niemowlę, karmienie
fot. Panthermedia

Co z tym glutenem

Nie planujesz jeszcze rozszerzania diety niemowlęcia, a już powinnaś pamiętać o podawaniu mu kaszki pszennej czy manny. Niewiele, bo pół łyżeczki, ale codziennie! Taka jej ilość powinna zadziałać jak szczepionka. Sprawdź, przed czym możesz uchronić swojego maluszka.
niemowlę, karmienie
fot. Panthermedia
Jedno z białek, znajdujących się w otoczkach ziaren pszenicy, żyta i jęczmienia, to gluten. U niektórych osób ma on szkodliwe działanie na przewód pokarmowy: powoduje pojawienie się stanu zapalnego w jelitach.

Problem kosmków

Nie wiadomo, co jest przyczyną celiakii, czyli wrodzonej nietolerancji glutenu. Uważa się, że to choroba autoimmunologiczna, czyli taka, gdy układ odpornościowy atakuje własny organizm. U osoby chorej na celiakię cząsteczki glutenu powodują uszkodzenie kosmków jelitowych. Błona śluzowa staje się coraz gładsza, co pogarsza przyswajanie pokarmów. Dziecko może mieć bóle brzucha, luźne stolce, wzdęcia, gazy, anemię. Zaczyna mu brakować białka, tłuszczów, witamin, składników mineralnych. Traci apetyt. W rezultacie słabiej rośnie i mało przybywa na wadze.

Tak wygląda klasyczna forma celiakii. Jak jednak podkreślają lekarze, jej objawy są teraz bardziej delikatne. Tylko 10 proc. zdiagnozowanych dzieci ma niedowagę. Większość waży prawidłowo, a 20 proc. ma nadwagę! Często jedynymi objawami choroby są bóle brzucha czy niewielka anemia. Przez to celiakia wiele lat pozostaje niezauważona.
Redakcja poleca: Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?
Programowanie żywieniowe we wczesnym okresie życia jest bardzo ważne dla zdrowia i metabolizmu w przyszłości. To, w jaki sposób będzie odżywiane dziecko, wpłynie nie tylko na jego zdrowie, lecz także nawyki żywieniowe w dorosłym życiu. Zbilansowana i bogata w owoce i warzywa dieta jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Spróbuj zapobiec

Badania wykazały, że w niektórych przypadkach można zapobiec celiakii, dzięki bardzo wczesnemu wprowadzeniu do diety niewielkich ilości glutenu. Organizm powoli będzie się do niego przyzwyczajać i nauczy się go tolerować.

Jeśli karmisz piersią. Gdy dziecko skończy cztery miesiące, zacznij podawać mu kaszkę pszenną. Najlepiej ugotuj pół łyżeczki kaszy manny na wodzie (dobrze ją rozgotuj) i podaj samą lub rozmieszaj z odciągniętym pokarmem.  

Gdy karmisz butelką. Podaj maluszkowi pół łyżeczki kaszki pszennej lub manny, gdy skończy pięć miesięcy. Możesz ją ugotować w jarzynowej zupce.

Dziecko powinno dostawać te niewielkie ilości glutenu codziennie. Normalną porcję kaszy manny lub pszennej podaj mu dopiero, gdy skończy dziewięć miesięcy. Jeśli po wprowadzeniu produktów glutenowych malec zaczął mieć bóle brzuszka, gorzej przybiera na wadze, stracił apetyt, jego kupki mają inny kolor, porozmawiaj z pediatrą. Gdy będzie podejrzewać, że przyczyną problemów jest celiakia, skieruje malca do gastroenterologa, który zaleci przeprowadzenie badań z krwi. Zwykle oznacza się stężenie specjalnego rodzaju przeciwciał. Jeśli badania nie wypadną jednoznacznie, lekarz może zalecić biopsję jelita cienkiego.

Gdy okaże się, że malec ma celiakię, musi być na diecie bezglutenowej, i to przez całe życie. Początkowo wydaje się to trudne, bo wielu produktów trzeba unikać. Najważniejsze jest jednak to, że dziecko dobrze się czuje i rośnie zdrowo.

Pod lupą

Malec może jeść owoce, warzywa, mięso, ryby. Problemem są produkty ze zbóż. Nie podawaj dziecku pieczywa, ciast i innych wypieków z mąki pszennej, żytniej, jęczmiennej, a także owsianej (w owsie nie ma glutenu, jednak jest on nim silnie zanieczyszczony).

Gluten to dobry zagęstnik, dodaje się go do wielu produktów. Mąka pszenna może znajdować się w parówkach, pasztetach, zupach w proszku. Słód jęczmienny jest w niektórych płatkach kukurydzianych: malec nie może ich jeść. Gdy pieczesz dla niego ciasto, oprócz bezglutenowej mąki musisz kupić bezglutenowy proszek. Nie ma wyjścia: trzeba uważnie czytać etykiety. Na szczęście w sklepach jest coraz więcej produktów bezglutenowych (szukaj oznaczonych symbolem przekreślonego kłosa). Coraz więcej restauracji serwuje też bezglutenowe dania (zobacz: www.menubezglutenu.pl).
 


Już dziś zapisz dziecko na badania! 
„Mamo to ja”, wraz z marką NAN PRO i Centrami Medycznymi POLMED, prowadzi w 2012 roku akcję „Kocham, chronię, badam”.
A to oznacza, że możesz przyjść z dzieckiem (w wieku 0–36 miesięcy) na wizytę do pediatry, i to bezpłatnie!

Akcja trwa od 1 marca 2012 r. do 31 stycznia 2013 r.
Zapisy  na stronie
www.akcja.babyonline.pl od 2 marca (od godz. 17.00) do 30 listopada 2012 r.

Do wykorzystania jest 2000 bezpłatnych konsultacji pediatrycznych w centrach medycznych POLMED w 12 miastach Polski!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Popularne tematy