GRY

Czy warto kupić kosz Mojżesza? Sprawdzamy!

Boisz się, że łóżeczko ze szczebelkami będzie zbyt duże dla noworodka. Kosz Mojżesza może być dla was idealnym rozwiązaniem! Przekonaj się, że na prawdę warto.
Kosz Mojżesza
fot. AdobeStock
Każda mama przed narodzinami dziecka ma za zadanie skompletować wyprawkę. Jednym ze stałych punktów jest zakup odpowiedniego łóżeczka dla maluszka. Jednak, czy łóżeczko ze szczebelkami to doby wybór dla noworodka? Niektórzy rodzice twierdzą, że znacznie lepiej na pierwsze miesiące zaopatrzyć się w tzw. kosz Mojżesza. Czy warto to kupić? Zdecydowanie tak!

Podręczny i lekki

Niektórzy rodzice mogą uznać zakup kosza za zbędny wydatek sądząc, że dziecko, może spać w łóżeczku lub ewentualnie wózku. Jednak osoby, które miały kosz, bardzo sobie go chwalą, gdyż takie rozwiązanie niesie wiele korzyści.

Nie jesteś przekonana? Plusów tego rozwiązania jest bardzo dużo:
  • przytulny – niektórym noworodkom ciężko zaakceptować ogrom łóżeczka. Maluszki przyzwyczajone do ciasnoty w brzuszku mamy, w ograniczonej przestrzeni czują się znacznie bezpieczniej i są spokojniejsze.
  • bliskość – kosz ma niewielkie rozmiary więc łatwo go ustawić w dogodnym miejscu np. przy łóżku albo zabrać do innego pokoju. Jest to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, kiedy maluszek ma swój własny pokój, a rodzice chcą, by przez pierwsze tygodnie spał z nimi w sypialni.
  • wygoda – kosz jest niewielkich rozmiarów i zazwyczaj ma poręczne uchwyty, które ułatwiają przenoszenie. Gabaryty i waga sprawiają, że z łatwością można przenieść kosz w dowolne miejsce w mieszaniu, a nawet zabrać w podróż. Do kosza można dokupić płozy, dzięki czemu uzyskamy kołyskę.
  • bezpieczeństwo – wielu rodziców chce mieć dziecko blisko, ale boi się spać z maluszkiem w jednym łóżku, dzięki takiemu rozwiązaniu niemowlę jest na wyciągniecie ręki rodzica, ale bezpiecznie śpi w swoim koszu.
Do jakiego wieku dziecko może spać w koszu? Mniej więcej po trzecim miesiącu życia. W tym wieku dziecko próbuje przewracać się z pleców na boki i brzuszek, więc spanie w koszu przestaje być bezpieczne. Zmieniając kosz Mojżesza na łóżeczko pamiętaj, by nie ustawiać już materaca na najwyższym poziomie.
Redakcja poleca: Wybieramy pierwszą zabawkę - przytulaczka dla niemowlaka - film
Dowiedz się, po co niemowlakowi zabawka. Sprawdź, co to są przytulaczki i zobacz te najpiękniejsze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kupując koszyk dla dziecka, sprawdź koniecznie, czy ma atest. Istotna także jest wielkości i głębokość. Większy dłużej wam posłuży. Zwróć uwagę również na wagę, by było łatwo go przenosić, a także na uchwyty. Wybierz stabilne mocowania z wytrzymałego materiału.
Pamiętaj, że budowa kosza powinna zapewniać swobodny przepływ powietrza wewnątrz, tak aby dziecko się nie pociło. Kosze wiklinowe z racji użytego materiału dają taką gwarancję, jednak w przypadku koszy wykonanych z plastiku, warto zwrócić uwagę, czy producent zadbał o otwory wentylacyjne. Na rynku dostępne są także kosze filcowe. Do koszy Mojżesza można także dokupić różne akcesoria np. baldachim z moskiterą - idealne na lato, gdy np. chcesz malucha położyć, spać na dworze. Ochroni to malca przed owadami. Rodzice polecają także stojak na kółeczkach lub z płozami.
Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu