kobieta, ciąża, mama, rozmowa

Co wolno, a czego nie w ciąży – fakty i mity

Przesądy dotyczące ciąży mieszają się z najnowszymi odkryciami naukowymi, a w twojej głowie mnożą się różne pytania. Sprawdziliśmy, czy opinie, które słyszy większość przyszłych mam, są prawdziwe, czy nie.
kobieta, ciąża, mama, rozmowa

Popularne powiedzenie mówi, że ciąża to nie choroba. A jednak przyszłe mamy co i rusz słyszą, że czegoś im nie wolno lub że coś jest w ich stanie niewskazane. Na dodatek wiele z tych opinii jest sprzecznych. W co więc wierzyć, a co włożyć między bajki? Wyjaśniamy. 

W ciąży nie można pracować przy komputerze

MIT. Obecnie monitory komputerowe zawierają specjalne filtry, które skutecznie chronią przed promieniowaniem. Najbezpieczniejsze są laptopy lub płaskie monitory LCD. Niewskazane jest jednak długotrwale siedzenie w jednej pozycji – to zapewne stąd bierze się wiele mitów dotyczących korzystania z komputera przez kobiety w ciąży.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Kuchenka mikrofalowa może być groźna dla płodu

FAKT/MIT. Każda wibracja niekorzystnie stymuluje dziecko, które powinno rozwijać się w ciszy i spokoju. Jeżeli więc musisz skorzystać z mikrofalówki, to najlepiej nastaw ją, wyjdź z kuchni i odczekaj dwie minuty po wyłączeniu, zanim ją otworzysz. Podobnie postępuj z kuchnią indukcyjną, która może wpływać na płód, zwłaszcza w pierwszym okresie ciąży, podczas organogenezy, gdy tworzą się wszystkie narządy i organy dziecka. Przynajmniej do 20. tygodnia najlepiej włączyć ją i odejść – nie stać przy niej i nie mieszać.

Przez całą ciążę nie wolno farbować włosów

MIT. Lekarze są zgodni, że z farbowaniem włosów należy się wstrzymać do ukończenia pierwszego trymestru ciąży, gdyż składniki zawarte w farbie mogą niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka. W późniejszym okresie nie ma już raczej takiego ryzyka. Zaleca się jednak, by mimo to zamiast silnie działających farb stosować te oparte na naturalnych składnikach lub działające łagodnie szampony koloryzujące.  I jeszcze jedno: jeśli zdecydujesz się na farbowanie włosów, musisz jeszcze zadbać o to, aby pomieszczenie było dobrze wentylowane.

Przyszła mama nie może rozmawiać przez telefon komórkowy

MIT. Telefon komórkowy sam w sobie nie jest zagrożeniem dla płodu, jednak – ze względu na silne promieniowanie – przyszła mama nie powinna nosić komórki zbyt blisko brzucha, np. w kieszeni spodni. Najlepiej, by trzymała ją w torebce.

Ciężarna nie powinna zażywać kąpieli słonecznych

FAKT. W czasie ciąży nie wolno korzystać z solarium, niewskazane jest także długotrwałe przebywanie na słońcu. Absolutnie konieczne jest stosowanie kremów z mocnym filtrem. Kąpiele słoneczne mogą osłabiać organizm i przyczyniać się do częstszych infekcji. Ponadto skóra kobiety w ciąży jest bardzo podatna na słońce, które może doprowadzić do trwałych przebarwień. Niebezpieczne jest także ewentualne odwodnienie – powoduje zakłócenia gospodarki wodno-elektrolitowej.
Ciąża latem – jak ją przetrwać?

Przyszła mama nie powinna podróżować

FAKT/MIT. Kobietom w ciąży odradza się podróże samolotem w pierwszym (ze względu na ryzyko krwawienia) i trzecim trymestrze (z powodu zagrożenia porodem przedwczesnym) – dużo  zależy od jej stanu zdrowia i tego, czy ciąża przebiega prawidłowo. Prawdą jest, że ciśnienie w kabinach samolotów pasażerskich jest utrzymywane na nieco niższym poziomie i dlatego przyszła mama może czuć się z tego powodu bardziej niż zwykle zmęczona i śpiąca. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest przemieszczanie się pociągiem. Podróże samochodem, jeżeli już, to z przerwami na odpoczynek, nocleg i nie dłuższe niż dwudniowe. Przyszłym mamom odradza się prowadzenie samochodu po 32. tygodniu ciąży ze względu na ryzyko urazu o kierownicę i odklejenia się łożyska podczas nawet małego zderzenia.
Czytaj też: Kiedy i jak można podróżować w ciąży

Kobieta w ciąży nie powinna zapinać pasów w samochodzie

MIT. Dziecko znajduje się w macicy, która jest bardzo elastyczna i dodatkowo wypełniona płynem, a to doskonale chroni je przed urazami. Dodatkowo dziecko chronią mięśnie macicy jak i żebra matki. Podczas nagłego hamowania, macica zostaje uciśnięta przez pasy, ale dziecko jest mimo to bezpieczne. Przy zapinaniu pasa należy pamiętać, aby dolna jego część szła pod brzuchem, a górna pomiędzy piersiami i wzdłuż boku brzucha. Można też kupić specjalne nakładki na pasy samochodowe, które są antyuciskowe.
Przeczytaj koniecznie: W ciąży za kierownicą – jak bezpiecznie prowadzić samochód

Podczas spania kobieta powinna wybierać pozycję na lewym boku

FAKT. Zwłaszcza w drugiej połowie ciąży. Gdy przyszła mama śpi na prawym boku, to rosnące dziecko może naciskać na aortę i żyłę główną. Ucisk na aortę może spowodować, że zmniejsza się dopływ utlenowanej krwi do łożyska, a ucisk na żyłę główną może spowodować obrzęk nóg i spadek ciśnienia u ciężarnej. A jak wstawać z łóżka? Najlepiej niezbyt gwałtownie, należy obrócić się na bok i powoli zacząć spuszczać nogi na podłogę. Po chwili jak dziecko się już wygodnie ułoży i jak krew dopłynie do nóg można wstawać.

Ciężarna nie może mieć styczności z kotami

FAKT/MIT. Powszechnie panuje opinia, że kobiety w ciąży powinny wystrzegać się wszelkich kontaktów z kotami, ponieważ przenoszą one chorobę zwaną toksoplazmozą, która wywołują pierwotniaki Toksopasma gonidii. Fakt jest jednak taki, że nie każdy kot jest nosicielem tej choroby. Chcą mieć absolutną pewność, należy przepadać przebadać swoje zwierzę. Nie należy natomiast podejmować decyzji o kupnie czy adopcji kota podczas ciąży. Lepiej też unikać w tym czasie kontaktów z kotami podwórkowymi. Jeśli sprawa zwierząt nas niepokoi, warto jeszcze przed ciążą zrobić badania na toksoplazmozę. Większość z nas już się z nią kiedyś zetknęła i ma wytworzone przeciwciała. Jeżeli jednak badanie wykaże, że liczba przeciwciał (IgM i IgG) wzrasta, należy skontaktować się z lekarzem, bo zakażenie może być groźne dla płodu. Warto wiedzieć, że tą chorobą można się zarazić nie tylko od kota, lecz także jedząc tatar czy używając noża, który nie został dokładnie umyty po krojeniu mięsa.

Sprzątanie i mycie okien mogą przyspieszyć poród

FAKT. Mycie podłóg i okien – ale tylko na dwa tygodnie przed terminem – może przyspieszyć poród. Wcześniej generalne porządki mogą wywołać złe samopoczucie i niepotrzebny niepokój.

Seks może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku

MIT. Nie ma takiego momentu w ciąży – o ile nie jest ona zagrożona – by nie można było uprawiać seksu. Pod koniec pomaga to nawet przyspieszyć poród. W drugim trymestrze trzeba jedynie przestawić się z pozycji klasycznej na pozycję na boku.

Palenie papierosów lub przebywanie w towarzystwie palących jest szkodliwe

FAKT. Palenie w ciąży powoduje, że zostaje zahamowany wzrost dziecka. Jego organizm zatruwa się tlenkiem węgla, a poprzez łożysko dociera do niego mniej tlenu. Nie bez racji mówi się, że jeśli kobieta w ciąży pali, to pali też jej nienarodzone dziecko. Każdy wypalony papieros to dostawa czterech tysięcy trujących substancji.
Poznaj 5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży

W trakcie ciąży można sporadycznie pić alkohol

MIT. Bezwzględnie trzeba odstawić alkohol – nie ma jego bezpiecznej dawki w ciąży. Spożywany nawet w małych ilościach może być przyczyną wad serca, opóźnionego rozwoju psychomotorycznego, upośledzenia umysłowego dziecka. Może także spowodować alkoholowy zespół płodowy (FAS).

Istnieje dieta dla kobiet w ciąży

MIT. Ogólne zasady prawidłowego żywienia pozostają te same. Jednak w tym okresie dużego znaczenia nabiera dbanie o mikrobiologiczne bezpieczeństwo tego, co się je, ponieważ skażone pokarmy mogą być niebezpieczne dla płodu. Surowe jajka (także ugotowane na miękko!) i mięso oraz niepasteryzowane mleko mogą zawierać bakterie chorobotwórcze, np. salmonellę. Salmonelloza to ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Surowe ryby bywają nosicielami pasożytów. Niektóre sery pleśniowe (typu camembert, rokpol) czasem mogą być skażone listerią, a listerioza grozi zakażeniem płodu i utratą ciąży. Należy też zrezygnować z wątróbki. Zawarty w niej w dużej ilości retinol może powodować wady rozwojowe płodu. Ograniczmy picie kawy i mocnej herbaty – sprzyjają małej masie urodzeniowej dziecka.
Wypróbuj najlepsze przepisy dla kobiet w ciąży – gotuj z Moniką Mrozowską.

W czasie ciąży należy zmienić pielęgnację twarzy i ciała

MIT. Tylko jeśli skóra przestała tolerować dotychczasowe kosmetyki, należy je zastąpić hipoalergicznymi, najlepiej z apteki. Niewskazane jest natomiast eksperymentowanie z nowymi kremami czy balsamami ze względu na większą wrażliwość skóry. Inaczej jest z zabiegami – nie można korzystać z inwazyjnych, odchudzających i drenujących zabiegów kosmetycznych, niewskazane jest również złuszczanie. Możliwe jest za to masowanie brzucha, pod warunkiem że wiesz, jak to robić. To dobry sposób, aby zapobiec pojawieniu się rozstępów.

W ciąży zabroniony jest sport

MIT. Przyszła mama może pływać, jeździć na rowerze stacjonarnym, ćwiczyć callanetics dla ciężarnych, spacerować. Jednak najlepsza będzie joga, dzięki której ciało się rozluźnia. Głęboko oddychając, uwalnia się napięcie, a gimnastykująca się kobieta wzmacnia mięśnie, uelastycznia kręgosłup i rozciąga miednicę. Poprawia się funkcjonowanie całego organizmu. W trakcie jogi można nauczyć się właściwych ruchów, głębokiego oddychania i sposobów relaksowania się, co znów podnosi odporność na zmęczenie i stres, oraz pozwala nabrać wiary w siebie.
Przeczytaj także: Bieganie, pływanie, pilates: co ćwiczyć w ciąży?

W trakcie ciąży oraz w okresie karmienia piersią należy przyjmować suplementy

FAKT. Podczas ciąży, a także w okresie karmienia piersią zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne. Czasami jednak trudno jest skomponować dietę tak, aby zawierała wszystkie niezbędne składniki w wystarczających ilościach. Można wówczas posiłkować się suplementami diety przeznaczonymi specjalnie dla kobiet w ciąży i mam karmiących – inne suplementy mogą zawierać zbyt małe lub zbyt duże dawki niektórych witamin.
Dowiedz się więcej: 5 suplementów niezbędnych w ciąży: nowe zalecenia
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy