Noworodek śpi na brzuchu mamy
fot. Fotolia

Coraz więcej cesarek w Polsce. Kobiety zmuszają lekarzy do wykonania zabiegu!

Aż 1/3 dzieci w Polsce rodzi się przez cesarskie cięcie. Lekarze ostrzegają: cesarskie cięcie to operacja, nie zabieg kosmetyczny!
Hanna Szczesiak
Noworodek śpi na brzuchu mamy
fot. Fotolia
"Częstość wykonywania cięć cesarskich w Polsce, która rośnie dramatycznie, w ciągu ostatnich 10 lat się podwoiła" – powiedziała prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant ds. neonatologii. W Polsce aż 1/3 dzieci rodzi się przez cesarskie cięcie. To najwięcej w Europie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ten odsetek powinien wynosić maksymalnie 15 procent.

Dlaczego w Polsce jest aż tyle cesarek?

Prof. Wojciech Rokita z Kliniki Położnictwa i Ginekologii WSZ w Kielcach wyjaśnia: "Lekarze bardzo często robią cięcie cesarskie pod presją pacjentek, pod presją mediów, pod presją społeczeństwa. Cięcie cesarskie jest zabiegiem porównywalnym z zabiegiem kosmetycznym. Natomiast jest to operacja, która wiąże się z ryzykiem umieralności". Pacjentki często żądają wykonania cesarskiego cięcia, nie oceniając obiektywnie sytuacji. Joanna Pietrusiewicz z Fundacji "Rodzic po Ludzku" zwraca uwagę na problem dokumentacji medycznej kobiet rodzących przez cc. Aby zabieg był zrefundowany przez NFZ, lekarz nie może wpisać, że został wykonany na żądanie kobiety – konieczne jest wykazanie przeciwwskazań medycznych do porodu naturalnego.
 
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie może uratować dziecko

Choć kobiety często bagatelizują ewentualne powikłania, są przypadki, w których cesarskie cięcie mogłoby uratować zdrowie dziecka. Pod materiałem zamieszczonym na portalu Onet.pl możemy przeczytać (pisownia oryginalna):

Powiedz to mojej niepełnosprawnej córce. Rodziłam ją w czasie gdy mocno promowano naturalne porody (z zaleceniem odgórnym bo to tańsza opcja). Lekarze nie chcieli zrobić cesarki bo była mała 
(wcześniak). Stwierdzili że to nie będzie problem - sama wypadnie. Niestety dla niej ciśnienie było za duże i dostała krwotoków do mózgu, dzięki temu zablokowały się odpływy płynu mózgowo-rdzeniowego i musieli założyć jej zastawkę (czyli.powstało tzw.wodogłowie).
– gratka

Moja bratowa nie mogła urodzić córeczki, lekarz nie zgodził się na cesarkę, bo stwierdził, że 2 urodziła naturalnie, to i trzecie urodzi. Zwiększyli dawkę oksytocyny i dzieciątko w końcu się urodziło, ale przy okazji dostało wylewu. Dziś męczą się z niepełnosprawnym dzieckiem, które urodziłoby się zdrowe, gdyby lekarz nie upierał się przy naturalnym porodzie. – aga T
 

Kobieta ma prawo decydować

Poród naturalny jest dla matki i dziecka bezpieczniejszy od porodu przez cesarskie cięcie. Nie możemy zapominać, ze są przypadki, w których przeprowadzenie cc uratowałoby zdrowie bądź życie dziecka. Tak samo, jak są przypadki, w których kobiety upierają się rodzić sn, mimo wskazać medycznych do cc. Każdy przypadek jest inny i decyzja o wyborze porodu powinna być omówiona z lekarzem prowadzącym.

Czytaj także: Naturalna cesarka jest możliwa!

źródło: kobieta.onet.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy