GRY
 
 

Niebezpieczne ukąszenia na wakacjach

Jak wakacje, to w lesie i na łące. Sprawdź, co robić, a czego unikać, gdy dziecko ukąsi osa, kleszcz, mrówka albo żmija.

dziecko, las, wakacje
fot. Panthermedia

Co zrobić, gdy dziecko zostanie ukąszone przez owady? Jak chronić je przed ukąszeniem żmii?

Ukąszenia mrówek

Mrówki zostawiają na skórze drobne, często płaskie, czerwone ślady ukąszeń, które pieką i swędzą.
  • Co robić – miejsce po ugryzieniu posmaruj kremem, który złagodzi przykre objawy, na opuchliznę można zrobić okład z sody.
  • Jak się chronić – mrówki występują niemal wszędzie. Zwabia je jedzenie – słodycze, owoce, napoje. Człowiek jest dla nich przypadkową ofiarą. Zanim rozłożysz koc, sprawdź, czy nie biegnie tamtędy mrówcza ścieżka.
Redakcja poleca: Sposoby na opuchliznę po ukąszeniach owadów [WIDEO]
Twoje dziecko zostało ukąszone przez meszkę lub pszczołę i nie wiesz, jak mu pomóc? Sprawdź, jakie są sposoby na ugryzienia owadów - w tym kilka domowych porad.

Ukąszenia kleszczy

Gdy kleszcz wbiją się w skórę, widać ciemny punkcik podobny do pieprzyka, który łatwo można przeoczyć, a czasem – czerwony bąbel. Ślina kleszczy zawiera substancje znieczulające, więc ukąszenia można nie poczuć.
  • Co robić – nie smaruj kleszcza tłuszczem (masłem, kremem) ani alkoholem. Chwyć go pęsetą za główkę tuż przy skórze i wyciągnij (można poprosić o pomoc pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym). Zdezynfekuj rankę.
  • Jak się chronić – tego pajęczaka można spotkać wszędzie, a szczególnie w lasach liściastych i mieszanych (tam jest wilgoć), na łąkach, w parkach, ogródkach. Można się od niego zarazić wirusowym zapaleniem mózgu (są na to szczepionki) i boreliozą (nie można się przed nią zaszczepić). Najlepszą ochroną jest ubieranie się tak, by zakryć ręce, nogi i kark, a po powrocie do domu dokładne obejrzenie ciała i wypranie ubrania.

Ukąszenia meszek

Po meszkach pozostaje krwawiący ślad, który boli i trudno się goi, może pojawić się obrzęk, czasem gorączka.
  • Co robić – postępuje się podobnie jak w przypadku komarów.
  • Jak się chronić – to trudne zadanie, bo meszki atakują niemal przez całą dobę, także gdy świeci słońce. Latają gromadnie, co jest groźne dla małych dzieci. Najlepiej unikać spacerów w pobliżu rzek i strumieni, tam się wylęgają ich larwy. Można stosować repelenty oraz moskitiery.

Ukąszenia żmii

Po ukąszeniu żmii na skórze widać dwie blisko umieszczone dziurki, przez które może się sączyć krew. Okolica bywa opuchnięta i bolesna.
  • Co robić – jak najszybciej jedź do szpitala lub wezwij karetkę reanimacyjną, aby dziecko dostało surowicę, która zneutralizuje jad. Nie wyciskaj go sama, nie wysysaj, nie zakładaj opaski uciskowej. Unieruchom nogę (lub rękę), by jad nie rozchodził się szybko po ciele.
  • Jak się chronić – jeśli idziecie do lasu, załóżcie wysokie obuwie. Sprawdź ostrożnie miejsce, gdzie chcecie usiąść.


ZOBACZ TEŻ: 3 kroki, jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza


Doładuj
Przeładuj