GRY

Pielęgnacja malucha – codzienne rytuały dziecka

Każdemu maleństwu potrzebny jest w miarę stały rytm dnia. Takie niezmienne punkty w jego życiu sprawią, że dziecko poczuje się na świecie bezpiecznie, będzie mniej płakać, szybciej się rozwijać.

Zabawa

Z dzieckiem można się bawić przy każdej okazji, np. podczas przewijania, kąpieli. Warto jednak pamiętać o paru zasadach. Malec chętniej poba wi się sam w kojcu lub na dywanie (pod okiem mamy), gdy jest wypoczęty i najedzony, a więc np. po śniadaniu. Tuż przed wieczorną kąpielą albo po niej lepiej nie bawić się w pogonie czy rozśmieszanie – smyk musi się trochę wyciszyć, by zasnąć.
Nasza rada: Każdy malec potrzebuje zabaw, w których cała uwaga mamy skupiona jest na nim, ale też chwil, gdy może pobyć sam i uczyć się, jak zająć sobie czas samemu.
Redakcja poleca: 9 zastosowań oleju kokosowego dla niemowląt i dzieci [WIDEO]
Jeśli lubisz naturalne kosmetyki do pielęgnacji dziecka, sięgnij po olej kokosowy. Zobacz, do czego możesz go używać w pielęgnacji niemowląt i dzieci - będziesz pod wrażeniem!

Kąpiel

Najlepiej wyznaczyć mycie na taką porę, by czyściutki i pachnący malec powędrował po nim prosto do swojego łóżeczka. Ciepła woda wycisza i rozluźnia, więc dobrze przygotowuje do snu. Kąpiel, podobnie jak zmiana ubranka na piżamkę, wieczorne karmienie, tulenie i śpiewanie kołysanki, to bardzo ważny punkt wieczornego rytuału.
Nasza rada: Większość niemowląt bardzo lubi kąpiele. Jeśli jednak twój smyk natychmiast po zanurzeniu w wodzie zaczyna płakać, na jakiś czas możesz mu odpuścić wanienkę i myć go mokrą gąbką na przewijaku.

Zasypianie

Są maluszki, które już o siódmej (albo nawet wcześniej) ziewają tak, jakby chciały połknąć słonia. Są i takie, które jeszcze o dziewiątej (i później) są pełne werwy. Trudno więc ustalić „godzinę zero”, o której wszystkie dzieci powinny zasypiać. Na pewno nie może to być zbyt późno. Mały brzdąc, nawet jeśli natura uczyniła go sową, a nie skowronkiem, nie może chodzić spać o 23 czy północy, bo przyzwyczai się do późnego wstawania, a to utrudni mu życie w przyszłości (jak dotąd nie ma wieczorowych żłobków i przedszkoli). O 19 czy o 20.30 – najważniejsze, by malec kładł się spać o stałej porze i by towarzyszył temu znajomy rytuał (wyciszająca zabawa, kąpiel, wieczorne karmienie piersią itd.). Zadbaj też o to, by w domu było w miarę cicho, wyłącz telewizor, przygaś światła, czyli postępuj inaczej niż podczas drzemek w ciągu dnia.
Nasza rada: Małe dzieci nie znają jeszcze siebie na tyle, by rozumieć, co się z nimi dzieje. Marudzą, płaczą, oczy im się same zamykają, a mimo to bronią się rękami i nogami przed pójściem do łóżeczka. Dlatego podobnie jak w przypadku drzemek obserwuj dziecko uważnie i decyduj za nie. Jeśli widzisz, że powinno znaleźć się w łóżku, nie ulegaj mu, nawet jeśli mocno protestuje. Później może być zbyt zmęczone, by spokojnie zasnąć.

Plan dnia niemowlaka

Nie da się stworzyć uniwersalnego harmonogramu dnia, z którego mogłyby korzystać wszystkie mamy. Bo każde dziecko ma inne (w dodatku zmieniające się z wiekiem) potrzeby i upodobania, a każda rodzina – inne zwyczaje. Najważniejsze, by malec nie żył w chaosie. Dlatego przedstawiamy przykładowy dzień 7-miesięcznego Maksa.
 1. 7.00 Pobudka. A po niej poranne przytulanie z mamą, przewijanie, przemywanie oczek i buzi, przebieranie w dzienne ubranko.
 2. 7.30 Śniadanie. Przy stole, w krzesełku.
 3. 8.00 Zabawa z mamą. W to, na co smyk ma akurat ochotę.
 4. 9.00 Drugie śniadanie. Niewielkie i lekkie, by dziecko zdążyło jeszcze trochę zgłodnieć do obiadu.
 5. 9.30 Drzemka. W łóżeczku, ale nie w pościeli, tylko na kocyku.
 6. 11.00 Pobudka i spacer. Najlepiej do parku, z dala od spalin i hałasu.
 7. 12.00 Obiad. Przy stole, jak przystało na dużego człowieka.
 8. 12.30 Zabawa z mamą. Spokojna, bez szaleństw, bo brzuszek jest pełen i potrzebuje troszkę czasu na trawienie.
 9. 14.00 Drzemka. Tym razem krótsza, żeby dziecko później nie miało kłopotów z wieczornym zaśnięciem.
 10. 15.00 Podwieczorek. Małe co nieco dla małego smakosza.
 11. 15.30 Drugi spacer. Nie musi już być daleki. Można np. odwiedzić sąsiadów, którzy mają ogródek.
 12. 17.00 Powrót do domu i zabawa z tatą. To czas na małe szaleństwa, na które mamie brakuje czasem odwagi.
 13. 18.00 Kąpiel i przebieranie w piżamkę. W spokojnej atmosferze tak, by maluch powoli zaczął się wyciszać.
 14. 18.30 Kolacja. Sycąca. Dzięki niej jest szansa, że dziecko prześpi całą noc. Ale nie za obfita, by nie bolał po niej brzuszek.
 15. 19.30 Wieczorne przytulanie, kołysanka. Czyli rytuały wspólnie wypracowane przez rodziców i maluszka.
 16. 20.00 Maluch śpi. A rodzice mają czas na odpoczynek :-)
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rady na gorące dni

Karm piersią, polecamy!