GRY
 
 

Co to jest woda koperkowa na kolkę? I dlaczego jest... najlepsza?

Woda koperkowa to sprawdzony sposób na kolkę niemowląt. Kto poznał smak wieczoru z maluchem z bólem brzuszka, wie, jak ważne jest łagodzenie ataków kolki. Jak właściwie działa woda koperkowa i czemu jest tak skuteczna?

szczęśliwa rodzina z niemowlakiem
fot. Fotolia.com

Jeśli twoje dziecko płacze rozdzierająco (a nie, powiedzmy, postękująco), co najmniej przez 3 godziny, minimum 3 razy w tygodniu i przynajmniej od 3 tygodni, nie pomaga na to NIC, a lekarz nie zdiagnozował żadnej choroby, bingo –  maluszek ma kolkę. To ból okropny, więc staraj się nie złościć na dziecko czy sytuację, tylko powiedz sobie, że jeszcze maksimum dwa, trzy miesiące, i kolka będzie tylko wspomnieniem. Niestety, niczego mądrzejszego nie można tu radzić...

Zobacz: Przyczyny i objawy kolki niemowlęcej

Bo kto miał lub ma dziecko, którego problemem jest kolka, ten wie, że nie ma jednego, radykalnego leku na to zło. Kolkę można złagodzić, ale „wyleczyć” się jej nie da. Zaś jednym z najstarszych, bo stosowanym od połowy XIX wieku sposobów na nią jest słynna woda koperkowa.
 

Skąd się wzięła woda koperkowa na kolkę?

 Około 1850 roku farmaceuta William Woodward zmodyfikował nieco lek na gorączkę, która przypominała w objawach malarię i odtąd buteleczka z małym Herkulesem, który trzyma w rękach węże, stała się symbolem ulgi dla młodych posiadaczy wzdętych brzuszków i... ich rodziców. Bo większość mam i ojców maluchów z kolką potwierdza: najskuteczniej łagodzi ataki woda koperkowa.
 

Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Z czego się składa woda koperkowa na kolkę?

W oryginalnej recepturze znaleźlibyśmy alkohol, cukier, wodę i wyciąg z kopru włoskiego. Dzisiaj jednak woda koperkowa to dwa główne składniki:

  •  olejek z nasion kopru włoskiego (2,3 mg/5ml)
  •  wodorowęglan sodu (52,5mg/5ml)


Pierwszy z nich – olej koperkowy – rozgrzewa i rozluźnia brzuch oraz rozbija zalegające w nim pęcherzyki powietrza, które są przyczyną bólu. Drugi, dwuwęglan sodu, neutralizuje kwas w brzuszku dziecka. Kiedy maluchowi się głośno odbije (tak, to nieodzowne przy niemal każdym sposobie łagodzenia kolki!), wiesz, że to właśnie wodorowęglan zaczął działać :-)

Zobacz:

Doładuj
Przeładuj