GRY
 
 

Co widzi noworodek

Tuż po narodzinach noworodki leżą z szeroko otwartymi oczami. Ale czy coś widzą? Krąży wiele teorii na ten temat. I choć naukowo wyjaśniono kwestię wzroku dziecka, wiele mitów nadal ma się dobrze. Może i ty się z nimi stykasz.

noworodek, oko
fot. Panthermedia

Czasem noworodek sprawia wrażenie uważnego obserwatora, innym razem ma zamglony wzrok i zdaje się obcować z bytami nie z tego świata. Nie wiesz, jak sprawne są oczy twojego dziecka, a może poddajesz w wątpliwość, czy ono w ogóle coś widzi. Teraz możesz rozwiać swoje wątpliwości.

Do każdego punktu dobierz podpunkt a, b lub c, który twoim zdaniem zawiera prawdziwą informację, a potem sprawdź, czy nie popełniłaś błędu. Powodzenia.

1. Dzieci widzą...
a) dopiero po skończeniu dwóch tygodni
b) tak samo dobrze, jak osoby dorosłe
c) dobrze tylko przedmioty z bliskiej odległości

Sprawdź:
Błędne teorie na temat wzroku noworodka wynikają stąd, że jest on dokładnie dostosowany do jego potrzeb. Nowo narodzone dziecko najlepiej widzi przedmioty znajdujące się w odległości około 25–30 cm od jego oczu, a reszta kolorowego świata tworzy tylko rozmyte plamy. To mechanizm obronny stworzony przez naturę, który pozwala dziecku skupiać się na tym, co dla niego najważniejsze, i uciec od nadmiaru wrażeń mogącego wywołać zamęt w jego delikatnej psychice. Są jednak chwile, gdy dziecko chce patrzeć dalej. W stanie nazywanym aktywnym czuwaniem noworodek skupia uwagę na otoczeniu, próbuje zobaczyć jak najwięcej.

2. Po narodzinach dziecko najchętniej zwraca uwagę na...
a) światło lampy
b) pochyloną nad nim twarz
c) pierś mamy

Sprawdź:
Noworodek większość czasu śpi, a gdy się obudzi, lubi patrzeć na osoby, które się nim zajmują. Najciekawszym obrazkiem jest dla niego ludzka twarz. Noworodki podobnie jak nowoczesne aparaty fotograficzne mają system wykrywania twarzy, ze szczególną czułością nastawioną na twarz mamy – to w nią intensywnie się wpatrują zaraz po przyjściu na świat. Skutkuje to tym, że już po około 4 godzinach od narodzin są w stanie ją rozpoznać. Jeżeli założysz na usta i nos maseczkę ochronną, dziecko zauważy różnicę, będzie niespokojnie, nie zechce ssać piersi. Noworodki chętnie przyglądają się również przedmiotom, które przypominają ludzką twarz, np. misiom, lalkom.

Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.
Doładuj
Przeładuj