GRY
 
 

To uczula dziecko! Wyliczamy najczęstsze alergeny

Aby skutecznie walczyć z alergią u dziecka, musisz wiedzieć, co ją wywołuje. Dopiero kiedy dokładnie poznasz wroga, będziesz mogła działać.

Alergia na pyłki
fot. Fotolia
Sienny katar, zapalenie spojówek i zmiany skórne (krostki na buzi, suche placki, zaczerwienienie, AZS) to najczęstsze objawy alergii. Tutaj nie pomoże samo smarowanie maściami i podawanie leków antyhistaminowy. Żeby pomóc dziecku, musisz wykryć, co go uczula – czyli znaleźć alergen, na jaki dziecko ma alergię. Oto lista głównych podejrzanych.


Mleko, gluten, orzechy: alergeny wywołujące alergię pokarmową

U niemowląt najczęściej ze wszystkich uczuleń pojawia się alergia pokarmowa. Choć uczulać może nawet marchewka, zazwyczaj winowajcami są: mleko, jajka, gluten (białko z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa), ryby, czekolada, cytrusy, truskawki i miód.
Jak pomóc dziecku? Przez pół roku karm dziecko tylko piersią (jeśli ma objawy uczulenia, sama zrezygnuj z mleka krowiego i jego przetworów). Gdy karmisz mieszanką, a ktoś w rodzinie ma alergię, podaj dziecku mleko hipoalergiczne (HA). W drugim półroczu ostrożnie rozszerzaj dietę dziecka (sprawdź, jak rozszerzać dietę alergika, zgodnie z wytycznymi Instytutu Matki i Dziecka).
Redakcja poleca: Czy AZS idzie zawsze w parze z alergią?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat AZS, to zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Niebezpieczne pleśnie – uwaga: alergia wziewna

Najczęściej zarodki pleśni znajdują się w łazience i kuchni, czyli tam, gdzie jest ciepło, wilgotno i nie ma dobrej wentylacji. Dziecko zwykle reaguje na pleśnie przewlekłym katarem i kaszlem.
Jak pomóc dziecku? Dbaj o prawidłową wentylację, zwłaszcza kuchni i łazienki. Nie używaj nawilżaczy. Z pokoju dziecka wynieś kwiaty doniczkowe, bo w ziemi w doniczkach także często rozwija się pleśń (zostaw tylko te, które lubią suszę, np. kaktusy). Nie podawaj też dziecku serów pleśniowych.

Roztocza kurzu domowego – kolejny częsty sprawca alergii wziewnej

Miliony roztoczy (niewidocznych gołym okiem pajęczaków) kryją się w fotelach, dywanach, kocach – wszędzie, gdzie gromadzi się kurz. Największe ich skupiska są w materacach i pościeli, bo żywią się złuszczonym naskórkiem, dlatego dziecko najgorzej czuje się podczas snu  i tuż po wstaniu z łóżka.
Jak pomóc dziecku? Usuń dywany, tapicerowane meble, zasłony. Raz w tygodniu pierz pościel. Na materac załóż antyalergiczny pokrowiec nieprzepuszczający roztoczy. Sprzątaj na mokro (używaj odkurzacza z dobrym filtrem – HEPA lub wodnym).

Pyłki drzew i traw – uczulają od wiosny do jesieni

Możesz podejrzewać uczulenie na pyłki, jeśli na spacerze w piękny, słoneczny dzień dziecku łzawią oczy, swędzi go nos, ma katar lub kaszel. Alergia może dać o sobie znać już pod koniec zimy (pyli wówczas leszczyna i olcha), a kłopoty z pyłkami kończą się dopiero pod koniec jesieni.
Jak pomóc dziecku? Przede wszystkim zapoznaj się z kalendarzem pylenia roślin. Po każdym spacerze umyj dziecko pod prysznicem (aby zmyć ze skóry i włosów pyłki) i zmień mu ubranie. Jeżeli wiesz, jaka konkretnie roślina uczula dziecko (w określeniu tego pomogą testy alergiczne), to w okresie jej największego pylenia nie wychodź z dzieckiem na spacer w ciągu dnia (najbardziej bezpieczne są spacery wcześnie rano i tuż po deszczu, kiedy pyłków w powietrzu jest najmniej)

Jak rozpoznać, czy to alergia? Objawy wylicza ekspert:


Doładuj
Przeładuj