GRY
 
 

Co zrobić, by ochronić dziecko przed chorobą krwotoczną?

Polskie Towarzystwo Neonatologiczne zaleca podanie właściwej dawki witaminy K, zaraz po porodzie.

witamina k dziecko
fot. Fotolia
Nowe dane opublikowane zostały przez Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii Dziecięcej i Żywienia. Podawanie witaminy K jak się okazuje, jest naprawdę ogromnie ważne i nie można go lekceważyć!

Co to jest choroba krwotoczna?

Choroba ta, czyli skaza krwotoczna wynika z niedoboru witaminy K w organizmie. Może też być spowodowana faktem, że ciężarna przyjmowała leki przeciwbakteryjne, przeciwpadaczkowe, lub przeciwzakrzepowe, albo gdy dziecko nie otrzyma po porodzie profilaktycznie witaminy K. 
Choroba może mieć przebieg wczesny  (pomiędzy 2. a 7.dobą życia), oraz późny (nawet do 26.tyg), gdzie w rzadkich przypadkach może dojść nawet do trwałego uszkodzenia mózgu w wyniku krwawienia.
Redakcja poleca: Nie chcą szczepić, podawać witaminy K. To powód do pozbawienia rodziców praw?
Zdarzają się sytuacje, jak w Białogardzie, gdy rodzice odmawiają szczepień, podawania witaminy K. Kiedy lekarze występują do sądu o pozbawienie rodziców praw rodzicielskich - mówi prof. Jan Mazela.

Jak zapobiegać?

Jak podaje Polskie Towarzystwo Neonatologiczne zdrowy noworodek powinien dostać domięśniowo 1 mg witaminy K. Najlepiej, gdy witamina zostanie podana drogą mięśniową, gdyż biorąc pod uwagę zjawisko ulewania przez dziecko, może się okazać, że podana dawka nie została wchłonięta. 

Warto pamiętać o tym, by dziecko otrzymało prawidłową dawkę witaminy, co uchroni je przed chorobą krwotoczną. 

Zobacz też:
źródło: pulsmedycyny
Doładuj
Przeładuj