Czym jest mikrobiom i jak o niego dbać? [LIVECZAT]

Mikrobiom to cały zestaw organizmów żywych, które występują w naszym otoczeniu: choćby na skórze czy w jelitach. O tym, jakie te mikroorganizmy mają znaczenie opowiadał lek. med. Mateusz Pawełczuk, Ekspert Internetowej Szkoły Rodzenia MamoToJa.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (35)

Zastanawiasz się czasami dlaczego jedni mają problemy skórne a inni nie? A przede wszystkim jak sobie z nimi radzić? Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji, zwłaszcza maluszków? Za to wszystko odpowiedzialny jest mikrobiom, czyli zespół mikroorganizmów obecnych na naszej skórze.

Za co odpowiada mikrobiom?

Mikrobiom zmienia się w ciągu naszego życia. Dlatego tak ważna jest troska o skórę maluszka już od jego pierwszych dni. Jak wyjaśniał lek. med. Mateusz Pawełczuk „Bardzo duży wpływ na mikrobiom ma to, w jaki sposób dziecko przyszło na świat. Jeśli był to poród drogami natury, wówczas dziecko przechodząc przez kanał rodny matki jest pokryte bakteriami, między innymi pałeczkami kwasu mlekowego odpowiedzialnego za pH skóry."

Jak dbać o skórę maluszka?

Codzienne rytuały pielęgnacyjne to jeden z najważniejszych elementów troski o małego człowieka już od pierwszych dni jego życia. Ważne jednak, aby kosmetyki, których używamy do pielęgnacji były odpowiednio dobrane, łagodne dla delikatnej skóry dziecka.

Zapraszamy na kolejne spotkanie! Obserwuj nasz fanpejdż na fb! 
 

Internetowa Szkoła Rodzenia mamotoja.pl
 

Materiał powstał we współpracy z marką Johnson’s

Doładuj
Przeładuj