dziecko, las, wakacje
fot. Panthermedia

Niebezpieczne ukąszenia na wakacjach

Jak wakacje, to w lesie i na łące. Sprawdź, co robić, a czego unikać, gdy dziecko ukąsi osa, kleszcz, mrówka albo żmija.
dziecko, las, wakacje
fot. Panthermedia

Co zrobić, gdy dziecko zostanie ukąszone przez owady? Jak chronić je przed ukąszeniem żmii?

Ukąszenia mrówek

Mrówki zostawiają na skórze drobne, często płaskie, czerwone ślady ukąszeń, które pieką i swędzą.
 • Co robić – miejsce po ugryzieniu posmaruj kremem, który złagodzi przykre objawy, na opuchliznę można zrobić okład z sody.
 • Jak się chronić – mrówki występują niemal wszędzie. Zwabia je jedzenie – słodycze, owoce, napoje. Człowiek jest dla nich przypadkową ofiarą. Zanim rozłożysz koc, sprawdź, czy nie biegnie tamtędy mrówcza ścieżka.
Redakcja poleca: Przegląd kostiumów kąpielowych dla dzieci Mothercare
Na letnie upały musimy jeszcze trochę zaczekać. Mimo to w sklepach Mothercare pojawiła się już kolekcja kostiumów kąpielowych dla dzieci. Zobacz je!

Ukąszenia kleszczy

Gdy kleszcz wbiją się w skórę, widać ciemny punkcik podobny do pieprzyka, który łatwo można przeoczyć, a czasem – czerwony bąbel. Ślina kleszczy zawiera substancje znieczulające, więc ukąszenia można nie poczuć.
 • Co robić – nie smaruj kleszcza tłuszczem (masłem, kremem) ani alkoholem. Chwyć go pęsetą za główkę tuż przy skórze i wyciągnij (można poprosić o pomoc pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym). Zdezynfekuj rankę.
 • Jak się chronić – tego pajęczaka można spotkać wszędzie, a szczególnie w lasach liściastych i mieszanych (tam jest wilgoć), na łąkach, w parkach, ogródkach. Można się od niego zarazić wirusowym zapaleniem mózgu (są na to szczepionki) i boreliozą (nie można się przed nią zaszczepić). Najlepszą ochroną jest ubieranie się tak, by zakryć ręce, nogi i kark, a po powrocie do domu dokładne obejrzenie ciała i wypranie ubrania.

Ukąszenia meszek

Po meszkach pozostaje krwawiący ślad, który boli i trudno się goi, może pojawić się obrzęk, czasem gorączka.
 • Co robić – postępuje się podobnie jak w przypadku komarów.
 • Jak się chronić – to trudne zadanie, bo meszki atakują niemal przez całą dobę, także gdy świeci słońce. Latają gromadnie, co jest groźne dla małych dzieci. Najlepiej unikać spacerów w pobliżu rzek i strumieni, tam się wylęgają ich larwy. Można stosować repelenty oraz moskitiery.

Ukąszenia żmii

Po ukąszeniu żmii na skórze widać dwie blisko umieszczone dziurki, przez które może się sączyć krew. Okolica bywa opuchnięta i bolesna.
 • Co robić – jak najszybciej jedź do szpitala lub wezwij karetkę reanimacyjną, aby dziecko dostało surowicę, która zneutralizuje jad. Nie wyciskaj go sama, nie wysysaj, nie zakładaj opaski uciskowej. Unieruchom nogę (lub rękę), by jad nie rozchodził się szybko po ciele.
 • Jak się chronić – jeśli idziecie do lasu, załóżcie wysokie obuwie. Sprawdź ostrożnie miejsce, gdzie chcecie usiąść.


ZOBACZ TEŻ: 3 kroki, jak bezpiecznie wyciągnąć kleszczaUkąszenia osy, pszczoły, szerszenia

Użądlone przez osę, pszczołę czy szerszenia miejsce boli, piecze, puchnie i staje się czerwone.
 • Co robić – jeśli ze skóry wystaje żądło (pszczoła), usuń je, aby przerwać wnikanie jadu. Podważ je szpilką. Przyłóż zimny kompres, kostkę lodu lub plaster cebuli. Możesz to miejsce posmarować maścią i podać dziecku rozpuszczone wapno. Użądlenie w język lub gardło może skończyć się tragicznie. W takiej sytuacji spróbuj ochłodzić język lodem i szybko jedź do lekarza. Uwaga: jad szerszenia jest dużo silniejszy!
 • Jak się chronić – te owady żądlą po uderzeniu, przyciśnięciu czy nastąpieniu na nie. Pszczoły i osy uwielbiają rośliny miododajne, trzeba uważać w okolicy pól rzepaku (kwitnie na żółto), łubinu, koniczyny. Wabią je też pachnące kosmetyki i słodycze.

Ukąszenia komarów

W miejscu ugryzienia pojawia się obrzęk, bladoróżowe lub białe bąble, które swędzą.
 • Co robić – przemyj to miejsce wodą i posmaruj maścią. U niemowląt rób to ostrożnie.
 • Jak się chronić  stosuj repelenty, ale nigdy nie bezpośrednio na skórę. Unikaj spacerów w okolicy zbiorników wodnych, w wilgotnych lasach, parkach i ogrodach w porach, kiedy komary można spotkać (o świcie i zmierzchu, kiedy wilgotność powietrza jest największa). Używaj moskitier (na wózek, a także w domu na okna).

Co robić, gdy dziecko jest uczulone na jad owadów?

Jeśli wiesz, że dziecko jest uczulone na jad owadów:
 • Przed wyjazdem na wakacje poproś lekarza o przepisanie recepty na zestaw pierwszej pomocy – czyli jednorazowej strzykawki z adrenaliną, która podana natychmiast po ukąszeniu złagodzi objawy uczulenia. U alergika już jedno ukąszenie może wywołać niebezpieczne reakcje alergiczne (np. duszność), prowadzące niekiedy do wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu.
 • Naucz się rozpoznawać wstrząs – często trudno przewidzieć, że dziecko może być uczulone. Jeśli maluch po ugryzieniu przez owada gwałtownie zblednie, jego skóra stanie się zimna i spocona lub na twarzy pojawią się czerwone plamki, natychmiast wezwij pogotowie albo jak najszybciej jedź do szpitala.

ZOBACZ TEŻ: Alergia na jad owadów – co robić, gdy dziecko zostanie użądlone
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy