GRY
 
 

Co to jest owulacja?

Od owulacji zależy to, czy kobieta jest płodna i może zajść w ciążę. O tym niezwykłym procesie, który zachodzi w organizmie, opowiedział nam prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski, ginekolog położnik. Wyjaśnił też, dlaczego kobieta może czasem mieć podwójną owulację.

kalendarz dni płodnych i owulacji
fot. Fotolia

Owulacja postrzegana jest jako tajemniczy proces – większość kobiet nie czuje, kiedy ona następuje, nie czujemy w tym czasie nic szczególnego, nie widzimy żadnych zewnętrznych zmian. Czasem dowodem na prawidłowo zachodzącą owulację jest... zaskoczenie w momencie zobaczenia dwóch pasków na teście ciążowym. Warto, by każda kobieta wiedziała, jak przebiega owulacja, jakie są jej objawy i kiedy są dni płodne.

Jak dochodzi do owulacji?

Owulacja (jajeczkowanie) to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej ze znajdującego się w jajniku pęcherzyka Graafa. Dochodzi do niej w wyniku działania hormonów. Hormon folikulotropowy (FSH) wpływa na dojrzewanie komórki jajowej, a z kolei produkowane przez organizm estrogeny, 
wpływają na ilość wydzielanego FSH i LH (hormonu luteinizującego). Gdy pęcherzyk jest dojrzały (a wraz z nim komórka jajowa) następuje wyrzut dużej ilości hormonu luteinizującego, który powoduje uwolnienie komórki jajowej z jajnika. To właśnie jest owulacja.

Zobacz też: Jak wygląda owulacja na filmie
Redakcja poleca: 8 zaskakujących (i zabawnych!) faktów o dniach płodnych [WIDEO]
Wiesz, kiedy masz jajeczkowanie, wiesz, że podczas dni płodnych zmienia się temperatura ciała, ale tego nie wiesz na pewno! Daj się zaskoczyć tym faktom o owulacji!

Czy liczba komórek jajowych jest z góry określona?

Tak, liczba komórek jajowych zostaje określona jeszcze przed urodzeniem. Ponieważ część z nich ulega zwyrodnieniu, z około 700 tysięcy (czy nawet 2 milionów) w życiu płodowym, w jajniku  kobiety dojrzałej występuje  tylko mniej więcej 40 tysięcy. Są one uwalniane w każdym cyklu miesiączkowym od momentu uzyskania dojrzałości płciowej, aż do menopauzy.

Czy może wystąpić podwójna owulacja?

Podwójna owulacja w cyklu jest możliwa. Może się zdarzyć tak, że dwa pęcherzyki dojrzewają jednocześnie w dwóch jajnikach, a nawet w jednym. Zdarza się, że dojrzewają synchronicznie, czyli w tym samym momencie, bywa jednak, że dojrzewają w niewielkim odstępie czasu. Trudno jednoznacznie określić w jakim momencie następuje owulacja – zdarza się to przypadkiem, np. w trakcie stosunku.

Po owulacji następuje wzrost temperatury

Za skok temperatury po owulacji odpowiedzialny jest progesteron. Pęknięty pęcherzyk tworzy gruczoł zwany ciałkiem żółtym, który wydziela progesteron. Hormon ten ma za zadanie przygotować błonę śluzową macicy do przyjęcia zarodka. Jeżeli zatem wykształciło się ciałko żółte to możemy zaobserwować skok temperatury. Na tym w dużej mierze opiera się działanie komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly – poprzez codzienny pomiar temperatury pod językiem komputer zbiera dane o charakterystyce cyklu kobiety i wychwytuje właściwy dla owulacji skok temperatury.
Doładuj
Przeładuj