co to jest orgazm
fot. Adobe Stock

Co to jest orgazm – czy pomaga zajść w ciążę, jak go osiągnąć, radzi seksuolog

Orgazm to nagłe rozładowanie napięcia seksualnego, któremu towarzyszą skurcze mięśni pochwy i szyjki macicy – wyjaśnia seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Badania naukowe dowodzą, że pomaga kobiecie zajść w ciążę.
Agnieszka Majchrzak
Konsultacja: Dr Sylwia Jędrzejewska
co to jest orgazm
fot. Adobe Stock
Orgazm jest kulminacją aktu seksualnego. Przynosi falę rozkoszy płynącą ze skurczów mięśni ciała, jak i uczucie spełnienia emocjonalnego. Nie każde jednak współżycie z partnerem kończy się orgazmem i nie każda kobieta łatwo go osiąga. Dlatego tym bardziej warto poznać jego istotę i sposoby na przeżywanie orgazmu. W zrozumieniu zagadnienia pomaga seksuolog kliniczny, dr Sylwia Jędrzejewska.

Spis treści:

Czym jest orgazm?

Orgazm trudno zdefiniować jednym zdaniem – w piśmiennictwie naukowym funkcjonuje co najmniej 26 definicji orgazmu. – Orgazm jest złożoną reakcją fizjologiczną i psychiczną indukowaną poprzez aktywność seksualną, dlatego precyzyjne zdefiniowanie tego zjawiska jest dość trudne – stwierdza dr Jędrzejewska.

Z punktu widzenia fizjologicznego orgazm to nagłe rozładowanie napięcia seksualnego, któremu towarzyszą skurcze mięśni ciała i miednicy, wzrost częstości akcji serca, ciśnienia krwi oraz przyspieszenie oddychania. U kobiet polega na odczuwaniu bardzo silnej rozkoszy płynącej ze skurczy pochwy i szyjki macicy, u mężczyzn – wskutek wytrysku nasienia i skurczów worka mosznowego.

W aspekcie psychicznym odczuwane jest obezwładniające uczucie przyjemności. Kobiety i mężczyźni przeżywają błogi spokój, spełnienie emocjonalne, rozluźnienie, niekiedy senność. To efekt wyrzutu hormonów podczas szczytowania, m.in. oksytocyny oraz endorfin.
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

Jakie są objawy orgazmu?

Dzięki temu, że kobiece ciało posiada więcej stref erogennych niż ciało mężczyzny, kobiety mogą uzyskać orgazm na wiele sposobów. Dla 80 proc. kobiet jednak osiągnięcie tego stanu wymaga bezpośredniej stymulacji łechtaczki (oralnie, manualnie lub mechanicznie). – Orgazm można osiągnąć również poprzez stymulację ognisk zmysłowych tylnej ściany pochwy, punktu G, piersi, odbytu, czy nawet nadgarstka – podkreśla seksuolog.

W wyniku podniecenia powiększają się piersi, pochwa staje się wilgotna, powiększona, obrzmiewa tkanka w części pochwy położona najbliżej wejścia do niej, wskutek czego powstaje platforma orgazmiczna, ciasno obejmująca członek mężczyzny.

Do objawów orgazmu u kobiet należą:
 • przyspieszony oddech,
 • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
 • fala ciepła rozchodząca się po całym ciele,
 • rumieńce na twarzy i szyi, tzw. rumieniec seksualny,
 • zaczerwienienie na klatce piersiowej,
 • poszerzenie źrenic,
 • skurcze zwieracza odbytu,
 • napięcie mięśni,
 • ciało przybiera kształt łuku.

Kulminacją orgazmu są u kobiet skurcze ścian pochwy i dna macicy (wywoływane przez uwalniające się dawki hormonu oksytocyny) oraz ściemnienie otoczek piersi. U mężczyzn są to wytrysk nasienia i skurcze moszny. Warto podkreślić, że orgazm u mężczyzny nie zawsze jest równoznaczny z wytryskiem nasienia, może np. dojść do ejakulacji mimo braku szczytowania.

Etapy przeżywania orgazmu

Osiągnięcie orgazmu jest kulminacją aktu seksualnego. Jak wyjaśnia dr Jędrzejewska, orgazm jest jedną z faz cyklu reakcji seksualnych człowieka. Wśród nich wyróżniamy:
 • podniecenie – powiększają się piersi, skóra staje się zaróżowiona, rośnie napięcie mięśni pochwy, przyspiesza akcja serca, rośnie ciśnienie krwi, nabrzmiewa żołądź łechtaczki, pojawia się śluz w pochwie, rozchylają się wargi sromowe, wzrasta wrażliwość macicy,
 • plateau – wzrasta napięcie mięśniowe całego ciała, przyspiesza akcja serca i rytm oddechu, ujście pochwy jest zwilżone,
 • orgazm – dochodzi do skurczy większości mięśni ciała, skurczy zwieracza odbytu, wzrasta ciśnienie krwi i rytm oddechu, jest jeszcze szybsza akcja serca, następują skurcze pochwy, głównie u jej wejścia, łechtaczka zaś pęcznieje i powiększa się, kurczy się trzon macicy, pojawia rumień skóry (sexual flash),
 • odprężenie – ustępuje obrzmienie piersi, zanika rumieniec, zmniejsza się napięcie mięśni, do normy wraca ciśnienie, oddychanie, akcja serca.
U niewielkiej grupy kobiet podczas orgazmu może pojawić się wytrysk. Jest to płyn (produkowany w gruczołach przycewkowych) wydostający się z pochwy i przypominający męską ejakulację. Do kobiecego wytrysku częściej dochodzi przy orgazmie osiąganym poprzez pobudzanie punktu G.

Ile trwa orgazm?

O intensywności przeżywania orgazmu decyduje siła i długość skurczów mięśni związanych z narządami płciowymi. Stan szczytowania może trwać od kilku do kilkudziesięciu sekund – średnio od 3 do 25 sekund. Skurcze pochwy odczuwane są co 0,8 sekundy i powtarzają się od 5 do 12 razy.

– Orgazm jest często uważany za koniec zwieńczenie stosunku seksualnego, chociaż wcale tak być nie musi. Ciało i umysł kobiety są nadal gotowe do dalszego uczestniczenia w kontakcie seksualnym pomimo przeżytego orgazmu. To nasza wielka zaleta, o której nie powinnyśmy zapominać – podkreśla seksuolog.
21 minut – tyle średnio potrzebuje kobieta do osiągnięcia orgazmu z partnerem. 8 minut i 7 sekund to średni czas potrzebny, aby kobieta osiągnęła szczytowanie, masturbując się. Większość mężczyzn może orgazm osiągnąć w o wiele krótszym czasie.

Rodzaje orgazmów

W zależności od stymulacji miejsc erogennych kobiety (części ciała, których dotyk wywołuje największe podniecenie seksualne) wyróżniamy co najmniej kilkanaście typów orgazmu kobiecego. Najważniejsze z nich to:
 • orgazm łechtaczkowy – najczęstszy i najłatwiejszy do osiągnięcia, powstaje wskutek stymulacji łechtaczki, która jest bardzo mocno unerwionym organem kobiecym,
 • orgazm pochwowy – powstaje w wyniku penetracji pochwy w trakcie stosunku, trudniejszy do osiągnięcia niż orgazm łechtaczkowy, łatwiej osiągają go kobiety umiejące pracować mięśniami Kegla, czyli poprzez ich rytmiczne zaciskanie w czasie penetracji ścian pochwy,
 • orgazm sutkowy – dość łatwy do osiągnięcia, polega na odpowiednim pieszczeniu kobiecych sutków, towarzyszą mu skurcze pochwy i macicy,
 • orgazm analny – okolice odbytu są bardzo wrażliwe i silnie unerwione, ponieważ znajdują się tam zakończenia takich narządów jak prostata (u mężczyzn) czy końcówki pochwy (u kobiet).
Orgazm można osiągnąć nie tylko poprzez tradycyjny stosunek seksualny. Szczytowanie można mieć także poprzez seks oralny, pieszczenie genitaliów dłońmi lub stopami, seks hiszpański (stosunek międzypiersiowy).

Czy orgazm pomaga zajść w ciążę?

Tak, to prawda. Oto fakty świadczące o tym, że kobiecy orgazm pomaga zajść w ciążę:
 • skurcze ścian pochwy i macicy podczas szczytowania „popychają” plemniki w kierunku komórki jajowej,
 • skurcze macicy w trakcie orgazmu obniżają jej szyjkę, przez co może ona „zassać” znacznie więcej nasienia mężczyzny,
 • szczytowanie kobiety obniża kwaśny odczyn pochwy, przez co staje się ona dla plemników bardziej przyjaznym miejscem.

Naukowcy podkreślają, że orgazm kobiety to nie tylko mechanizm ułatwiający plemnikom pokonanie odcinka pochwy i przedostanie się do jajowodów, gdzie jest szansa zapłodnienia komórki jajowej, ale też ogromny zastrzyk oksytocyny, wpływający na samopoczucie kobiety.

Odkryto, że orgazm kobiecy zwiększa poczucie bliskości między partnerami i zmniejsza stres. A to z kolei sprzyja zdrowiu kobiety, co też przekłada się na jej płodność.

Czy można nauczyć się osiągać orgazm?

Badania pokazują, że kobiecy orgazm jest zjawiskiem wyuczonym. Kobiecie potrzeba około dwóch lat od momentu rozpoczęcia współżycia płciowego, aby móc go osiągać. Nie dla wszystkich jest to proste i wiele pań przez długie lata nie potrafi szczytować w trakcie uprawiania seksu z partnerem.

– Ponieważ uwarunkowania seksualności kobiet i mężczyzn są odmienne, co wynika z różnic hormonalnych, psychicznych, neurologicznych i anatomicznych, rzadko zdarza się, że oboje partnerów jednocześnie osiąga orgazm – wyjaśnia seksuolog. – Pogoń za jednoczesnym orgazmem jest ślepą uliczką. Zrewidujmy swoje oczekiwania w tym aspekcie – mówi ekspertka.

Seksuolodzy podkreślają, że każda zdrowa kobieta może przeżywać orgazm z mężczyzną. Aby tak się stało, trzeba przede wszystkim:
 • poznać dobrze swoje ciało, tak aby wiedzieć, co sprawia największą przyjemność,
 • mieć świadomość, że seks to wspaniała część naszego życia, źródło szczęścia i zdrowia, nie zaś sfera nieczystości i grzechu.

– Jeżeli kobieta czuje się zawstydzona lub zablokowana seksualnie, orgazm może być trudny, a nawet niemożliwy do osiągnięcia – przestrzega seksuolog.

Dlaczego kobieta nie ma orgazmu?

Brak orgazmu u kobiet może mieć wiele przyczyn i może być spowodowany:
 • menopauzą i spadkiem poziomu hormonów kobiecych – estrogenu i progesteronu,
 • nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy,
 • suchością pochwy,
 • wadami budowy narządów płciowych,
 • przebytymi operacjami ginekologicznymi,
 • przyjmowaniem leków nasennych,
 • zażywaniem antydepresantów.

Konsultacja: Dr Sylwia Jędrzejewska, seksuolog kliniczny, prowadzi praktykę w Gameta – Klinice Leczenia Niepłodności w Warszawie.

Zobacz też: 
Dr Sylwia Jędrzejewska
Konsultacja: Dr Sylwia Jędrzejewska

seksuolog kliniczny, prowadzi praktykę w Gameta – Klinice Leczenia Niepłodności w Warszawie

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy