„Test szklanki” – co to takiego?

Jednym z charakterystycznych objawów Inwazyjnej Choroby Meningokokowej jest wysypka wybroczynowa, która może, ale wcale nie musi wystąpić. Jeśli jednak się pojawi, typowe dla niej jest to, że nie blednie pod naciskiem. Jak się o tym przekonać? Wystarczy przeprowadzić prosty test.
Potrzebne będzie przezroczyste, bezpieczne naczynie, za pomocą którego będziemy mogli wykonać test.

Jak przeprowadzić „test szklanki”

Na ciele po kilku godzinach od zakażenia może pojawić się wysypka wybroczynowa, czyli drobne czerwone punkciki, które w późniejszych stadiach choroby zlewają się w duże plamy. Aby rozpoznać, czy doszło do zakażenia meningokokami, wystarczy przyłożyć szklankę do miejsca zmienionego chorobowo, a następnie docisnąć. Dzięki temu, że jest przezroczysta, przez jej ścianę będzie możliwe zaobserwowanie, co dzieje się z wysypką po uciśnięciu ciała. Jeśli blednie, oznaczać to będzie zapewne reakcję organizmu na różnego rodzaju zmiany chorobowe. Jeśli jednak zauważymy, że po dociśnięciu do ciała wysypka nie zmienia się w żaden sposób i nie blednie, bardzo prawdopodobne jest, że doszło do zakażenia meningokokami i niezbędna jest natychmiastowa hospitalizacja.

Liczy się czas

Pierwsze objawy Inwazyjnej Choroby Meningokokowej mogą przypominać przeziębienie lub grypę. Nie występują w określonej kolejności. Te charakterystyczne, jak choćby wysypka wybroczynowa, mogą nie wystąpić wcale. Stąd Inwazyjna Choroba Meningokokowa w początkowych godzinach jest trudna do rozpoznania i mimo że podjęte zostanie leczenie, może powodować poważne i trwałe następstwa w organizmie malucha, w ciągu 24 doprowadzając do zgonu. Nawet w przypadku prawidłowo postawionej diagnozy 13% przypadków IChM w Polsce kończy się zgonem, a wśród dzieci w 1. roku życia nawet 1 na 5 przypadków.

Dowiedz się więcej o meningokokach >>> Zaszczep Zdrowiem

Optymalna Ochrona

Najbardziej skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom meningokokowym są szczepienia ochronne. Można je rozpocząć już od 2. miesiąca życia, ale w związku z tym, że istnieje kilka schematów szczepienia przeciwko meningokokom – można je rozpocząć także później, po 6. miesiącu życia. W Polsce w Programie Szczepień Ochronnych, szczepienia przeciwko meningokokom są określone jako tzw. szczepienia zalecane, co oznacza, że są odpłatne.
 
Artykuł powstał w ramach kampanii „Wyprzedź meningokoki”

Zobacz także

Popularne tematy