Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski 2020: ile trwa, jak złożyć wniosek?

Urlop rodzicielski może być wykorzystany przez matkę lub ojca po urlopie macierzyńskim. Jego długość zależy od liczby urodzonych dzieci i od tego, czy rodzice chcą z niego skorzystać osobno, czy jednocześnie.
Karolina Stępniewska
Urlop rodzicielski
Urlop rodzicielski to płatny urlop dla rodziców, który można wykorzystać po urlopie macierzyńskim. Z urlopu rodzicielskiego może skorzystać tylko mama lub sam ojciec, rodzice mogą też korzystać z niego naprzemiennie lub jednocześnie.

Spis treści:

Urlop rodzicielski: ile trwa?

Urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie przy jednym dziecku i 34 tygodnie w ciąży mnogiej. Jeśli rodzice zdecydują się wykorzystać cały urlop rodzicielski w tym samym czasie, jego czas skróci się do 16 tygodni. Mogą też część urlopu wykorzystać razem, a część zostawić tylko jednemu rodzicowi. Ważne, żeby łączna długość tego urlopu dla rodziców nie przekraczała 32 tygodni (czyli np. 10 tygodni wspólnie, które liczy się podwójnie - dla mamy i taty oraz pozostałe 12 tygodni np. tylko dla mamy). 
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?

Urlop rodzicielski niepołączony z macierzyńskim

Urlop rodzicielski możecie podzielić na 4 części, z których każda musi trwać minimum 8 tygodni. Ważne jest to, że możecie skorzystać z urlopu rodzicielskiego najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym wasze dziecko kończy 6 lat. Nie trzeba więc więc brać urlopu rodzicielskiego od razu po urlopie macierzyńskim.

Urlop rodzicielski połączony z urlopem macierzyńskim

Jeśli jednak zdecydujecie się na połączenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, da wam to w sumie 52 tygodnie nieprzerwanego urlopu w przypadku narodzin jednego dziecka (czas trwania urlopu macierzyńskiego mamy bliźniąt to 31 tygodni, na każde kolejne dziecko z ciąży mnogiej doliczamy dwa tygodnie urlopu, a urlop rodzicielski w przypadku dzieci z ciąży mnogiej to 34 tygodnie).

Wniosek o urlop rodzicielski

Zgodnie z zapisem w kodeksie pracy wniosek o przyznanie urlopu rodzicielskiego należy złożyć u pracodawcy najpóźniej na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem. Jeśli jednak od razu po porodzie wiemy, że chcemy wykorzystać cały urlop rodzicielski zaraz po urlopie macierzyńskim, wówczas najlepiej dołączyć pracodawcy stosowny wniosek wraz z aktem urodzenia dziecka.

W takiej sytuacji zmieni się też miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego, jaki przysługuje w czasie trwania tych urlopów dla rodziców. Są dwie opcje:
  • 100 proc. podstawy wynagrodzenia w okresie pierwszych 26 tygodni, a w kolejnych 26 tygodniach 60 proc.;
  • zasiłek w wysokości 80 proc. podstawy wynagrodzenia przez całe 52 tygodnie urlopu.  

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy