Za problemy z zajściem w ciążę odpowiadają nie tylko kobiety

Szacuje się, że problemy z zajściem w ciążę każdego roku ma 1,5 miliona par w Polsce. Z roku na rok liczba ta zwiększa się, a przyczyny niepłodności na przestrzeni lat zmieniają się. Już za połowę kłopotów z poczęciem dziecka, które da się zdiagnozować u kobiet i mężczyzn, odpowiada zła jakość męskiego nasienia.

Zobacz inne z serii: dr Południewski wyjaśnia [RADY GINEKOLOGA] (3)

Na przestrzeni lat przyczyny niepłodności się zmieniały. Jeszcze 20-30 lat temu ich główną przyczyną była niedrożność jajowodów jako powikłanie stanów zapalnych i endometriozy. Obecnie są to problemy z owulacją. Coraz częściej też u podłoża problemów z zajściem w ciążę leży czynnik męski – stanowi on 40 proc. powodów wykonywania procedury in vitro – zbyt mała liczba plemników lub zbyt mały odsetek plemników prawidłowych – mówi ginekolog, dr Grzegorz Południewski.

Najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę

Za 30 proc. przypadków niepłodności odpowiada czynnik żeński, za tyle samo – czynnik męski. Reszta to trudne do ustalenia, bo nieleżące po żadnej ze stron powody problemów z zajściem w ciążę.

Najczęstszymi nieprawidłowościami, które utrudniają lub uniemożliwiają poczęcie i urodzenie dziecka są:

Czy hashimoto utrudnia zajście w ciążę?

Hashimoto to choroba tarczycy na tle autoimmunologicznym (zaburzeń funkcjonowania układu odpornościowego). Może być ona powodem problemów z zajściem w ciążę i jej donoszeniem. Dzieje się tak dlatego, że hashimoto rozregulowuje pracę tarczycy, co sprzyja wzrostowi poziomu prolaktyny. Zjawisko to zaburza prawidłową owulację. Przy tej chorobie jest jeszcze inne ryzyko: organizm ciężarnej z hashimoto może atakować zarodek i go niszczyć. Jest to skutek podwyższonej liczby przeciwciał tarczycowych w organizmie matki, które traktują zarodek jak ciało obce i zwalczają go, co prowadzi do poronień.

Kobieta, która ma hashimoto, a chce starać się o dziecko, powinna być pod opieką endokrynologa i ginekologa. Po zajściu w ciążę konieczne będzie przyjmowanie odpowiednich leków aż do porodu.

Niedoczynność tarczycy a problemy z zajściem w ciążę

Nieleczona niedoczynność tarczycy może być przyczyną bezowulacyjnych cyklów, które wykluczają zapłodnienie. W przypadku, gdy jednak do niego dojdzie, a zarodek zagnieździ się w macicy kobiety z niedoczynnością tarczycy, ciąża automatycznie jest zagrożona poronieniem. Wszystko przez zaburzoną gospodarkę hormonalną, w której regulacji uczestniczy zdrowa tarczyca. Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest wzrost poziomu hormonu zwanego prolaktyną, która odpowiada za brak jajeczkowania i wzrost ryzyka poronienia. Z tego względu, podobnie jak w przypadku hashimoto, przyszła mama powinna być pod stałą kontrolą lekarską i postępować zgodnie z zaleceniami specjalistów.

Kłopoty z zajściem w ciążę – jakie badania trzeba zrobić

Najważniejsze to znaleźć specjalistę ginekologa, któremu można zaufać. To on pokieruje, na jakie badania powinna udać się kobieta.

O problemach z zajściem w ciążę mówi się wtedy, gdy po roku regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji kobieta nie zachodzi w ciążę. W takim przypadku para może od razu skierować się do ginekologa. Przeprowadzi on wywiad, zrobi badanie ginekologiczne kobiety i zleci jej następujące badania:
  • USG narządu rodnego,
  • badania hormonalne ((FSH, LH, AMH, prolaktyna, testosteron, estrogeny, hormony tarczycy - TSH, FT4, FT3) i immunologiczne),
  • testy owulacji i testy PCT,
  • histeroskopię,
  • badanie drożności jajowodów.

Równolegle lub po uzyskaniu wyników badań kobiety specjalista zleci badania mężczyźnie – będzie to w pierwszej kolejności badanie jakości nasienia. Być może mężczyzna otrzyma także polecenie odbycia wizyty u urologa, który zbada jądra.

W sytuacji, gdy te podstawowe badania nie pozwolą odkryć źródła problemu z zajściem w ciążę, konieczne będzie wykonanie testów genetycznych u obojga partnerów, dlatego na wizytę u genetyka trzeba iść razem.

Wywiadu udzielił: Grzegorz Południewski, ginekolog, autor bezpłatnej aplikacji w telefonie dla kobiet po porodzie pod nazwą IQBobas (na android, iphone).

Polecane:
Oceń artykuł

Ocena 2 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy