Wakacyjna apteczka małego alergika

Niezależnie czy dziecko ma w chwili wyjazdu na wakacje objawy alergii, czy nie, pamiętaj, by zabrać na wszelki wypadek odpowiednie preparaty.
wakacje, dzieci, niemowlę, niemowlak
fot. Fotolia

Wakacje z dzieckiem alergikiem

Dolegliwości alergiczne mogą uprzykrzyć wakacje małego odkrywcy. Zamiast liczyć na szczęście, że nic dziecku nie stanie na przeszkodzie, by czerpać radość z uroków lata, lepiej dmuchać na zimne i zadbać o to, aby w razie niespodziewanych dolegliwości, mieć pod ręką pomocne preparaty.

Jeśli spędzamy wakacje z dzieckiem w Polsce, warto sprawdzić wcześniej, co i gdzie pyli, a w razie potrzeby pójść do apteki. Trudniej może być, gdy wyjeżdżamy za granicę. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy dziecko w innym państwie nie spotkam nowego alergenu, przed którym jego organizm zacznie się bronić. Co więcej, możemy mieć problem z zakupem dotychczas stosowanych preparatów. Warto zatem zadbać o to, by objawy alergiczne nie popsuły dobrego humoru twojego dziecka na wakacjach.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Do wakacyjnej apteczki małego alergika warto spakować:

  • Preparat oczyszczający nosek dziecka – do wypłukiwania alergenów z nosa zaleca się stosowanie roztworu wody morskiej. Znajdują się w nim między innymi mikroelementy takie jak miedź i mangan, które mają korzystny wpływ na śluzówkę nosa dziecka oraz działanie antybakteryjne (np. Spray Marimer Izotoniczny).
  • Kropelki do oczyszczania oczu dziecka – gdy dziecku łzawią oczka, zarówno z powodu alergii, jak i np. uwierającego ziarenka piasku, szybkom metodą przynosząca ulgę dziecku jest przepłukanie oczka sterylnym roztworem soli fizjologicznej (NaCl). Takie kropelki mają pH identyczne jak łzy, dlatego nie wywołują one nieprzyjemnego szczypania w oczkach. Możesz je nabyć w aptece w małych, poręcznych ampułkach wygodnych do jednorazowego użytku.
  • Leki antyhistaminowe – hamują wydzielanie tej substancji, dlatego są bardzo ważne w leczeniu objawów alergii. Odpowiednio dobrany lek pozwoli nam szybko i na długo zapanować nad najważniejszymi objawami alergicznego nieżytu nosa u dziecka. Ważne jest, aby nie miały skutków ubocznych. Zadbaj o to, by dany preparat nie powodował senności, kłopotów z koncentracją lub odwrotnie: pobudzenia.

Czy wiesz, że katar może wpłynąć na sposób odczuwania smaku potraw?

Zmysły smaku i węchu są ze sobą częściowo powiązane, dlatego katar może zmienić smak spożywanych potraw. Nie zdziw się więc, gdy dziecko z katarem alergicznym będzie miało osłabiony apetyt.

Zobacz też: Alergia? Pomogą leki antyhistaminowe

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Wielkanocne menu