GRY
 
 

Co warto wiedzieć w ciąży

Czy odpowiednia dieta wystarczy, by w ciąży uniknąć anemii? A czy zwykłe krople na katar mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku?

ciąża, mama, tata, rodzice
Czy to prawda, że każda przyszła mama powinna zrobić badania genetyczne? Czy zwykłe krople na katar i tabletki na ból gardła mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku? Czy odpowiednia dieta wystarczy, by w czasie ciąży uniknąć niedokrwistości? Pytamy o to doc. dr hab. Ewę Dmoch-Gajzlerską, ginekologa-położnika.


Gdy przyszła mama kaszle, ma katar i boli ją gardło - czy może sięgnąć po krople i tabletki, które brała w takich sytuacjach, zanim zaszła w ciążę?
Moje pacjentki bez porozumienia ze mną nie biorą żadnych lekarstw. Przypominam im o tym i proszę, by bezwzględnie przestrzegały tej zasady. W czasie ciąży przyjmowanie witamin, preparatów łagodzących objawy przeziębienia, syropów na kaszel czy choćby zwykłych kropli na katar jest ryzykowne. Komponenty wielu leków, po które zazwyczaj sięgamy podczas infekcji, mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Tylko preparaty homeopatyczne są w czasie ciąży bezpieczne.
Trzeba wówczas także zrezygnować ze szczepień ochronnych przeciwko grypie. Jeśli nie unikniesz infekcji, a lekarz pierwszego kontaktu przepisze Ci leki, które jego zdaniem powinny w tej sytuacji pomóc, pamiętaj, by dla dobra swojego dziecka skontaktować się z ginekologiem prowadzącym Twoją ciążę. Powinien Cię upewnić, że ich stosowanie jest dla maleństwa bezpieczne.

Badania genetyczne - kiedy konieczność, a kiedy niepotrzebne ryzyko?
Wiadomo, że badania genetyczne powinny być wykonywane tylko w szczególnych przypadkach. Znaczy to tyle, że nie powinna się im poddać każda kobieta w ciąży, która zadręcza się pytaniem o to, czy jej dziecko urodzi się zdrowe. Nie wolno zapominać, że badaniom prenatalnym towarzyszy zagrożenie dla dziecka (niezależnie od tego jak jest małe, zawsze istnieje – sądzi się, że wynosi 1:100, w ich trakcie może np. dojść do urazu płodu, łożyska lub pępowiny, zakażenia, przedwczesnego porodu). Potencjalnymi kandydatkami do przeprowadzenia takich badań są panie, które zaszły w ciążę po 35. roku życia, urodziły już dziecko z wadą, w ich rodzinie istnieje obciążenie genetycznie jakimś schorzeniem lub przebyły w czasie ciąży infekcje, np. różyczkę, które mogą spowodować uszkodzenia okołoporodowe. Mniej więcej 80% wszystkich amniopunkcji, czyli badań genetycznych polegających na pobraniu i przebadaniu płynu owodniowego, wykonuje się wyłącznie z powodu zaawansowanego wieku matki, u starszych kobiet wzrasta bowiem ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa. Warto też wiedzieć, że z kilkuset znanych wad rozwojowych dziecka, amniopunkcja pomaga w rozpoznaniu tylko około 10% z nich. Ze wskazań medycznych na badania genetyczne kieruje kobietę prowadzący ciążę ginekolog, ale jeśli pacjentka ma jakieś powody czy chęć takie badania wykonać, może to zrobić prywatnie. Wtedy już jednak robi to na własną odpowiedzialność.

Dieta kontra niedokrwistość - czy można zapobiec anemii w czasie ciąży?
W czasie ciąży rzeczywiście dochodzi do niedokrwistości (anemii) u większości kobiet. Płód musi bowiem otrzymać wszystko, co jest mu niezbędne do rozwoju, nawet jeśli dzieje się to kosztem organizmu matki. Rośnie także wówczas objętość krwi i zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo służące do budowy krwinek czerwonych. Niestety, nie wszystkie kobiety odżywiają się tak, by uzyskać odpowiednią ilość tego pierwiastka z pożywienia. Gdyby tak było, wiele przyszłych mam mogłyby uniknąć anemii. Odpowiednia dieta w połączeniu z preparatami witaminowymi, których przyjmowanie lekarze zazwyczaj zlecają kobietom w ciąży, mogłaby ją całkowicie zabezpieczyć przed niedokrwistością (oczywiście, trzeba wykluczyć przypadki, w których zaburzone jest wchłanianie żelaza, istnieją niedobory witaminowe i doszło do nasilonej anemii, która pierwotnie nie miała związku z ciążą). Dieta przyszłej mamy powinna się różnić od tej, jaką kobieta stosowała przed ciążą. W jej menu powinno się teraz znaleźć więcej warzyw, owoców, pokarmów zawierających witaminy i przede wszystkim duże ilości żelaza.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Ocena (2 oceny)

4.5
Więcej:
Doładuj
Przeładuj