GRY
 
 

Zdecydowałabyś się na zewnętrzny obrót płodu? Zobacz film!

Ta metoda wygląda przerażająco, ale pomaga wielu ciężarnym. Posłuchajcie historii tej mamy.

fot. youtube Cindy Espinoza
Ta metoda nazywana zewnętrznym obrotem płodu, czyli ECV (External Cephalic Version) nie zawsze jest skuteczna. Wiele kobiet jednak dzięki niej mogło urodzić naturalnie.

Gdy dziecko ułożone jest miednicowo i nie ma zamiaru pod koniec ciąży ułożyć się główką do dołu, lekarze mogą mu pomóc zmienić zdanie. Zabieg wykonywany przez przeszkolonych w tym kierunku ginekologów polega na rotacji płodu poprzez delikatny ucisk. Czasem to pomaga, czasem nie.

Czytaj: Położenie pośladkowe - na czym polega i co oznacza dla ciebie i dziecka

"Miałam 2 wyjścia, ale chciałam urodzić naturalnie"

„Gdy byłam w ciąży, okazało się, że dziecko ułożyło się nieprawidłowo. Lekarze dali mi 2 wyjścia, czekać do dnia porodu i zobaczyć, czy dziecko zmieni położenie, lub spróbować mu w tym pomóc poprzez ECV. Chciałam bardzo urodzić naturalnie, więc zdecydowałam się na drugie rozwiązanie. Spakowałam więc torbę i przyjechałam wraz z mężem do szpitala. Miałam świadomość, że moje dziecko może urodzić się nawet dziś, jeżeli coś nie pójdzie prawidłowo.

Najpierw zbadano mnie i dziecko. Podłączono nas do wszelkich urządzeń, by monitorować serduszko dziecka, moje ciśnienie, oraz jego położenie. Niektóre kobiety dostają leki rozkurczowe, by pomóc zrelaksować się macicy, u mnie jednak nie było żadnych skurczy, więc mogliśmy to pominąć. Po godzinie zaczął się zabieg. Lekarz przygotował mnie na to, co się stanie. Wiedziałam, że będę czuła silny ucisk, bardzo momentami nieprzyjemny, ale nie bolesny. I tak było. Ucisk był naprawdę silny. Niestety, pomimo dwóch prób moje dziecko nie chciało współpracować.

Moje maleństwo urodziło się  poprzez cesarskie cięcie. Jak się okazało, było bardzo duże, co utrudniało obrót. Drugim powodem, dla którego ECV okazał się nieskuteczny, było ułożenie rączek mojego dziecka, wciśniętych pod moje żebra. Mnie się nie udało, ale 50% tego rodzaju zabiegów kończy się sukcesem”.

Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Kilka najważniejszych informacji o ECV:

- zabieg wykonywany jest u ciężarnych po 26.tyg. ciąży

- dziecko musi mieć unormowane tętno

- ciąża powinna przebiegać bez zastrzeżeń, tj. bez krwawienia, oraz zmniejszania wód płodowych

- zabieg wykonywany jest przez 2 ginekologów (jeden wypycha ku górze pośladki dziecka, drugi rotuje głowę dziecka ku dołowi). Czasem 1 lekarz podejmuje się wykonać zadanie.

- próba podejmowana jest trzykrotnie, potem należy zaniechać dalszych działań

- jeżeli pacjentka odczuwa silny ból, zabieg może zostać przerwany

- jeżeli nastąpi jakiekolwiek krwawienie lub problemy z tętnem płodu, wówczas pacjentka musi zgodzić się na cesarkę

Czy Ty zdecydowałabyś się na taką metodę?

Czytaj także: 6 ważnych pytań o ułożenie dziecka w brzuchu

źródło: popsugar, youtube
Doładuj
Przeładuj