fot. Fotolia.pl

Co wiedzą mamy o witaminach i drugim śniadaniu?

Witaminy oraz regularne podawanie posiłków są podstawą rozwoju dziecka, a każdy rodzic dbający o prawidłową dietę swojej pociechy powinien o nich pamiętać. Wyniki sondy ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Kubusia i BabyOnline pt. „Witaminowe Wyzwanie dla Mam” jednoznacznie potwierdziły, że polskie mamy posiadają tą ważną wiedzę. Aż 99% badanych mam podaje swojemu dziecku bogate w witaminy owoce, warzywa i soki, a 97% z nich dba o to, by ich pociechy codziennie spożywały zdrowe drugie śniadanie w szkole.
fot. Fotolia.pl
Akcja edukacyjna „Witaminowe Wyzwanie dla Mam” odbywała się na naszym portalu przez ostatnich parę tygodni, a jej głównym celem było sprawdzenie wiedzy mam na temat witamin i drugiego śniadania. Jak wykazały wyniki, mamy w Polsce bardzo dobrze wiedzą, jak prawidłowo dbać o dietę swojego dziecka i dostarczać mu niezbędnych witamin.
 
 

Dzięki przeprowadzonej ankiecie okazało się, że badane mamy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są dla rozwoju dziecka witaminy. Aż 84% z nich wie, że ich niedobór może powodować problemy z nauką oraz w kontaktach z rówieśnikami. 98% mam wskazało, że owoce, warzywa, soki oraz musy owocowe są najbogatszym źródłem witamin i jednocześnie, aż 99% z nich stwierdziło, że podaje je swojemu dziecku, aby codziennie dostarczyć mu niezbędnych witamin. Także 92% badanych odpowiedziało, iż stara się zawsze czytać składy na etykietach kupowanych produktów i szukać tych, które zawierają witaminy i są bez dodatku konserwantów. Przykładem mogą być np. soki marchwiowo – owocowe Kubuś GO!, które zawierają – witaminy takie jak A i C, a Kubuś GO! w wersji multiwitamina posiada dodatkowo także witaminy z grupy B oraz witaminę E. Witaminy bez konserwantów mamy mogą znaleźć także w musach owocowych, np. Kubuś Mus.
 
 

Mamy doskonale też wiedzą, jak istotne jest drugie śniadanie w codziennym menu dziecka – zarówno to pierwsze zjadane w domu, jak i drugie, które dajemy dziecku do szkoły.
Dlaczego?
Bo w godzinach porannych jesteśmy najbardziej aktywni, nasz umysł pracuje najefektywniej,
a wysiłek fizyczny i intelektualny jest przez kilka pierwszych godzin szkoły największy. Ankieta wykazała, że dla prawie 100% badanych mam, drugie śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem. Zaledwie 3% z nich nie pakuje swojemu dziecku drugiego śniadania lub pozwala, aby dziecko kupowało przekąski w szkolnych sklepiku. Mamy najczęściej podają swojemu dziecku owoce (26%) oraz soki (23%) i kanapki (22%). Jedynie 0,5% przyznało, że na drugie śniadanie daje swojemu dziecku słodycze lub słone przekąski. 63% badanych mam wie, że codzienne spożywanie drugiego śniadania pełnego witamin wpływa pozytywnie na koncentrację, dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój organizmu dziecka. 
 


 „Wyniki sondy są bardzo optymistyczne. Pokazują, że zdecydowana większość mam zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci są witaminy oraz regularne podawanie posiłków, takich jak drugie śniadanie. Co więcej, tą wiedzę mamy przekładają na praktykę, dbając, by dzieci nie wychodziły z domu bez drugiego śniadania, bogatego w witaminy w postaci owoców, soków lub musów owocowych oraz innych produktów, np.: kanapek z warzywnymi dodatkami. Pozostaje mieć nadzieję, że coraz więcej rodziców będzie postępowało w ten sposób. W przyszłości może być to jednym z ważnych kroków do rozwoju zdrowszego społeczeństwa.” – twierdzi dietetyk Zuzanna Antecka.
 
Badanie internetowe dotyczące wiedzy na temat witamin i drugiego śniadania zostało przeprowadzone na zlecenie marki Kubuś. Sonda trwała 3 tygodnie i odbyła się na przełomie września i października 2014 roku, na platformie edukacyjnej marki Kubuś oraz portalu BabyOnline.pl. Badanie składało się z 10 pytań zamkniętych i 1 otwartego. W sondzie wzięło udział 2366 mam z całej Polski.
 
 
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy