rotawirusy

Co trzeba wiedzieć o rotawirusach? – wywiad z ekspertem

Biegunka, wymioty, odwodnienie – to najczęściej kojarzące się rodzicom słowa związane z rotawirusami. Czy słusznie? Zapytaliśmy o to pediatrę.
Joanna Karwat
rotawirusy
O to, czym są zakażenia rotawirusowe zapytaliśmy pediatrę dr. Ernesta Kuchara z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
 

Czym są rotawirusy i jak można się nimi zarazić?

Rotawirusy są małymi, bardzo zaraźliwymi wirusami, które są główną przyczyną ciężkich biegunek u niemowląt i dzieci. Jak może dojść do zakażenia? Bardzo łatwo, gdyż do zakażenia drogą pokarmową, wystarcza śladowa ich ilość. Rotawirusami można się zarazić przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, jak i przez styczność z zanieczyszczoną powierzchnią czy przedmiotami.  W efekcie chorują praktycznie wszystkie dzieci do piątego roku życia. Rodzice powinni wiedzieć, że rotawirusy przeżywają na rękach do czterech godzin, a na skażonych przedmiotach nawet kilka dni. Zakażenie rotawirusem może, więc nastąpić nawet wtedy, gdy dziecko bawi się zabawką, której wcześniej dotykała osoba zakażona wirusem. Bardzo ważne jest zatem przestrzeganie zasad higieny oraz regularne mycie rąk już od najmłodszych lat, chociaż te ważne nawyki nie wystarczą, by ochronić dziecko przed  rotawirusami.
 
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Jakie są charakterystyczne objawy zakażenia rotawirusami?

Na zakażenie rotawirusami najbardziej narażone są najmłodsze dzieci. Niebezpieczną postać zakażeń rotawirusowych obserwuje się u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia. Do trzech klasycznych objawów, które zwykle towarzyszą rotawirusom zaliczamy gwałtowne wymioty, wysoką gorączkę oraz ostrą, wodnistą biegunkę, która utrzymuje się od dwóch do siedmiu dni. Dolegliwości te są niezwykle uciążliwe i nieprzyjemne zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Uporczywe wymioty i biegunka mogą doprowadzić do odwodnienia, które jest szczególnie groźne dla małych dzieci. Odwodnione maluchy mogą wymagać hospitalizacji i dożylnego podawania płynów.  
 

W jaki sposób ochronić dziecko przed rotawirusami? 

Metodą (o wysokim profilu skuteczności) zapobiegania chorobie jest uodpornienie niemowląt za pomocą szczepień ochronnych. Na polskim rynku dostępne są dwie szczepionki, które chronią dzieci przed ciężką postacią choroby. Szczepionki podaje się doustnie, a zatem bezboleśnie, dlatego nie musimy obawiać się płaczu dziecka, który zwykle towarzyszy szczepieniom podawanym we wstrzyknięciach. 
 

Kiedy powinno się zaszczepić niemowlę?

Uodpornienie niemowląt powinno nastąpić między 6. a 24. lub 6. a 32. tygodniem życia (w zależności od producenta i od  liczby dawek), z minimum 4-tygodniowym odstępem między dawkami. W Polsce szczepienia przeciwko rotawirusom są szczepieniami zalecanymi w Programie Szczepień Ochronnych, a koszty szczepienia, które ponoszą rodzice samodzielnie, w przybliżeniu wynoszą ok. 600-700 zł za cały cykl szczepienia (2 lub 3 dawki) w zależności od preparatu.

Co uodpornienie za pomocą szczepień zapewnia dziecku?
 
Dzięki szczepieniu rodzic chroni swoje dziecko przed ciężką i uciążliwą biegunką rotawirusową, a także obciążającą dla dziecka i stresującą dla rodziców hospitalizacją z powodu odwodnienia. Jeśli rodzice planują wysłać swoje dziecko w przyszłości do żłobka lub przedszkola, warto uodpornić malucha, gdyż rotawirusy są bardzo zaraźliwe. 

172 000 zachorowań rocznie - to częstość infekcji rotawirusowych oszacowana przez polskich epidemiologów.
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy