11_12miesiecy_twm_11.jpg

To musisz wiedzieć o karuzelce

Karuzela do łóżeczka to jeden z tych gadżetów, za który młodzi rodzice przyznaliby Nobla. Potrafi zająć maluszka odłożonego do łóżka, czyli daje mamie kilka chwil tylko dla siebie.
11_12miesiecy_twm_11.jpg
- Dzieciństwo bez karuzelki? Jak najbardziej. Przecież „za naszych czasów” nie było takich wynalazków - krzyczą niektórzy przeciwnicy nowinek technologicznych.
To prawda. Ale wydaje mi się, że gdybyśmy spytali niemowlaki o karuzelki do łóżeczka, dzieci chórem krzyknęłyby, że to fajna sprawa. To przecież jedyna (oprócz mamy, taty czy kogoś bliskiego) zabawka, którą tak wygodnie oglądać, leżąc na wznak w łóżeczku. Kiedy nie ma się jeszcze siły (i umiejętności), by chwycić za grzechotkę czy misia, naprawdę nie ma nic lepszego niż karuzela nad głową dziecka! Do tego kolorowe zabawki ruszają się i jeszcze gra muzyka. Cudo! Z punktu widzenia dziecka.

O tym pamiętaj kupując karuzelkę do łóżeczka

  • Dźwięki. Najlepiej, gdybyś mogła posłuchać melodyjek jeszcze w sklepie. Po pierwsze, dźwięki nie mogą przyprawiać o ból głowy i zębów (uwaga na fałszujące potwory). Po drugie, sprawdź, czy muzyczka nie jest zbyt skoczna. Przy łóżeczku przydałaby się też spokojna, melodyjna kołysanka.
  • Sposób działania. W sklepach znajdziesz karuzelki nakręcane (jak klasyczne, stare pozytywki) oraz takie, które działają na baterie. Wybór należy do ciebie. Choć naszym zdaniem wygodniejsze są te działające na baterie (może pozwolą ci wypić całą kawę, bez przerwy na nakręcanie pozytywki).
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Bezpieczeństwo

Sprawdź, czy zabawka ma atesty. Dla maluszka nigdy nie kupuj tanich podróbek na bazarze – jeśli coś spadnie dziecku na głowę (aż strach pomyśleć), możesz mieć pretensje tylko do siebie. Gdy maluch podrośnie i zacznie chwytać za zabawki, zdemontuj karuzelkę.

Melodyjki

Jedna szybko się znudzi. A jeśli do wyboru jest sześć różnych, robi się dużo ciekawiej. Sprawdź koniecznie, czy urządzenie ma możliwość regulacji głośności – cicha pozytywka jest dużo przyjemniejsza. W tym modelu muzykę przycisza się jednym przyciskiem (zielona gwiazdka), drugim (kolejna gwiazdka) – wyłącza i włącza się urządzenie.

Kolory

Zapomnij o „eleganckich”, stonowanych pastelach. Takie barwy nie przyciągną uwagi maluszka (szkrab na początku nie umie ich rozróżniać). Im bardziej kontrastowe kolory, tym lepiej.
Np. w kolorystyce czarno-białej.

Zdejmowane zabawki

Nie w każdym modelu jest taka opcja. A przecież, kiedy maluch podrośnie, zabawka z karuzelki może być świetną grzechotką lub gryzaczkiem.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy