GRY
 
 

Coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci

Coraz więcej rodziców decyduje, żeby nie zaszczepić dziecka. Powodem jest obawa przed NOP, czyli niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. Eksperci przekonują, że nie trzeba bać się NOP, tylko chorób. Jednak każdy przypadek NOP lekarz ma obowiązek zgłosić do sanepidu.

szczepienia niemowlęcia
fot. Fotolia

W Polsce szczepionkami obowiązkowymi jest szczepionych 95-98 proc. dzieci. Coraz więcej rodziców odmawia jednak szczepienia dzieci z obawy przed niepożądanymi odczynami po szczepieniu. Eksperci boją się, że jeśli ta grupa rodziców jeszcze się powiększy, może to spowodować, że powrócą choroby, na które zachowania już dziś są już bardzo rzadkie, jak odra, błonica, polio.

Bać się NOP czy bać się chorób

- Z obawy przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi nie można rezygnować ze szczepień. Kiedyś pracowałam z dziećmi chorymi onkologicznie, rodzice zawsze je szczepili, po to, by uchronić je przed chorobami, które mogłyby być dla nich groźne. Te dzieci były naprawdę bardzo osłabione, rodzice jednak zdawali sobie sprawę z tego, że nie trzeba się bać niepożądanych odczynów poszczepiennych, tylko chorób, które mogą być groźne - mówi prof. Teresa Jackowska, pediatra, onkolog i hematolog, ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Bielańskiego w Warszawie.
- Nigdy też nie spotykałam się z odmową szczepień u dziecka z obniżoną odpornością. A jeśliby wierzyć ruchom antyszczepionkowym, to przecież właśnie w tej grupie dzieci powinno być najwięcej niepożądanych odczynów poszczepiennych - dodaje prof. Jackowska.
- Rodzice często wiążą pojawienie się chorób czy wad rozwojowych ze szczepieniem dziecka, tymczasem często zachodzi tu tylko zbieżność czasowa - mówi prof. Ewa Bernatowska, kierownik Kliniki Immunologii Centrum Zdrowia Dziecka. - W pierwszym roku życia często ujawnia się wiele wad rozwojowych u dziecka. W tum czasie dziecko ma też najwięcej szczepień, dlatego rodzice często wiążą szczepienie z wystąpieniem wady. Tymczasem ona tak samo ujawniłaby się, gdyby dziecko nie było zaszczepione.
Redakcja poleca: Jak szczepionki są badane, zanim zostaną wprowadzone na rynek? [WIDEO]
Rodzice często obawiają się, że szczepionki są eksperymentem, a dopiero po latach okaże się, jakie naprawdę wywołały skutki. Dlatego zapytaliśmy prof. Ewę Augustynowicz, jak badane są szczepionki i czy odpowiadają za to tylko producenci?

Stop NOP

Innego zdania są rodzice skupieni w stowarzyszeniu STOP NOP. Uważają oni, że niepożądane odczyny poszczepienne występują znacznie częściej niż się mówi, tylko są one bagatelizowane przez lekarzy.

Czytaj też: Niepożądane odczyny poszczepienne: szczepionki w sądzie

Jak zmniejszyć ryzyko niepożądanych odczynów poszczepiennych

Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) może pojawić się u każdego dziecka po każdym szczepieniu. Po to, żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się niepożądanego odczynu poszczepiennego, dziecko zawsze musi być przed zaszczepieniem dokładnie zbadane przez lekarza.
Lekarz powinien też porozmawiać z rodzicami, zapytać, jak dziecko się czuje, czy ostatnio nie chorowało, czy nie zoobserwowali żadnych niepokojących objawów. Dopiero potem powinien zdecydować: szczepić czy odroczyć szczepienie.

Lekkie i poważne niepożądane odczyny poszczepienne

Niepożądane odczyny poszczepienne nie występują jednak po każdym szczepieniu. Jeśli się zdarzają, to zwykle są one lekkie, miejscowe, przemijające: to zaczerwienienie w miejscu ukłucia, ból.
Niekiedy mogą wystąpić niepożądane odczyny poszczepienne ogólne: dziecko jest marudne, zmęczone, senne, płaczliwe. Może pojawić się podwyższona temperatura lub nawet gorączka. Najlepiej skontaktować się z lekarzem: doradzi, czy podać dziecku środek przeciwgorączkowy (zwykle paracetamol).
Po każdym szczepieniu mogą pojawić się poważne odczyny poszczepienne. Są one wymienione w każdej ulotce dołączanej do szczepionki (dlatego warto ją przeczytać przed zaszczepieniem dziecka - poproś o to lekarza).

Czytaj też: Kalendarz szczepień obowiązkowych na 2014 rok

Poważne niepożądane odczyny poszczepienne

Po szczepieniach, w bardzo rzadkich przypadkach, może dojść do poważnych odczynów poszczepiennych. Mogą to być:
  • omdlenie lub zaburzenia przytomności, bąble pokrzywkowe lub uogólnione zaczerwienienie skóry, kłopoty z oddychaniem - pojawiają się w ciągu 30 minut po szczepieniu. Świadczą o ciężkiej, natychmiastowej reakcji uczuleniowej,
  • wysoka gorączka (powyżej 40 st. C) w ciągu 2 dni po szczepieniu,
  • trudny do uspokojenia płacz (krzyk) trwający co najmniej 3 godziny w ciągu 2 dni po szczepieniu
  • znacznie zmniejszone napięcie mięśni (dziecko staje się wiotkie),
  • utrudniony kontakt z dzieckiem lub bladość skóry (w ciągu 2 dni po szczepieniu),
  • drgawki (w ciągu 2 dni po szczepieniu),
  • zaburzenia przytomności lub wyraźna, niepokojąca zmiana zachowania dziecka (apatia, brak kontaktu),
  • krew w stolcu lub wymioty zawierające żółć w ciągu miesiąca (a zwłaszcza w ciągu 7 dni) po podaniu szczepionki doustnej.
Bardzo rzadko mogą wystąpić inne niepożądane odczyny poszczepienne, takie jak zaburzenia świadomości, niedowłady, poszczepienne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, posocznica (sepsa), wstrząs anafilaktyczny.
- Niepożądane odczyny poszczepienne mogą się zdarzać. Nie zapominajmy, że każde szczepienie jest interwencją medyczną - dodaje prof. Jackowska. - Poważne odczyny zdarzają się jednak naprawdę wyjątkowo.

Czytaj też: Jakie mogą być inne niepożądane odczyny poszczepienne i jak wtedy postępować.

Co zrobić, gdy podejrzewasz poważny NOP

Jak najszybciej idź z dzieckiem do lekarza (lub jedź z nim do szpitala). Powiedz, że dziecko było szczepione. Dziecku musi być udzielona jak najszybsza pomoc, w zależności od objawów, jakie ma.
Lekarz ma obowiązek zgłosić NOP do najbliższej stacji sanepidu. Jeśli nie chce tego zrobić, poproś o to innego lekarza.
Jeśli tego nie robi, a nadal uważasz, że przyczyną jest NOP, możesz interweniować w lokalnej stacji sanepidu.
Uwaga: lekarz zgłasza do sanepidu tylko podejrzenie NOP. Dalszym rozpoznawaniem tego, czy przyczyną pogorszenia stanu zdrowia dziecka była rzeczywiście szczepionka, zajmuje się stacje sanitarno-epidemiologiczne, Główny Inspektorat Sanitany oraz Państwowy Zakład Higieny.

Wydrukuj: Kartę obserwacji dziecka po szczepieniu. Wypełniaj ją po każdym szczepieniu dziecka.

Czytaj też: Rodzice będą kontrolowani, jak opiekują się dziećmi

Weź udział w dyskusji o szczepieniach na forum babyonline.pl
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!