GRY
 
 

Co wolno, a czego nie w ciąży – fakty i mity

Przesądy dotyczące ciąży mieszają się z najnowszymi odkryciami naukowymi, a w twojej głowie mnożą się różne pytania. Sprawdziliśmy, czy opinie, które słyszy większość przyszłych mam, są prawdziwe, czy nie.

kobieta, ciąża, mama, rozmowa

Popularne powiedzenie mówi, że ciąża to nie choroba. A jednak przyszłe mamy co i rusz słyszą, że czegoś im nie wolno lub że coś jest w ich stanie niewskazane. Na dodatek wiele z tych opinii jest sprzecznych. W co więc wierzyć, a co włożyć między bajki? Wyjaśniamy. 

W ciąży nie można pracować przy komputerze

MIT. Obecnie monitory komputerowe zawierają specjalne filtry, które skutecznie chronią przed promieniowaniem. Najbezpieczniejsze są laptopy lub płaskie monitory LCD. Niewskazane jest jednak długotrwale siedzenie w jednej pozycji – to zapewne stąd bierze się wiele mitów dotyczących korzystania z komputera przez kobiety w ciąży.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Kuchenka mikrofalowa może być groźna dla płodu

FAKT/MIT. Każda wibracja niekorzystnie stymuluje dziecko, które powinno rozwijać się w ciszy i spokoju. Jeżeli więc musisz skorzystać z mikrofalówki, to najlepiej nastaw ją, wyjdź z kuchni i odczekaj dwie minuty po wyłączeniu, zanim ją otworzysz. Podobnie postępuj z kuchnią indukcyjną, która może wpływać na płód, zwłaszcza w pierwszym okresie ciąży, podczas organogenezy, gdy tworzą się wszystkie narządy i organy dziecka. Przynajmniej do 20. tygodnia najlepiej włączyć ją i odejść – nie stać przy niej i nie mieszać.

Przez całą ciążę nie wolno farbować włosów

MIT. Lekarze są zgodni, że z farbowaniem włosów należy się wstrzymać do ukończenia pierwszego trymestru ciąży, gdyż składniki zawarte w farbie mogą niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka. W późniejszym okresie nie ma już raczej takiego ryzyka. Zaleca się jednak, by mimo to zamiast silnie działających farb stosować te oparte na naturalnych składnikach lub działające łagodnie szampony koloryzujące.  I jeszcze jedno: jeśli zdecydujesz się na farbowanie włosów, musisz jeszcze zadbać o to, aby pomieszczenie było dobrze wentylowane.

Przyszła mama nie może rozmawiać przez telefon komórkowy

MIT. Telefon komórkowy sam w sobie nie jest zagrożeniem dla płodu, jednak – ze względu na silne promieniowanie – przyszła mama nie powinna nosić komórki zbyt blisko brzucha, np. w kieszeni spodni. Najlepiej, by trzymała ją w torebce.

Ciężarna nie powinna zażywać kąpieli słonecznych

FAKT. W czasie ciąży nie wolno korzystać z solarium, niewskazane jest także długotrwałe przebywanie na słońcu. Absolutnie konieczne jest stosowanie kremów z mocnym filtrem. Kąpiele słoneczne mogą osłabiać organizm i przyczyniać się do częstszych infekcji. Ponadto skóra kobiety w ciąży jest bardzo podatna na słońce, które może doprowadzić do trwałych przebarwień. Niebezpieczne jest także ewentualne odwodnienie – powoduje zakłócenia gospodarki wodno-elektrolitowej.
Ciąża latem – jak ją przetrwać?

Przyszła mama nie powinna podróżować

FAKT/MIT. Kobietom w ciąży odradza się podróże samolotem w pierwszym (ze względu na ryzyko krwawienia) i trzecim trymestrze (z powodu zagrożenia porodem przedwczesnym) – dużo  zależy od jej stanu zdrowia i tego, czy ciąża przebiega prawidłowo. Prawdą jest, że ciśnienie w kabinach samolotów pasażerskich jest utrzymywane na nieco niższym poziomie i dlatego przyszła mama może czuć się z tego powodu bardziej niż zwykle zmęczona i śpiąca. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest przemieszczanie się pociągiem. Podróże samochodem, jeżeli już, to z przerwami na odpoczynek, nocleg i nie dłuższe niż dwudniowe. Przyszłym mamom odradza się prowadzenie samochodu po 32. tygodniu ciąży ze względu na ryzyko urazu o kierownicę i odklejenia się łożyska podczas nawet małego zderzenia.
Czytaj też: Kiedy i jak można podróżować w ciąży

Ocena (1 ocena)

2.0
Doładuj
Przeładuj