noworodek
Fotolia
Święta i uroczystości

Jeśli nie chrzest, to co?

Nie będziecie chrzcić swojego dziecka, ale chcielibyście, żeby jego pojawienie się na świecie i nadanie imienia miało uroczystą oprawę. Ale co zamiast chrztu w kościele?

Kasia i Piotr są ateistami, dlatego kiedy dowiedzieli się, że zostaną rodzicami, oczywistym było dla nich, że nie ochrzczą dziecka. Było trochę nacisków ze strony mamy Piotra, ale w końcu i ona zaakceptowała ich wybór. Rodzice chcieli jednak zorganizować uroczystość, która pozwoli im przywitać w gronie najbliższych nowego członka rodziny i w miłości celebrować jego pojawienie się na świecie. Zdecydowali się na przyjęcie w restauracji, podczas którego dwójka ich najbliższych przyjaciół przyjęła na siebie rolę dodatkowych opiekunów ich synka i zobowiązała się opiekować się nim, gdyby Piotrowi i Kasi coś się stało. 

Potrzeba obrzędu i rytuału towarzyszy nam od zawsze. Chcemy przywitać dziecko na świecie, włączyć symbolicznie do rodziny, nadać jego narodzinom wagi odpowiednią ceremonią. Jakie są jednak alternatywy dla chrztu w kościele? 

Naming day

Świecką uroczystością przywitania dziecka w rodzinie i nadania mu imienia jest ceremonia, którą zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych i która cieszy się popularnością także w innych krajach, m.in.w Wielkiej Brytanii. Uroczystość, zwana z angielskiego naming party (lub day/ceremony), może mieć różną oprawę – różni się od chrztu tym, że przyjęcie nie jest poprzedzone uroczystością w kościele. Przyjęcie można zorganizować w lokalu lub w domu, wybiera się opiekunów, którzy zobowiązują się wspomagać rodziców w wychowywaniu dziecka, można nawet zaprosić mistrza ceremonii, który poprowadzi uroczystość i nada jej bardziej oficjalnej rangi.

W Polsce także już pojawiły się firmy, które podejmują się organizacji takich przyjęć, gwarantując odpowiednią oprawę, tort, prezenty, certyfikaty itp. Najczęściej są to miejsca, w których organizuje się również przyjęcia urodzinowe dla dzieci, ale nie tylko: są też osoby, które traktują taką ceremonię jako poważną świecką alternatywę dla chrztu w kościele i chcą oferować rodzicom uroczyste powitanie dziecka w rodzinie.

Ceremonie humanistyczne

Osoby niewierzące mogą zdecydować się na tzw. ceremonię humanistyczną, która jest czymś więcej niż imprezą dla rodziny. Ceremonia dedykacji (lub powitania), prowadzona przez mistrza ceremonii, ma zaspokajać potrzebę rytualnego przywitania dziecka w społeczności i związania go z nią. Podczas uroczystości nadaje się dziecku imię, a rodzice, jak czytamy na stronie ceremoniehumanistyczne.pl, "zobowiązują się względem społeczności i bliskich do wychowania dziecka w duchu prawdy, szczerości wobec siebie i innych, do rozwijania u dziecka krytycznego myślenia, rozwijania szacunku do siebie i innych, rozwijania w dziecku odwagi w pokonywaniu zła, do wychowywania w duchu pokoju i miłości do życia, do rozwijania optymistycznego poglądu na świat, do wychowywania w duchu troski, współczucia i hojności". 

Rodzice mogą również podczas ceremonii humanistycznej zdecydować się na wybór opiekunów dla dziecka, odpowiednika rodziców chrzestnych, nazywanych "honorowymi rodzicami", dowiadujemy się z opisu na stronie Ceremonii Powitania Joanny Humerczyk. Jej zdaniem zainteresowanie alternatywnymi dla chrztu uroczystościami będzie wzrastać: "Chrzest nie jest już zgodny ze światopoglądem wielu, a potrzeba rytuału zostaje, co do tego nie mamy wątpliwości - możemy tak stwierdzić na podstawie doświadczenia nabytego podczas prowadzenia ślubów humanistycznych".


Ceremonia nadania imienia dziecku w USC

Wielu rodziców zastanawia się, czy można nadać dziecku imię w Urzędzie Stanu Cywilnego w sposób bardziej uroczysty niż zgłoszenie dziecka do urzędu przy sporządzaniu aktu urodzenia. Taka ceremonia miałaby w zamyśle przypominać świecki chrzest. Kiedyś rzeczywiście można było zorganizować taką uroczystość w USC, obecnie jednak niewiele miejscowości oferuje taką możliwość. 

"Obowiązujące przepisy nie przewidują przeprowadzenia ceremonii uroczystego nadania imienia. Tego rodzaju wydarzenia przeprowadzane były za czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i miały niejako zastępować chrzest" - wyjaśnia Tomasz Demiańczuk, inspektor z Urzędu  M. St. Warszawy.

Jak to u dawnych Słowian bywało

Już nasi praprzodkowie przykładali wielką wagę do obrzędów. Po porodzie wycierano dziecko słomą z popiołem, żeby zapoznać je z opiekuńczymi duchami domowego ogniska. Po połogu wyprowadzano kobietę i dziecko na zewnątrz, pokazywano niemowlę Słońcu, a ojciec lub plemienny kapłan nadawał mu imię, najczęściej tymczasowe, które miało nosić do 7 urodzin (lub do 12 – jak podają niektóre źródła), kiedy to organizowano postrzyżyny dla chłopców i wiankowiny dla dziewcząt. W ten sposób wprowadzano dziecko do wspólnoty. Urządzano ucztę, podczas której rozpalano ogniska i wróżono przyszłość dziecka.

Pojawienie się dziecka w rodzinie jest zawsze ważnym wydarzeniem dla jej członków. Nic więc dziwnego, że rodzice chcą uczcić ten moment i świętować go w gronie najbliższych. Forma powitania nowego człowieka w rodzinie zależy od jego bliskich. Wierzymy, że najważniejsze jest, żeby odbywała się w atmosferze miłości, szacunku i akceptacji.

Zobacz też:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA