co to są polipy macicy?
fot. Fotolia

Polipy macicy: skąd się biorą i czy to groźne?

Lekarz odkrył u ciebie polipa macicy i chciałabyś wiedzieć, co to jest? Przeczytaj, co to jest polip macicy, jak go wykryć i czym to grozi.
Karolina Stępniewska
co to są polipy macicy?
fot. Fotolia
Polipy macicy powstają zazwyczaj wskutek stanu zapalnego lub zaburzeń hormonalnych (szczególnie zbyt wysokiego poziomu estrogenu). Polipy mogą powstawać w kanale szyjki macicy lub w jamie macicy. Po wykryciu polipa macicy u pacjentki podczas badania USG, lekarz ginekolog wybiera odpowiednią metodę leczenia.

Co to są polipy macicy?

Polipy macicy są zmianami w obrębie jamy macicy, powstałymi na skutek przerośnięcia błony śluzowej macicy. Polipy macicy nazywane są też polipami endometrialnymi, w odróżnieniu od polipów w szyjce macicy, czyli polipów szyjkowych. Polipy macicy są zwykle łagodnymi zmianami. Nie są to mięśniaki, a leczenie polipów uzależnione jest od ich umiejscowienia. Najczęściej nie dają żadnych objawów, choć zdarza się krwawienie międzymiesiączkowe. Polipy macicy częściej występują u kobiet w okresie menopauzy, zdarzają się też jednak na wcześniejszym etapie życia i mogą utrudniać zajście w ciążę lub spowodować poronienie.
Przeczytaj o metodach leczenia polipów.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy