Co to są kamienie milowe? - film

Choć nie każde dziecko rozwija się tak samo, to zwłaszcza w pierwszym roku życia warto kontrolować jego rozwój. Pomocne są w tym tzw. kamienie milowe. Dr Peter Willatts, psycholog z Uniwersytetu w Dundee w Szkocji, tłumaczy, na czym polega ten sposób sprawdzania, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
Rozwój niemowlęcia można oceniać na podstawie osiągania przez nie konkretnych umiejętności, tzw. kamieni milowych. Dotyczą one rozwoju poznawczego, motorycznego, komunikacyjnego oraz społecznego.

Każda dziedzina to określone umiejętności. Rozwój poznawczy dotyczy przetwarzania informacji i poznawania świata, rozpoznawania osób i przedmiotów oraz rozwiązywania problemów. Rozwój motoryczny oznacza, że dziecko osiąga pewne umiejętności ruchowe, np. raczkowanie, obroty, chodzenie lub rysowanie. Komunikacja obejmuje m.in. wykonywanie gestów, gaworzenie i mówienie, a rozwój społeczny – uśmiechanie się, naśladowanie, dzielenie się i rozpoznawanie emocji. 

Jeśli dziecko osiąga kolejne kamienie milowe, to znak, że rozwija się prawidłowo. Ale nawet jeśli ich nie osiąga, nie znaczy to, że na pewno coś jest źle. Warto wtedy po prostu sprawdzić rozwój dziecka, kontaktując się ze specjalistą, najlepiej zawsze zaczynając od pediatry.

Zobacz też: Mój syn już chodzi, a twój jeszcze nie?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy