Owulacja na filmie – zobacz trasę komórki jajowej

Zobacz, jak wygląda owulacja i jaką drogę pokonuje komórka jajowa w dni płodne. Przekonasz się, jak wiele czynników ma wpływ na to, by zapłodnienie w ogóle było możliwe.
Joanna Karwat
Owulacja (jajeczkowanie) jest częścią cyklu miesiączkowego kobiety, to gotowość komórki jajowej do zapłodnienia. Owulacja jest wtedy, gdy jajnik uwalnia komórkę jajową, która może być zapłodniona przez plemnik. Zwykle ma to miejsce 14 dni przed kolejnym krwawieniem miesiączkowym. To oznacza, że jeśli masz regularne 28-dniowe cykle, owulacja będzie dokładnie w połowie, czyli 14 dnia cyklu miesiączkowego. Jeśli jednak twoje cykle miesiączkowe mają 30 dni, owulacja będzie w 16 dniu. Zdarza się też tak, że cykle są bezowulacyjne.

Przeczytaj i zobacz na filmie, jak dochodzi do owulacji. 
  1. Początek cyklu miesiączkowego, czyli krwawienie (1-6 dzień cyklu). Wewnątrz każdego z jajników są setki tysięcy pęcherzyków. Każdy pęcherzyk zawiera komórkę jajową.W ciągu tych pierwszych dni cyklu kilka pęcherzyków w jajniku zaczyna rosnąć. Pęcherzyki wydzielają do krwiobiegu estrogen – to sygnał dla wyściółki macicy, by przygotowała się do ciąży.
  2. Organizm wybiera jeden pęcherzyk (7-11 dzień cyklu). Około 7 dnia cyklu miesiączkowego wszystkie pęcherzyki przestają rosnąć i zaczynają zanikać z wyjątkiem jednego. Ten dominujący pęcherzyk rośnie o odżywia znajdujące się wewnątrz jajeczko.
  3. Wyrzut hormonów (12-13 dzień cyklu). Około 12 dnia cyklu pęcherzyk wydziela duże ilości estrogenu. To sygnał dla podwzgórza i przysadki mózgowej, by uwolnić do krwiobiegu dużą porcję hormonu luteinizującego. Na rynku dostępne są testy owulacyjne (wykonywane z moczu), dzięki którym łatwo wykryjesz ten wzrost poziomu hormonu luteinizującego i będziesz wiedziała, że zbliża się owulacja (zobacz kalendarz dni płodnych).
  4. Owulacja (14 dzień cyklu jeśli ma on 28 dni). Około 14 dnia cyklu hormon luteinizujący powoduje, że pęcherzyk przechodzi nagłe przyspieszenie wzrostu. Wybrzuszony pęcherzyk uwalnia substancje, które powodują zbliżenie się jednego z dwóch jajowodów i otoczenie pęcherzyka. Pęcherzyk pęcznieje i pęka, uwalniając jajeczko. Jajeczko trafia do jajowodu. Mikroskopijne rzęski przesuwają jajeczko do wejścia jajowodu. Skurcze mięśni popychają delikatnie jajeczko ku jamie macicy.
Po owulacji komórka jajowa jest aktywna 12-24 godziny. By kobieta zaszła w ciążę, komórka jajowa musi w tym czasie spotkać się z plemnikiem. Jeśli nie zostanie zapłodniona, jajeczko rozpuszcza się i wydostaje razem z wyściółką macicy podczas menstruacji.

Zobacz, jak wygląda owulacja na filmie – kliknij w zdjęcie poniżej

Przeczytaj także:
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy