co ułatwi poród, poród bez znieczulenia, tens, gaz rozweselający, dmuchana piłka
fot. Fotolia

Co ułatwi poród - tens, żel, gaz czy coś innego?

Poród bez znieczulenia wcale nie musi tak mocno boleć. Oto 9 wynalazków, które pomogą znieść ból porodowy i ułatwią narodziny dziecka. Z nimi możesz rodzić bardziej komfortowo.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik
co ułatwi poród, poród bez znieczulenia, tens, gaz rozweselający, dmuchana piłka
fot. Fotolia
To tylko pozory, że naturalny poród wygląda dziś tak samo jak dawniej. Nawet jeśli dużo mówi się o powrocie do natury, mniejszej ingerencji ze strony lekarzy, przyszłe mamy rodzą nie tylko naturalnie, ale i bardziej komfortowo. Mają do dyspozycji wiedzę, jak oddychać, jak układać ciało oraz wynalazki, które łagodzą dolegliwości. Sprawdź, co może ułatwić poród. Może znajdziesz coś dla siebie?

1. Aparat TENS

To jedna z najbezpieczniejszych metod walki z bólem porodowym. W jaki sposób ułatwia poród? Do pleców przykleja się elektrody, za pośrednictwem których urządzenie stymuluje przez skórę nerwy delikatnymi impulsami elektrycznymi. Możesz odczuwać delikatne łaskotanie lub mrowienie, ale odczucia bólowe stają się słabsze. Według badań, które prowadzono w Wielkiej Brytanii, 80 proc. rodzących czuło, że bóle jest mniejszy. Tens pozwala na chodzenie podczas porodu i co ważne rodzenie w wybranej przez siebie wygodnej pozycji. Jeśli zdecydujesz się na aparat, upewnij się, czy szpital, w którym rodzisz, nim dysponuje.
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

2. Żel położniczy

To nowy wynalazek. Ułatwia poród poprzez nawilżanie dróg rodnych. Pod jego wpływem stają się bardziej śliskie i dziecko może szybciej wydostać się na świat. Zastosowanie go skraca czas wypierania dziecka, czyli drugą fazę porodu. Jeśli chcesz skorzystać z żelu położniczego, musisz za niego zapłacić (180–400 zł). Dowiedz się, czy jest dostępny w wybranym przez ciebie szpitalu.

3. Gaz rozweselający

Nie jest to nowa metoda uśmierzania bólu, ale dopiero od niedawna stosuje się ją podczas porodu w polskich szpitalach. Podawany rodzącym kobietom gaz jest mieszaniną podtlenku azotu i tlenu. Nie ma wpływu na przebieg porodu, nie zakłóca skurczów macicy. Raczej też nie wywoła salw śmiechu, ale możesz się spodziewać, że ułatwi poród, ponieważ pod jego wpływem uspokoisz się i wyciszysz. Gaz jest bezpieczny również dla dziecka.

Polecamy: Jak wygląda poród naturalny? [FILM]

4. Balonik do treningu krocza

Wymyślony przez niemieckiego ginekologa służy uelastycznieniu tkanek krocza, aby bez problemu rozciągały się podczas porodu. A to - jak wiadomo - ułatwia narodziny dziecka. Po włożeniu do pochwy balonik należy napompować do ok. 5 cm średnicy i wypychać siłą mięśni. Mniej więcej po trzech tygodniach ćwiczeń uda ci się go napompować, aż osiągnie ok. 10 cm, co mniej więcej odpowiada obwodowi główki dziecka. Taki trening udowadnia przyszłej mamie, że jest w stanie własnymi siłami urodzić dziecko. Uelastycznianiu mięśni krocza służy także codzienny masaż przestrzeni między pochwą a odbytem dłonią zwilżoną olejkiem ze słodkich migdałów.

5. Ćwiczenia Kegla

To sposób na wzmocnienie mięśni krocza, który pomaga przygotować je do porodu. Trening polega na ich napinaniu i rozluźnianiu. Ćwiczenia powinno się wykonywać od amego początku ciąży, jeśli wcześniej zaczniesz, przy porodzie możesz liczyć na większe efekty. Silne mięśnie krocza pomogą zapobiec niekontrolowanym pęknięciom podczas porodu, a po nim – problemom z nietrzymaniem moczu. Ćwiczyć można w dowolnym miejscu i czasie, gdy stoisz, leżysz, siedzisz czy idziesz. 

6. Aromaterapia

Nie od dziś wiadomo, że zapachy działają na ciało i umysł podobnie jak muzyka. Pobudzają, czasem denerwują, odprężają, uspokajają, wywołują senność. Jeśli jadąc do szpitala, czujesz stres, możesz wąchać mieszankę olejków lawendy, geranium i drzewa różanego. Ważne, by były to olejki naturalne, a nie sztuczne aromaty. Kieruj się zasadą, by podobnie jak w przypadku muzyki stosować tylko te zapachy, które lubisz (i nie ma przeciwwskazań, by poddawać się ich działaniu w ciąży).

7. Prysznic lub kąpiel na porodówce

Jeśli w szpitalu, w którym będziesz rodzić, jest taka możliwość, warto z niej skorzystać. Prysznic skierowany na brzuch i plecy sprawia, że skurcze stają się mniej dokuczliwe, a mięśnie bardziej elastyczne. Przy rozwarciu 5–6 cm można wejść do wanny i zostać w niej aż do rozwiązania, pamiętając, że co pół godziny trzeba wyjść na chwilę z wody, by unormowało się krążenie.

8. Dmuchana piłka

Znajdziesz ją w szkole rodzenia i na porodówce, ale warto mieć ją również w domu. Siedzenie na piłce pomoże ci przybierać wygodną pozycję podczas porodu. Właściwe ułożenia ciała wpływa na zmniejszenie dolegliwości. Dmuchana piłka przyniesie ulgę bolącym plecom, a tuż przed porodem pomoże dziecku ustawić się prawidłowo w kanale rodnym. Po porodzie wykorzystasz ją do ćwiczeń, które ułatwią powrót do formy.

9. Empetrójka

Sprzęt do słuchania muzyki - wydaje ci się to dziwne? Muzyka też może ułatwić poród, sprawić, że będzie mniej emocjonującym przeżyciem. Naukowcy ustalili, że podczas słuchania muzyki mózg zaczyna produkować endorfiny. Ważne, żeby była to rzeczywiście muzyka, którą lubisz. Unikaj jednak ostrych brzmień, które działają pobudzająco – podczas porodu chodzi przecież o odwrotny skutek: rozluźnienie i wyciszenie. Niektóre rodzące wolą słuchać radia, które pozwala im się odciąć od innych szpitalnych dźwięków budzących ich niepokój.

Obejrzyj film: Jak działa aparat TENS


Czytaj też: Poznaj swoje prawa na porodówce
 
dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik

ginekolog położnik, pochodzi z Indii, od ponad 20 lat prowadzi praktykę w Polsce, łączy wiedzę medycyny tradycyjnej z medycyną naturalną, psychosomatyczną i tradycyjną medycyną Wschodu, założyła Szkołę Świadomego Macierzyństwa i klinikę Integrative Medical Center we Wrocławiu.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy