GRY
 
 

Orgazm kobiety ma wiele twarzy

Gdyby nie to, że kobieta jest w stanie przeżywać rozkosz na bardzo wiele sposobów, nie byłoby książki i kinowego hitu „50 twarzy Greya”. Orgazm kobiety to nie jest tylko reakcja fizjologiczna, to cała symfonia dźwięków, doznań i reakcji całego ciała, a źródłem tej przyjemności może być wiele zaskakujących rzeczy.

kobieta i mężczyzna w łóżku, seks, współżycie, orgazm
fot. Fotolia
Co to jest orgazm? Według encyklopedii, orgazm to kulminacyjna faza podniecenia seksualnego połączona z odczuwaniem rozkoszy i zadowolenia. Według naukowców, to szereg reakcji, które można zmierzyć, np. wzrost ciśnienia krwi, zmiana rytmu oddechu, szybsze bicie serca, skurcze mięśni. Według kobiet – orgazm to obezwładniające doznanie, uczucie ciepła, które rozchodzi się od łechtaczki aż po czubki palców. Są jednak i takie kobiety, które po 30 latach małżeństwa nie są pewne, czy w ogóle kiedykolwiek miały orgazm. Bo ziemia nie zatrzęsła się i nie poraził je piorun gigantycznej przyjemności. Autorka książki „Wielki orgazm” podaje jeszcze jeden ciekawy przykład – zbierając materiały na temat orgazmu, spotkała intrygującą parę: kobieta twierdziła, że szczytuje przy każdym zbliżeniu, zaś jej partner był przekonany, że jeszcze nigdy nie doprowadził ukochanej do orgazmu. Które z nich było w błędzie? Cóż, orgazm nie zawsze wygląda tak, jak pokazują w filmach erotycznych. Gryzienie poduszki, okrzyki na pół osiedla i absolutne wyczerpanie tuż po szczytowaniu jest normalne, ale orgazm bez krzyku i na spokojnie... też wpisuje się w normę.
Przeczytaj: Orgazm z krzykiem

Od czego zależy siła orgazmu

Zdaniem seksuologów, intensywność orgazmu zależy od dnia cyklu (podczas jajeczkowania – objawy, orgazm czujemy najsilniej), atmosfery zbliżenia, seksualnego dopasowania, a nawet diety. Są dowody na to, że po zjedzeniu ciężkostrawnych dań (np. pizzy, hamburgera czy frytek) kobieta ma mniejszą szansę na orgazm niż po posiłku złożonym z nabiału, chudego mięsa, ryb, warzyw i owoców.
Przeczytaj: Co to jest owulacja?
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

Orgazm łechtaczkowy i orgazm pochwowy

Teorię o rozdzielności kobiecego orgazmu stworzył Zygmunt Freud. Uważał, że ten pierwszy pojawia się podczas specjalnych pieszczot łechtaczki, podczas gdy drugi – niezależnie od nich. Według Freuda orgazm pochwowy miał być intensywniejszy i świadczyć o dojrzałości kobiety. Dziś wiemy już z całą pewnością, że ta teoria była błędna. Nie ma tak naprawdę różnic, gdy chodzi o siłę i długość przeżywania obu orgazmów. To są po prostu dwie drogi, które prowadzą do tego samego celu – osiągnięcia rozkoszy. W wyniku pobudzania samej łechtaczki orgazm osiąga 60-80% kobiet. 20-30% kobiet osiąga orgazm przez stosunek dopochwowy.
Polecamy: W pogoni za orgazmem

Orgazm wielokrotny

W badaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych z udziałem 805 młodych kobiet ujawniono, że 47% z nich doświadcza wielokrotnego orgazmu. Co ciekawe, wyniki badań przeprowadzonych przez Florida State University w Tallahassee wykazały, że kobiety mogą mieć różne formy wielokrotnego orgazmu. Istnieją dwa główne rodzaje:
  • Wydłużony orgazm – seria orgazmów następuje szybko jeden po drugim, bez znaczących przerw między nimi.
  • Powtarzający się orgazm – szczytowania następują po tzw. fazie plateau, niebędącej orgazmem.
W badaniu wykazano też, że liczba wielokrotnych orgazmów doświadczanych przez kobiety może wynosić 2-20. Najciekawsze jest to, że 18,3% badanych kobiet, które doświadczyły wielokrotnego orgazmu, przeżyły go bez faktycznego fizycznego pobudzania ich narządów płciowych. 

Orgazm sutkowy

Samymi pieszczotami piersi można doprowadzić kobietę do orgazmu, ale... nie każdą i nie zawsze. Młode mamy są pod tym względem na uprzywilejowanej pozycji, bowiem wiele szlaków nerwowych, które odpowiadają za osiągnięcie orgazmu sutkowego, uaktywnia się w okresie laktacji. Poza tym, niektóre kobiety mają po prostu mniej wrażliwe piersi. W teorii technika doprowadzania kobiety do orgazmu sutkowego to: delikatny masaż kolistymi ruchami (np. z użyciem olejku lub śliny), głaskanie, muskanie, całowanie ze stopniowym zbliżaniem się do okolic sutków. Gdy sutki stwardnieją, można je ssać, delikatnie szczypać... i uważnie patrzeć, czy to sprawia kobiecie przyjemność, czy jest wręcz odwrotnie.
Przeczytaj: Czy lubisz swoje piersi?
Doładuj
Przeładuj