para, związek

Coaching płodności – co to takiego?

Czasem długie starania o dziecko mogą być dużym obciążeniem psychicznym dla pary. Można się wtedy zgłosić do coacha płodności. Co to jest coaching płodności, czym się zajmuje, jak może pomóc?
para, związek
Kiedy staracie się o dziecko i nie wszystko idzie zgodnie z planem, pojawia się złość, żal, nerwy i zniecierpliwienie. Nierzadko zaczynacie się nawzajem obwiniać, a kłótnie generują dodatkowy stres, który nie pomaga w zajściu w ciążę. Jeśli bezskutecznie staracie się o dziecko od dłuższego czasu, powinniście zgłosić się do lekarza i wykonać badania.
 
 
Jednak długi proces leczenia, liczne badania, nieskuteczne próby to jedno, a stres z nimi związany, to co innego. Jak sobie poradzić z tą obciążającą sytuacją? Jest wiele sposobów: można spróbować psychoterapii albo zgłosić się do coacha płodności.

Co to jest coaching płodności?

Coaching płodności to młoda w Polsce instytucja, która z powodzeniem od lat pomaga parom starającym się o dziecko w wielu krajach na świecie. Celem coachingu jest uspokojenie huśtawki emocji: od skrajnej radości, że tym razem na pewno się uda, po łzy zawodu i wzajemne obwinianie. Pomoże uporządkować myśli, zrelaksować się, czasem zreorganizować życie, zmienić dietę, zastanowić się nad jakością odpoczynku.

Czy stres może być przyczyną niepłodności?

Czym zajmuje się coach płodności?

Coach pomaga parze skupić się na tym, co dla nich najważniejsze, znaleźć w sobie potrzebną energię do starań i opanować niepotrzebne negatywne emocje, jakie wiążą się z długim i drogim leczeniem niepłodności. Jednak coach współpracuje nie tylko z parami, które leczą niepłodność, także z takimi, które nie kwalifikują się do programu leczenia niepłodności, ale mają problemy z zajściem w ciążę i przygotowaniem się na potomka.

Bezpłodność i niepłodność - czym się różnią?
 
Czasami wystarczą małe zmiany: wybrać owoc zamiast batona, pójść na rower, zamiast wieczorem kończyć projekt do pracy, ustąpić lub szczerze porozmawiać, zamiast wykrzykiwać swoje racje. Coach, jako osoba patrząca z zewnątrz, spojrzy na sprawy obiektywnie. Dzięki jego obecności skupisz się na tym, co masz do zrealizowania w danym momencie, nie zamartwiając się o potem.

Co robisz na coachingu płodności?

Pary spotykają się z trenerem lub trenerką płodności, spotkania trwają godzinę-dwie i najczęściej potrzeba ich od kilku do kilkunastu. Coach najpierw przeprowadza wywiad, później doradza, przygotowuje plan pracy, wizualizacje, symulacje, korzysta z pomocy, które mają szansę zadziałać w przypadku konkretnej pary.

Dla kogo jest coaching płodności?

Dla każdego, kto czuje, że chciałby porozmawiać o problemie z osobą mającą o nim pojęcie, ale niekoniecznie lekarzem lub psychologiem. Czasem lepszym pomysłem może być zwierzenie się obcej osobie, zamiast mamie czy przyjaciółce. 
 
Gdy przyświeca waszym staraniom cel, jakim jest posiadanie dziecka, chcecie zrobić wszystko, co was do niego przybliży. Róbcie więc to, co wam pomaga – wspólne wakacje, sesja u psychologa, rozmowa z przyjaciółką. Jeśli myślicie, że rozmowa z „kimś z zewnątrz” może wnieść wartość dodaną do waszych starań, nie należy się bać także mniej konwencjonalnych rozwiązań.
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy