oligospermia przyczyną męskiej niepłodności, mała ilość plemników
fot. Fotolia

Oligospermia - jedna z najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności

Liczba plemników u blisko co trzeciego mężczyzny przebadanego w ramach zeszłorocznej kampanii „Płodny Polak” była poniżej normy przyjętej przez WHO. Wynik badania poniżej 15 mln plemników w 1 ml nasienia świadczy o oligospermii, schorzeniu będącym najczęstszą przyczyną męskiej niepłodności.
Martyna Pstrąg
oligospermia przyczyną męskiej niepłodności, mała ilość plemników
fot. Fotolia

Zdrowy mężczyzna posiada od 15 do 300 mln plemników w 1 ml spermie. Natomiast u 30% przebadanych w ubiegłym roku mężczyzn w ramach kampanii „Płodny Polak” liczba plemników nie przekraczała 15 mln/ml nasienia. Kiedy w danej ilości spermy nie ma nawet tyle plemników, ile jest w minimalnej normie, oznacza to, że mężczyzna choruje na oligospermię. Choroba może przebiegać łagodnie i niezauważalnie (10-15 mln plemników/ml), w sposób umiarkowany (5-10 mln plemników/ml), jak i ciężki (0-5 mln plemników/ml).

Zdarza się, że w nasieniu znajduje się tylko kilka plemników, a to oznacza kryptozoospermię. Czasem zdarza się zupełny ich brak, co nazywamy azoospermią. Leczenie tych chorób zależy od przyczyn jej powstania, jak i stopnia zaawansowania. Stosowane są zarówno metody chirurgiczne, jak i farmakologiczne, a sposób leczenia niepłodności jest ustalany dopiero po badaniu i konsultacji lekarskiej.

Oligospermia – przyczyna zagrożenia męskiej płodności

– Niepłodność staje się coraz powszechniejszym problemem. Wielu mężczyzn nie wie, że w przyszłości mogą mieć problemy z poczęciem dziecka, bowiem jedyną metodą na sprawdzenie stanu ich płodności jest badanie nasienia, a nadal nieliczni decydują się na profilaktyczną kontrolę swoich plemników.  (…) dzięki tej informacji (dotyczącej jakości nasienia - przyp. red.) mogą zawczasu podjąć działania, przeprowadzić bardziej szczegółową diagnostykę, czy też rozpocząć leczenie, jeżeli jest wskazane - mówi dr Grzegorz Mrugacz, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian, ekspert kampanii „Płodny Polak”.

- Wiele czynników może wpłynąć niekorzystnie na ilość i jakość nasienia, w tym przebyte choroby, urazy, ale też używki, stres, czy przegrzewanie jąder. W przypadku niewielkich odstępstw od normy czasem niewielkie zmiany w życiu, jak chociażby więcej ruchu, zdrowa dieta, mniej stresu może poprawić wyniki nasienia. Niekiedy jednak zaburzenia męskiej płodności wymagają kuracji za pomocą leków lub ingerencji chirurgicznej. Gdy nie przynoszą one oczekiwanych efektów pary starające się o dziecko mogą również skorzystać z metod wspomaganego rozrodu - dodaje dr Grzegorz Mrugacz.

Redakcja poleca: Chcesz być tatą? Zadbaj o witaminę M. Nie mamy na myśli nic frywolnego!
Do ciąży trzeba się przygotować. Ale to zalecenie dotyczy nie tylko kobiet starających się o dziecko. Przyszły tata też może coś zrobić dla swojego potomstwa, np. dbając o odpowiedni poziom kwasu foliowego. Wiesz, dlaczego to takie ważne?

Bezpłatna kontrola męskiej płodności

Szacuje się, że niepłodność dotyka już nawet co piątą parę w Polsce. W równym stopniu za ten problem odpowiada czynnik żeński i męski. Kluczowym działaniem w kwestii diagnostyki płodności u mężczyzn jest badanie nasienia, które można wykonać bezpłatnie w ramach wakacyjnej akcji kampanii „Płodny Polak”. O rozpoczęciu akcji pisaliśmy już ostatnio: Polscy mężczyźni mają problemy z płodnością – zrób BEZPŁATNE badanie!

Przygotowując się do badania mężczyźni powinni pamiętać o zachowaniu wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. Nie jest wskazane w tym czasie spożywanie alkoholu, palenie papierosów, ani nadmiar wysiłku fizycznego. Badania nasienia nie powinno także przeprowadzać się w trakcie antybiotykoterapii i co najmniej do 10 dni po jej zakończeniu. Przestrzeganie tych zasad pozwala na uzyskanie wiarygodnego wyniku dotyczącego ilości plemników w nasieniu i jego jakości. Kliniki Bocian dysponują specjalnymi intymnymi pokojami, gdzie można oddać nasienie do sterylnego pojemniczka, skąd niezwłocznie trafi do laboratorium. Wynik można już odebrać po 3 godzinach.

Zobacz także: 

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy