chromosomów.

Poznaj: Badania genetyczne w kierunku niepłodności
Redakcja poleca: Zmagania z niepłodnością stresują podobnie jak choroba nowotworowa - film
Długie starania o dziecko mogą doprowadzić parę do kresu wytrzymałości psychicznej. To gigantyczny stres, który szkodzi związkowi. Czy zawsze tak się dzieje? Obejrzyj wywiad z psychologiem z kliniki InviMed.

Jak wygląda badanie kariotypu i ile kosztuje?

To proste badanie z próbki krwi. Wystarczy wykonać je raz w życiu – kod genetyczny jest niezmienny. Badanie kariotypu kosztuje ok. 390 zł.

Kiedy bada się kariotyp? 

Kiedy starania u dziecko trwają długo lub doszło do poronienia, lekarz może zalecić badanie kariotypu. Pomoże ono ustalić, czy kłopoty z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem nie są wynikiem defektu chromosomów u kobiety lub jej partnera. Badanie kariotypu zaleca się też w przypadku występowania chorób genetycznych w rodzinie. 
Jeśli w wyniku badania kariotypu wykryje się jakieś defekty chromosomów lekarz kieruje parę do poradni genetycznej. Tam, na podstawie określonego wyniku badania kariotypu, szacuje się szanse na ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Określa się także dalszy sposób diagnostyki w trakcie ewentualnej procedury in vitro lub zaleca badania prenatalne.

Kto jeszcze powinien zbadać kariotyp?

Liczba defektów, które wiążą się z możliwością przekazania określonej wady genetycznej dziecku narasta z wiekiem. Dlatego kobietom powyżej 38. roku życia biorącym udział w programach in vitro zaleca się rozważenie diagnostyki preimplantacyjnej (PGS) – badania genetycznego zarodków jeszcze przed podaniem ich do macicy.

Zobacz film: Polki zwlekają z macierzyństwem

Kariotyp a szanse na zdrowe dziecko

Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z płodnością, poronień lub wad wrodzonych u dzieci zależy od wielu czynników. Najważniejsze to:
  • Wiek matki (im więcej kobieta ma lat, tym starsze są jej komórki, przez co ryzyko wystąpienia wad jest większe)
  • Punkt translokacji, czyli przemieszczenia fragmentu chromosomu
  • Rodzaj zmian, w jakich parach chromosomów obecne są wady 
Warto wiedzieć, że nie wszystkie zaburzenia kariotypu przekreślają szanse na zdrowe potomstwo. 

Przeczytaj także:
Doładuj
Przeładuj