fot. Edipresse

Codzienna pielęgnacja noworodka

Kąpanie, smarowanie i nawilżanie, mycie głowy noworodka. Podpowiadamy, jakich kosmetyków i w jaki sposób używać.
fot. Edipresse
Ciałko noworodka jest bardzo delikatne na pewno o tym wiesz. Nie należy go przesadnie obciążać kosmetykami. Płyn do mycia lub mydło, krem do pupy, ewentualnie balsam lub oliwka to wystarczy.

Kąpiel noworodka

Chlorowana woda wysusza skórę. Kąpiel noworodka nie powinna więc trwać zbyt długo – wystarczy kilka minut. Ważny jest też kosmetyk do mycia: ma on oczyszczać, nawilżać i chronić przed wysuszeniem. Mycie zwykłym mydłem może powodować wzrost odczynu pH skóry, uszkadzać ochronną barierę lipidową i ułatwiać wnikanie bakterii. Lepsze są nawilżające płyny, żele, emulsje, kostki myjące.

Mycie głowy noworodka
Jeśli dziecko nie ma włosków, wystarczy myć głowę tak jak resztę ciała. Jeśli włoski są, i tak możesz używać emulsji myjącej lub płynu albo szamponu dla niemowląt. To łagodne preparaty o neutralnym pH. Większość nie drażni oczu, co sprawia, że mycie główki nie jest nieprzyjemne. To ważne, bo malutkie niemowlę nie ma jeszcze dobrze wykształconego odruchu mrugania, piana może więc łatwo dostać się do oczu.

Nawilżanie skóry noworodka
Po myciu delikatnie osusz skórę i posmaruj ją preparatem nawilżającym i natłuszczającym. Możesz wybrać krem, balsam, mleczko albo oliwkę. Poleca się ją w pierwszych dniach życia. Potem gruczoły łojowe zaczynają pracować mocniej i oliwka może powodować nasilenie zmian łojotokowych. Zrezygnuj z niej wtedy na rzecz mniej tłustej emulsji. Ciałko natłuszczaj raz dziennie, po kąpieli, chyba że maluch jest alergikiem i ma bardzo suchą skórę. Wtedy natłuszczanie może być potrzebne kilka razy dziennie.

Pielęgnacja buzi noworodka
Buzię przemywaj (najlepiej przed kąpielą) wacikiem zwilżonym w przegotowanej letniej wodzie. Potem możesz ją posmarować tym samym preparatem co ciałko. Pamiętaj, by nie wystawiać noworodka na słońce, nawet zimą! Gdy na dworze jest chłód, posmaruj mu buzię cienką warstwą wazeliny kosmetycznej lub kremu ochronnego dla niemowląt. Wybierz ten z napisem „na mróz” lub „na każdą pogodę”.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy