Co to jest skala Apgar i co z niej możemy wyczytać? Mówi ekspert [WIDEO]

Punkty w skali Apgar określają stan noworodka po porodzie. Maksymalna liczba punktów w skali Apgar wynosi 10, minimalna – 0. W tej skali ocenia się czynność serca dziecka, oddech, zabarwienie skóry, reakcję na bodźce i zabarwienie skóry, tłumaczy dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover.
Oceniając stan noworodka bezpośrednio po urodzeniu, neonatolodzy używają skali Apgar. Według tej skali dziecko może dostać minimalnie 0 punktów, a maksymalnie 10 punktów.

– Wśród mam panuje przekonanie, że jeśli noworodek nie dostał pełnych 10 punktów w skali Apgar, to znaczy, że jest noworodkiem chorym. Tak nie jest – wyjaśnia dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover. – Skala Apgar to wyłącznie skala orientacyjna, pokazująca, jak maluch przystosowuje się do życia po narodzinach. 

Jak się ocenia wg skali Apgar?

W skali Apgar ocenia się 5 różnych parametrów:
  • Czynność serca noworodka
  • Oddech
  • Napięcie mięśniowe
  • Zabarwienie skóry 
  • Reakcja na bodźce, które otaczają dziecko
– Każdą z tych pięciu rzeczy punktujemy od 0-2. Noworodka ocenia się wg skali Apgar w 1. minucie życia, następnie 2., 3. 5. i 10. minucie – mówi dr Balicka. – Wszystko, co dzieje się poza tymi minutami, nie wchodzi już w zakres skali Apgar. Oczywiście skala nie ma większego zastosowania w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie.

Stan dzieci, które dostały w badaniu łącznie 8 czy 9 punktów, również określa się jako dobry. 
– Po prostu takie maluchy wymagają odrobinę dłuższego czasu adaptacji poza życiem łonowym – mówi pediatra. – Noworodek, który dostał łącznie 4-7 punktów, to noworodek, który urodził się w stanie średnim. Wszystko, co poniżej 4 punktów wymaga od nas, lekarzy, podjęcia czynności przywracających prawidłowe funkcjonowanie noworodka. 

Polecamy: Zabieg Credego u noworodka

Za co odejmuje się punkty w skali Apgar? 

Każda mama chciałaby, żeby jej maleństwo już w pierwszej minucie życia, osiągnęło maksymalną liczbę punktów. Czasem jednak lekarz, zamiast maksymalnych dwóch punktów, przyznaje 1 albo 0. 
 
– Noworodek może np. urodzić się z obniżonym napięciem mięśniowym i wtedy może mieć odjęty jeden punkt w kategorii „napięcie mięśniowe”. Wtedy zamiast 10 punktów w skali Apgar, dostaje łącznie 9 punktów – mówi dr Balicka. 

Jeśli badanie Apgar wykaże, że serduszko noworodka bije rzadziej niż 100 uderzeń na minutę, lekarz przyzna tylko 1 punkt za czynność serca. Z kolei 0 punktów w tej kategorii oznacza, że czynność serca była niewyczuwalna. 

– Noworodki urodzone z ciężkimi wadami serca często mają także odejmowane oba punkty za zabarwienie skóry – mówi dr Balicka. U takich dzieci skóra nie jest różowa, ale przybiera siną barwę. 
Bywa także, że u dzieci niedotlenionych podczas porodu pojawia się tzw. sinica obwodowa: noworodek ma zasinione stópki, rączki, szarą obwódkę wokół ust. Wtedy lekarz zamiast maksymalnych 2 punktów za zabarwienie skóry, przyzna tylko 1 punkt. 

Także dziecko z nieregularnym oddechem albo noworodek słabo reagujący na podrażnienie noska czy stópek nie dostanie pełnej puli punktów, co jednak nie musi znaczyć, że wymaga leczenia. 

– Celem działań lekarzy jest to, żeby do tej 10. minuty życia dzieci osiągnęły maksymalną liczbę punktów w skali Apgar – kończy dr Balicka. 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy