co to są polipy macicy?
fot. Fotolia

Polipy macicy: skąd się biorą i czy to groźne?

Lekarz odkrył u ciebie polipa macicy i chciałabyś wiedzieć, co to jest? Przeczytaj, co to jest polip macicy, jak go wykryć i czym to grozi.
Karolina Stępniewska
co to są polipy macicy?
fot. Fotolia
Polipy macicy powstają zazwyczaj wskutek stanu zapalnego lub zaburzeń hormonalnych (szczególnie zbyt wysokiego poziomu estrogenu). Polipy mogą powstawać w kanale szyjki macicy lub w jamie macicy. Po wykryciu polipa macicy u pacjentki podczas badania USG, lekarz ginekolog wybiera odpowiednią metodę leczenia.

Co to są polipy macicy?

Polipy macicy są zmianami w obrębie jamy macicy, powstałymi na skutek przerośnięcia błony śluzowej macicy. Polipy macicy nazywane są też polipami endometrialnymi, w odróżnieniu od polipów w szyjce macicy, czyli polipów szyjkowych. Polipy macicy są zwykle łagodnymi zmianami. Nie są to mięśniaki, a leczenie polipów uzależnione jest od ich umiejscowienia. Najczęściej nie dają żadnych objawów, choć zdarza się krwawienie międzymiesiączkowe. Polipy macicy częściej występują u kobiet w okresie menopauzy, zdarzają się też jednak na wcześniejszym etapie życia i mogą utrudniać zajście w ciążę lub spowodować poronienie.
Przeczytaj o metodach leczenia polipów.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy