GRY
 
 

Wszystko o mononukleozie u dzieci

Mononukleoza to choroba, na którą mogą chorować już niemowlęta, chociaż zdecydowanie częściej zdarza się u starszych dzieci. Sprawdź, jakie ma objawy i jak pomóc dziecku.

dziecko, zdrowie dziecka, maskotka, smoczek
fot. Panthermedia
Mononukleoza to ostra infekcja wirusowa. Mononukleoza u dzieci pojawia się najczęściej powyżej 3 roku życia. U niemowląt choroba ta może przebiegać niezauważalnie, choć w 1 roku życia dzieci chorują na nią rzadko. Na początku objawy mononukleozy zakaźnej przypominają zwykłe przeziębienie, potem dochodzi do znacznego powiększenia węzłów chłonnych, może pojawić się obrzęk powiek i wysypka.

Co wywołuje mononukleozę?

Mononukleozę powoduje ją wirus Epsteina-Barra, który należy do grupy wirusów opryszczkowych. Ten drobnoustrój przenosi się drogą kropelkową lub przez ślinę. Atakuje głównie migdałki, węzły chłonne i śledzionę, która podczas choroby może się powiększyć do znacznych rozmiarów.
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Objawy mononukleozy

Symptomy chorobowe przy mononukleozie są różne, ale żaden nie jest typowy tylko dla tej choroby. Początkowo przypomina zwykłe przeziębienie u dziecka lub grypę.
 • Zwykle nie ma apetytu, czasami dołącza się także ból brzucha.
 • Dziecko wyraźnie źle się czuje, jest zmęczone, senne, skarży się na ból głowy.
 • Później pojawia się ból gardła utrudniający mówienie i połykanie oraz katar z obfitą ropną wydzieliną.
 • Dziecko gorączkuje  – temperatura dochodzi do 38–39oC – lub ma jedynie stan podgorączkowy, który może utrzymywać się przez tydzień lub dłużej. Warto pamiętać, że za każdą długo utrzymującą się gorączką może kryć się mononukleoza.
 • U chorego powiększają się węzły chłonne, głównie szyjne, zaś na migdałkach występują naloty ropne.
 • Na skórze może pojawić się wysypka przypominająca odrę lub różyczkę.
 • Charakterystyczne są obrzęki powiek.
Objawy mononukleozy miewają różne nasilenie, więc choroba może nie być rozpoznana od razu. Jednak nie można ich lekceważyć. Należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Diagnozowanie mononukleozy

Pediatra na początku może rozpoznać anginę u dziecka, która mimo leczenia antybiotykami nie ustępuje.
U większości chorych dzieci powiększa się wątroba i śledziona. W postawieniu prawidłowej diagnozy pomaga badanie krwi:
 • charakterystyczne są zmiany w postaci tzw. wirocytów, czyli limfocytów o nieprawidłowej budowie
 • podwyższone mogą być też transaminazy, co świadczy, że wirus zaatakował wątrobę.
Uwaga!
Objawy mononukleozy w pewnej fazie mogą przypominać białaczkę. Rozpoznanie mogą potwierdzić specjalne testy serologiczne wykrywające odpowiedź układu immunologicznego dziecka na zakażenie wirusem mononukleozy zakaźnej (test Paull-Bunella).

Jak się leczy mononukleozę?

Tę chorobę leczy się wyłącznie objawowo. Leczenie mononukleozy polega na łagodzeniu objawów: obniżaniu gorączki, podawaniu leków przeciwkaszlowych. Poza tym:
 • nie stosuje się antybiotyków;
 • podczas choroby dziecko powinno leżeć w łóżku.
Uwaga! Gdy minie ostra faza choroby, malec powinien pozostać w domu przez co najmniej miesiąc. Po przechorowaniu mononukleozy u dziecka często utrzymuje się przez jakiś okres tzw. zespół przewlekłego zmęczenia. Konieczny jest wtedy oszczędzający tryb życia.
Polecamy także: Normy wyników badań u dzieci
Doładuj
Przeładuj