Test ciążowy
fot. Fotolia

Nowa obsesja wśród ciężarnych. Specjaliści mówią o uzależnieniu!

Według ankiety przeprowadzonej na zlecenie brytyjskiego portalu dla rodziców Channel Mum coraz więcej kobiet nałogowo robi... testy ciążowe. Ty też tak miałaś?
Dominika Bielas
Test ciążowy
fot. Fotolia
Według ankiety przeprowadzonej na zlecenie brytyjskiego portalu dla rodziców Channel Mum coraz więcej kobiet jest uzależnionych od robienia... testów ciążowych. Choć to oczywiste, że kobieta robi test ciążowy, by się dowiedzieć czy jest w ciąży, a potem ponownie jeden lub dwa, by potwierdzić wynik, to coraz więcej przyszłych mam robi to nałogowo, wykonują ich nawet kilkanaście!

Nie raz i nie dwa

Test ciążowy jest niewielki, łatwy w użyciu i niedrogi, możesz go kupić w każdej aptece lub drogerii. Większość kobiet właśnie za pomocą takiego testu dowiaduje się, że zostanie mamą. Okazuje się jednak, że coraz więcej kobiet wykonuje taki test regularnie, nawet jeśli ciążę potwierdził lekarz. Channel Mum przepytało 1435 matek, by sprawdzić, jaki zasięg ma to zjawisko. Aż 62 proc. kobiet testy ciążowe wykonywało kilkukrotnie aż do 12 tygodnia ciąży, 7 proc. przyznało się do zrobienia aż 10 testów, a 5 proc. - wykonało ich w sumie 16 lub więcej!
Redakcja poleca: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? - film
Zbyt wcześnie zrobiony test ciążowy może pokazywać fałszywy wynik. Sprawdź, jak długo powinnaś zaczekać, zanim go wykonasz.

Lęk przed poronieniem

Okazuje się, że chodzi nie o to, czy kobieta jest w ciąży, ale o to czy nic złego nie dzieje się z dzieckiem. Z obawy przed poronieniem coraz więcej kobiet regularnie wykonuje testy ciążowe, a swoimi doświadczeniami (i zdjęciami testów) dzielą się na specjalnych grupach społecznościowych i forach. Co ciekawsze, w większości przypadków nie chodzi bladziutką drugą kreskę. Zdarza się, że zdjęcia publikują nawet kobiety, które już są w bardzo zaawansowanej ciąży. Na YouTube można znaleźć także filmiki, na których widać testy przyszłych mam wykonane nawet co kilka godzin!

Czy ciąża rozwija się prawidłowo?

- Pozytywny wynik wywołuje euforię i pomaga uspokoić się tym kobietom, które martwią się, czy wszystko jest w porządku. Jednak robienie tego zbyt często jest kosztowne i niepotrzebne. Wystarczy znaleźć się pod opieką dobrego lekarza. – tłumaczy Siobhan Freegard, założycielka Channel Mum. Co więcej, specjaliści zaznaczają, że test ciążowy nie służy do kontroli stanu zdrowia dziecka. Warto wiedzieć także, że poziom beta HCG może się utrzymywać od kilku dni do nawet kilku tygodni po poronieniu (w zależności od tego, jaki poziom beta HCG miała kobieta przed poronieniem). By sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, lekarz może zlecić dokładne monitorowanie wzrostu beta HCG wykonanego z krwi ciężarnej. Niezwykle ważne jest, by przyszła mama, zamiast robić obsesyjnie testy, przede wszystkim słuchała własnego ciała i zwracała uwagę na wszystkie objawy. Jeśli ciąża jest pod opieką dobrego specjalisty, ten z pewnością będzie w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości przyszłej mamy.

Ile testów ciążowych wykonałyście, by potwierdzić ciążę? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: globalnews.ca

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy