rumień guzowaty u dziecka
fot. Fotolia

Jak wygląda rumień guzowaty i co go powoduje?

Czerwone, bolesne, zapalne guzki, najczęściej na podudziach to objawy rumienia guzowatego. Co go powoduje i jak się go leczy?
Karolina Stępniewska
rumień guzowaty u dziecka
fot. Fotolia
Rumień guzowaty (łac. erythema nodosum) to choroba zapalna tkanki tłuszczowej i skóry, przebiegająca z charakterystycznymi czerwonymi i bolesnymi guzami na skórze o średnicy 1-1,5 cm. Na rumień guzowaty najczęściej chorują ludzie między 10 a 40 rokiem życia. Rumień guzowaty u dzieci pojawia się równie często u chłopców, jak i u dziewczynek, u dorosłych na tę chorobę częściej zapadają kobiety. Rumień guzowaty może być objawem poważnych chorób, m.in. sarkaidozy, nieswoistego zapalenia jelit.

Objawy rumienia guzowatego

Przed pojawieniem się rumienia, może wystąpić stan podgorączkowy lub gorączka u dziecka, chudnięcie, osłabienie, ból stawów i brzucha, kaszel, chrypa, biegunka. Najbardziej charakterystyczne objawy rumienia guzowatego to:
 • bolesne, czerwone, często zlewające się guzy o średnicy 1-1,5 cm, umiejscowione najczęściej na dolnych kończynach: udach, podudziach, pośladkach. Mogą pojawiać się też na rękach, ramionach i tułowiu.
Przykładowe rozmieszczenie rumienia guzowatego:
 

fot. kadr z YouTube/Doctor's Circle
 • guzy są początkowo czerwone, następnie zmieniają barwę na brązową, by w fazie końcowej przejść w kolor zielony.
 • zmiany skórne w przebiegu rumienia guzowatego znikają samoistnie po 2-9 tygodniach. Mogą pozostawiać przebarwienia na skórze, ale nie pozostawiają blizn.
Nie należy mylić rumienia guzowatego z rumieniem zakaźnym.
Redakcja poleca: Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!
Operacja Zuzi Machety kosztowała 1,5 mln USD. Taką sumę udało się uzbierać - był pierwszy cud. Drugi: że Zuzia ma teraz... 10 palców u rąk. To medyczny cud.

Jak wygląda rumień guzowaty?

Oto przykładowe zdjęcia zmian skórnych w przebiegu rumienia guzowatego:
 

fot. kadr z YouTube/purplelirpa


fot. kadr z YouTube/Bruno Pompeu
 

Przyczyny rumienia guzowatego

W ponad połowie przypadków nieznana jest przyczyna pojawienia się rumienia guzowatego. W pozostałych może on być spowodowany m.in.:
 • ciążę  - rumień guzowaty w ciąży pojawia się najczęściej na przełomie 1 i 2 trymestru
 • infekcją bakteryjną spowodowaną m.in. przez paciorkowce (najczęściej pneumokoki), gruźlica, kiła, salmonellę
 • sarkoidozą – to druga, po paciorkowcach, najczęstsza przyczyna występowania rumienia guzowatego wśród polskich pacjentów
 • zakażenia grzybicze
 • infekcje wirusowe (m.in. wirusy zapalenia wątroby typu B i C, HIV, wirus Epsteina-Barr, cytomegalowirus)
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
 • choroba Leśniowskiego-Crohna
 • niektóre leki przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne (sulfonamidy), penicylinę, pigułki antykoncepcyjne (zawierające gestagen)
 • choroby tkanki łącznej (choroby zapalne naczyń, toczeń rumieniowaty, twardzina)

Leczenie rumienia guzowatego

W przypadku wystąpienia rumienia guzowatego, najpierw należy znaleźć jego przyczynę. Jeśli spowodowany jest którąś z wyżej wymienionych chorób, podejmuje się leczenie odpowiednie dla tej jednostki chorobowej. Na guzy stosuje się różne maści (m.in. mentolową i ichtiolową), niesteroidowe leki zapalne, opaski uciskowe. Na dolegliwości pomaga również leżenie z uniesionymi nogami.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy