jak przygotować się do ciąży
fot. Adobe Stock

Jak przygotować się do ciąży – dieta, badania i inne rzeczy, o które warto zadbać przed ciążą

Przygotowanie do ciąży to inwestycja: łatwiej w nią zajdziesz, lepiej ją zniesiesz i szybciej wrócisz do formy po porodzie. Specjaliści radzą, żeby przygotowania rozpocząć z dużym marginesem czasowym, aby w razie potrzeby zdążyć rozwiązać ewentualne problemy, które mogłyby skutkować kłopotami z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem.
Tatiana Audycka-Szatrawska
jak przygotować się do ciąży
fot. Adobe Stock
Przygotowania do ciąży warto zacząć nawet rok wcześniej. Chodzi o to, aby organizm kobiety był w jak najlepszej formie – prawidłowo odżywiony i sprawny, co warunkuje płodność i tworzy dobre warunki dla rozwoju płodu. Nie bez znaczenia jest też przygotowanie finansowe, gdyż przyjście na świat dziecka niewątpliwie wiąże się z wydatkami (wózek, łóżeczko, akcesoria do kąpieli, ubranka itp.). Zabezpieczenie finansowe i dobry stan zdrowia przyszłej mamy (i taty!) zapewnią komfort psychiczny i fizyczny w ciąży i po przyjściu dziecka na świat.

Spis treści:

Jak przygotować organizm do ciąży? 

Ciąża jest wielkim wyzwaniem dla organizmu. Właśnie dlatego warto przygotować go do tego wytężonego wysiłku. Świadome planowanie ciąży i odpowiednie się do niej przygotowanie oznacza także mniejsze ryzyko powikłań ciąży i kłopotów zdrowotnych dziecka.

Przygotowania do ciąży obejmują szereg działań: dietę, badania (skieruje cię na nie lekarz), obserwację cyklu miesiączkowego. Warto je uzupełnić regularną aktywnością fizyczną. Nie zapomnij też o odstawieniu z wyprzedzeniem antykoncepcji hormonalnej i używek. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące tego, jak dobrze przygotować się do ciąży:

Jak przygotować się do ciąży? Dieta ma znaczenie!

Przygotowania do ciąży zacznij od diety. Wyklucz z niej:
 • wysoko przetworzone produkty,
 • słodycze,
 • jedzenie z dużą zawartością soli, cukru i niezdrowych tłuszczów.
   
Dietę należy też uzupełniać witaminami i mikroelementami. Jedz:
 • produkty zawierające duże ilości kwasu foliowego, np. żółtka jaj, ryż, pomarańcze, banany, jęczmień, pszenicę, zielone liściaste warzywa (szpinak, sałata, natka pietruszki) – to warunek prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka,
 • produkty zawierające wapń, witaminę E, jod, magnez, kwasy omega-3 – to ważne minerały i tłuszcze, które pomogą budować ciało dziecka.
   

Jeżeli nie umiesz ocenić, czy prawidłowo się odżywiasz (chodzi nie tylko o liczbę kalorii, ale i zawartość w diecie makro- i mikroskładników), prowadź dzienniczek żywieniowy – codziennie przez tydzień notuj to, co zjadłaś, i z dzienniczkiem idź do dietetyka. Jeśli chodzi o suplementację, nie stosuj jej na własną rękę, ale zawsze, zwłaszcza przed ciążą i w czasie jej trwania, konsultuj przyjmowanie dodatkowych preparatów z lekarzem.

Badania przed zajściem w ciążę

O twoich planach zajścia w ciążę dobrze jest powiedzieć swojemu ginekologowi. Może on zlecić wykonanie badań, które zalecane są przed poczęciem dziecka:

 • morfologia – wykluczy anemię i problemy z krzepliwością krwi,
 • oznaczenie grupy krwi z czynnikiem RH – aby podjąć odpowiednie działania w razie konfliktu serologicznego,
 • badanie moczu – sprawdzenie działania nerek i całego układu moczowego,
 • poziomu glukozy we krwi – aby wykluczyć cukrzycę lub ją leczyć,
 • lipidogram – sprawdzenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów,
 • badanie hormonów tarczycy – aby wykluczyć ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu,
 • cytologia – aby wykluczyć zmiany nowotworowe w szyjce macicy,
 • USG narządu rodnego – ocena budowy i stanu narządu rodnego,
 • ocena czystości pochwy – aby wykluczyć lub wyleczyć zakażenia bakteryjne czy grzybicze.

Poza wymienionymi wyżej badaniami warto wykonać także dodatkowe testy, sprawdzające nosicielstwo chorób zakaźnych:
Lekarz może zlecić wykonanie przed zajściem w ciążę szczepień zabezpieczających przed zachorowaniem na niektóre choroby zakaźne.

Jeżeli do tej pory unikałaś kontroli dentystycznych – to czas, aby zmierzyć się z własnym lękiem, odwiedzić stomatologa i wyleczyć zęby przed planowaną ciążą.
 

Nie krępuj się pytać, jeśli masz wątpliwości. O planowanej ciąży porozmawiaj także z lekarzem rodzinnym, zwłaszcza jeżeli jesteś diabetykiem, masz nadciśnienie, anemię czy problemy z tarczycą.

Jak przygotować się do ciąży po tabletkach antykoncepcyjnych

Nigdy nie wiadomo, ile czasu organizm będzie potrzebował, aby po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej podjąć normalne funkcjonowanie. Bezpośrednio po zrezygnowaniu z pigułek często zdarzają się cykle bezowulacyjne, albo owulacje wielokrotne. To może oznaczać dłuższe oczekiwanie na zajście w ciążę lub ciążę mnogą.

Dlatego niezmiernie ważne jest, aby co najmniej trzy miesiące przed planowaną ciążą zrezygnować z takiej formy antykoncepcji i dać organizmowi czas na powrót do normalnego funkcjonowania. Dopiero po tym czasie można starać się o dziecko. Czasami ciąża po odstawieniu pigułek hormonalnych zdarza się od razu, jest pojedyncza i przebiega prawidłowo. Jednak dla własnego spokoju lepiej zachować minimum trzy miesiące przerwy między odstawieniem antykoncepcji hormonalnej a zajściem w ciążę. Przez ten czas można stosować inny rodzaj antykoncepcji.

Przygotowanie do ciąży – kondycja fizyczna

Zadbaj o własną kondycję fizyczną, o wytrzymałość oraz siłę i elastyczność mięśni. Wykonuj ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie działanie układu krążenia i oddechowego i te, które wzmacniają mięśnie. Pływanie, pilates, aerobik, jazda na rowerze, nordic walking i inne tego typu aktywności budują wytrzymałość, zwaną kondycją, która zależy właśnie m.in., od sprawności serca i płuc. Mięśnie można z kolei wzmocnić prostymi treningami siłowymi. Ćwiczenia w ciąży, o ile przebiega ona prawidłowo, są wskazane i polecane przez lekarzy.

Dobrze przygotowane do ciąży i macierzyństwa ciało kobiety lepiej zniesie obciążenie, jakim jest rosnący brzuch i przesuwający się do przodu środek ciężkości (to duże obciążenie dla kręgosłupa!). Z kolei po porodzie łatwiej będzie wrócić do formy sprzed ciąży, a noszenie niemowlęcia na rękach nie będzie przyczyniało się do bólu kręgosłupa.

Planowanie ciąży – czy odstawić używki?

Kofeina. Zrezygnuj z napojów energetycznych, coli i innych zawierających kofeinę. Badanie opublikowane w British Journal of Pharmacology, przeprowadzone na 9. tys. kobiet, udowodniło, że picie dziennie więcej niż czterech filiżanek kawy o jedną czwartą zmniejsza szanse na poczęcie dziecka. Spróbuj zatem ograniczyć się do maksymalnie dwóch filiżanek kawy dziennie. 

Papierosy. To oczywiste. Im szybciej rzucisz palenie, tym lepiej. Papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych substancji, w tym przynajmniej 40 jest rakotwórczych. Palenie papierosów zmniejsza szansę na poczęcie dziecka, nie mówiąc już o tym, jak destrukcyjnie wpływa na twoje zdrowie. Twój partner też powinien rzucić palenie, zanim zabierze się za płodzenie potomka.

Alkohol. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, zwłaszcza na jej pierwszym etapie. Alkohol to trucizna i negatywnie wpływa na płodność kobiet i mężczyzn. U kobiet może wywoływać zaburzenia owulacji i kłopoty metaboliczne utrudniające zajście w ciążę i jej utrzymanie. Dodatkowo substancje, jakie powstają, gdy organizm metabolizuje alkohol, zmieniają pH pochwy, czyniąc jej śluz trudniejszym do pokonania dla plemników. U mężczyzn alkohol pogarsza jakość nasienia – spada ogólna liczba plemników, liczba plemników prawidłowych i ich ruchliwość. Poznaj też: skutki zapłodnienia pod wpływem alkoholu.

Jak przygotować się do ciąży – leki i suplementy

Trzy miesiące przed planowaną ciążą warto zacząć zażywać kwas foliowy. Taka trzymiesięczna suplementacja wystarczy, by nasycić nim organizm. Kwas foliowy zapobiega wadom cewy nerwowej u dziecka. Trzeba go brać do końca pierwszego trymestru. Obecnie zaleca się jego suplementację, bo ilość kwasu foliowego zawartego w pożywieniu często jest niewystarczająca na potrzeby rozwijającego się płodu.

Jeśli chodzi o lekarstwa, nigdy nie warto leczyć się na własną rękę, tym bardziej przed ciążą i w czasie jej trwania. Wszelkie leki stosuj wyłącznie po konsultacji ze specjalistą. Taki nawyk najlepiej wyrobić sobie już teraz, bo w ciąży i podczas karmienia piersią nie można stosować popularnych (np. aspiryny). Zainteresuj się naturalnymi sposobami na walkę np. z bólem głowy, a przede wszystkim prowadź zdrowy tryb życia. Gdy będziesz zdrowsza, rzadziej pojawiać się będzie potrzeba sięgnięcia po pomoc medyczną.

Przygotowania do ciąży – poznaj swój cykl miesiączkowy

Informacje o przebiegu cyklu miesiączkowego (ile trwa, kiedy zaczyna się miesiączka) są niezbędne lekarzowi do obliczenia zaawansowania ciąży i terminu porodu. W śledzeniu cyklu i wyznaczaniu owulacji pomagają tzw. kalkulatory dni płodnych. Szacują one termin owulacji – współżycie tuż przed i w czasie jej trwania zwiększa szanse na poczęcie dziecka. Oczywiście istnieją objawy dni płodnych, z którymi warto się zapoznać, aby umieć je u siebie rozpoznać. Do stwierdzenia terminu owulacji służą też testy owulacyjne.
 
 

Jak przygotować się psychicznie do ciąży

Koniecznie zapoznaj się z technikami relaksacyjnymi i oddechowymi, gdyż stresu nie zawsze da się uniknąć. Naucz się, jak w naturalny sposób i bez używek odpoczywać psychicznie po dniu pracy i rozładowywać negatywne emocje. To inwestycja w zdrowie twoje i twojego dziecka. Koniecznie zadbaj też o wystarczającą ilość snu – to najlepsza regeneracja całego organizmu. 

Jeśli masz lęki związane z ciążą i porodem, porozmawiaj o tym z lekarzem – czasami warto udać się po pomoc do psychoterapeuty i pozbyć takiego obciążenia przed zajściem w ciążę.

Zadbaj o to, abyś miała wokół siebie chociaż kilka rozsądnych kobiet, które są już matkami i będą mogły być dla ciebie wsparciem podczas starań o dziecko, w czasie ciąży, połogu i przy pielęgnacji dziecka.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 21 głosy

Zobacz także

Popularne tematy