GRY
 
 

Jak cię widzi noworodek? Właśnie tak! – zdjęcia

Zaskakujące, jak zmienia się obraz widziany przez noworodka, gdy oddalić od jego oczu przedmiot o zaledwie 30 cm.

noworodek, dziecko
fot. Fotolia.pl
Nie od dziś wiadomo, że noworodki widzą niewiele, nie rozróżniają wszystkich kolorów, a ich ostrość widzenia jest ok. 30 razy gorsza niż dorosłego. Ale pewnie każda mama nie raz zastanawiała się, co tak naprawdę widzi jej dziecko, gdy trzyma je w ramionach, karmi. Czy dostrzega oczy, uśmiech, grymas na twarzy? Teraz już to wiemy.

Polecamy: 7 rzeczy, których nie znosi niemowlę

Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu w Oslo oraz Szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali, wykorzystując najnowsze technologie, ustalili, że 2-3-dniowy noworodek widzi i potrafi rozpoznać wyraz twarzy opiekuna z odległości ok. 30 cm, ale już dwa razy większy dystans (60 cm) sprawia, że obraz staje się dla niego niemal całkiem rozmyty. Badaczom po raz pierwszy na świecie udało się zrekonstruować te obrazy. A wyglądają one mniej więcej tak:
 
co widzi noworodek
fot. University of Oslo

Wyniki badań pokazują, że noworodek najlepiej widzi na odległość, jaka dzieli go od twarzy mamy np. podczas karmienia piersią. Co ciekawe, jest też w stanie dostrzec emocje – radość, smutek, złość, zaskoczenie. Ale widzieć nie znaczy... rozumieć – co podkreśla prof. Svein Magnussen, współautor badań. Co więc z naszej mimiki potrafią zrozumieć noworodki - tego na razie naukowcy nie wyjaśnili.
Redakcja poleca: Czemu zmieniły się zasady podawania wit. K noworodkom? Mówi pediatra [WIDEO]
Jeszcze niedawno noworodki dostawały kropelki z wit. K przez prawie całe 3. miesiące życia – teraz to się zmieniło. Pediatra tłumaczy, dlaczego.

Ocena (6 ocen)

4.2
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!