GRY
 
 

Urlop rodzicielski: czy to rozwiązanie dla ciebie?

Chcesz wiedzieć, czy urlop rodzicielski to rozwiązanie dla twojej rodziny i czym różni się od urlopu macierzyńskiego? Przeczytaj!

co to jest urlop rodzicielski
Urlop rodzicielski to płatny urlop dla rodziców, który można wykorzystać po urlopie macierzyńskim. Z urlopu rodzicielskiego może skorzystać tylko mama lub sam ojciec, rodzice mogą też korzystać z niego naprzemiennie lub jednocześnie.

Ile trwa urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie przy jednym dziecku i 34 tygodnie w ciąży mnogiej. Jeśli rodzice zdecydują się wykorzystać cały urlop rodzicielski w tym samym czasie, jego czas skróci się do 16 tygodni. Mogą też część urlopu wykorzystać razem, a część zostawić tylko jednemu rodzicowi. Ważne, żeby łączna długość tego urlopu dla rodziców nie przekraczała 32 tygodni (czyli np. 10 tygodni wspólnie, które liczy się podwójnie - dla mamy i taty oraz pozostałe 12 tygodni np. tylko dla mamy). 
Redakcja poleca: 12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]
Jeśli zostałaś z dzieckiem w domu, pracujesz na pełen etat! A nawet więcej – bo 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. I jest to naprawdę ciężka praca! Ty dobrze o tym wiesz. Ale inni… niekoniecznie. Czy i ty usłyszałaś kiedyś jedno z takich wkurzających zdań?

Kiedy wziąć urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski możecie podzielić na 4 części, z których każda musi trwać minimum 8 tygodni. Ważne jest to, że możecie skorzystać z urlopu rodzicielskiego najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym wasze dziecko kończy 6 lat. Nie trzeba więc więc brać urlopu rodzicielskiego od razu po urlopie macierzyńskim.

Urlop rodzicielski połączony z urlopem macierzyńskim

Jeśli jednak zdecydujecie się na połączenie urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, da wam to w sumie 52 tygodnie nieprzerwanego urlopu z dzieckiem w przypadku jednego dziecka (czas trwania urlopu macierzyńskiego mamy bliźniąt to 31 tygodni, na każde kolejne dziecko z ciąży mnogiej doliczamy dwa tygodnie urlopu, a urlop rodzicielski w przypadku dzieci z ciąży mnogiej to 34 tygodnie).

Wniosek o urlop rodzicielski

Zgodnie z zapisem w kodeksie pracy wniosek o przyznanie urlopu rodzicielskiego należy złożyć u pracodawcy najpóźniej na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem. Jeśli jednak od razu po porodzie wiemy, że chcemy wykorzystać cały urlop rodzicielski zaraz po urlopie macierzyńskim, wówczas najlepiej dołączyć pracodawcy stosowny wniosek wraz z aktem urodzenia dziecka.

W takiej sytuacji zmieni się też miesięczna kwota zasiłku, jaki przysługuje w czasie trwania tych urlopów dla rodziców. Są dwie opcje – 100 proc. podstawy wynagrodzenia w okresie pierwszych 26 tygodni, a w kolejnych 26 tygodniach 60 proc. lub zasiłek w wysokości 80 proc. podstawy wynagrodzenia przez całe 52 tygodnie urlopu.  
Doładuj
Przeładuj