lalki hiszpańskie bobasy
fot. Adobe Stock

Lalki hiszpańskie – musisz je poznać!

Lalki hiszpańskie – to hasło nie oznacza jedynie kraju, w jakim je wyprodukowano! Powstała wręcz oddzielna kategoria lalek, która określa się właśnie mianem lalek hiszpańskich. Wiesz, czym się charakteryzują? Poznaj ich historię i cechy. Może twoja córka marzy właśnie o jednej z nich?
Ewa Janczak-Cwil
lalki hiszpańskie bobasy
fot. Adobe Stock
Dzisiaj, gdy wpiszesz w wyszukiwarkę hasło "lalki hiszpańskie", wyskoczy ci cała masa propozycji różnych lal i będą to przede wszystkim lalki niemowlaki. Ich cechą charakterystyczną jest to, że do złudzenia przypominają prawdziwe niemowlęta! Znajdziesz więc wśród nich takie, które wyglądają jak noworodek – z lekko pomarszczoną buzią i podpuchniętymi oczami albo takie, które przypominają uśmiechniętego kilkumiesięcznego bobasa. Cały ich urok polega właśnie na tym, że są wykonane z wielką starannością i przypominają prawdziwe dzieci.

Zobacz też: Która lalka będzie idealna dla twojego dziecka? Poradnik dla rodziców

Ciut historii

Podobno prekursorką lalek hiszpańskich była lalka Mariquita Pérez, która zyskała olbrzymią popularność w Hiszpanii w latach czterdziestych. Właścicielką pierwowzoru Marquity była córka szlachcianki – Leonor Coello de Portugal. Mama z córką często były widywane na spacerach wzdłuż plaży La Cocha. Dziewczynka niosła śliczną porcelanową lalkę, a obie były identycznie ubrane, gdyż pani Leonor samodzielnie szyła stroje dla córki i jej lalki. Przechodnie podobno byli oczarowani tym widokiem, co zainspirowało Leonor do stworzenia lalki na podobieństwo swojej córki. Podjęła współpracę z Bernabe Monina z Onil w Alicante – jednym z najlepszych hiszpańskich rzemieślników. W 1939 roku pierwsza partia jej lalek rozeszła się jak ciepłe bułeczki.
Marquita nie była lalką niemowlakiem, ale lalką dziewczynką podobną do siedmioletniej córki pani Leonor.
Redakcja poleca: Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]
Co robić, kiedy pada deszcz? Dobrze się bawić! Zróbcie z dziećmi tęczę z cukierków. To proste! Do tego eksperymentu dla dzieci potrzebne są jedynie kolorowych cukierków, wody i talerzyka.

Co charakteryzuje obecne lalki hiszpańskie?

Alicante stało się zagłębiem produkującym lalki. Powstają tu lalki-dziewczynki i produkowane od 1958 roku realistyczne lalki bobasy. Jednak u nas synonimem lalki hiszpańskiej jest właśnie śliczna lalka-bobas, która wyróżnia przede wszystkim jakość wykonania. Prawdziwe lalki hiszpańskie są faktycznie produkowane w Hiszpanii i robi się je ręcznie. Poza tym, że do złudzenia przypominają żywe niemowlęta, zwykle ubrane są w śliczne ubranka, których nie powstydziłby się żaden prawdziwy bobas i jego mama. Wiele z tych laleczek wykonuje się z materiałów, które w dotyku niemal do złudzenia przypominają ludzką skórę. Zabawkę można kąpać, przewijać, ubierać. Niektóre modele płaczą i mówią "mama" i "pa, pa".

Zobacz także: Jaką lalkę bobasa wybrać – interaktywną czy funkcyjną?

Hiszpańskie firmy lalkarskie

Ze względu na jakość i tradycję w produkcji lalek warto wymienić kilka hiszpańskich firm: Llorens, Munecas Antonio Juan, Munecas Arias Natal – ich produkty są naprawdę najwyższej jakości.
Na rynku są też warte wyróżnienia lalki niemieckiej marki Doro Dolls, ale produkuje się je... w Hiszpanii :) One także zachwycają jakością wykonania.

Ile kosztuje ta przyjemność?

Najlepsze lalki hiszpańskie nie są tanie. Ich cena zaczyna się od ok. 200 złotych. W komplecie dostaje się lalkę z kompletem ubrań, a często też z kocykiem lub śpiworkiem oraz ze smoczkiem. Za lalkę płaczącą trzeba zapłacić ok. 250 zł.
Na rynku są także tańsze lalki produkcji hiszpańskiej, np. marki Paola Reina, która produkuje nie tylko lalki-bobasy, ale i lalki-dziewczynki.

Zobacz różne lalki hiszpańskie i wybierz tę, która najbardziej spodoba się twojemu dziecku:


 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy