fot. Fotolia

Co się dzieje z psychiką dzieci? Coraz więcej problemów, coraz mniej psychiatrów!

Coraz młodsze dzieci potrzebują wsparcia psychologa lub psychiatry. Jednak sytuacja polskiej psychiatrii jest katastrofalna: brakuje lekarzy, na wizyty trzeba czekać miesiącami. Psychiatrzy podnoszą alarm, minister zdrowia zapowiada zmiany, ale... kiedy nastąpią?
Katarzyna Pinkosz
fot. Fotolia
Jeszcze kilka lat temu o depresji dziecięcej prawie nikt nie słyszał. Dziś okazuje się, że już ok. 20 proc. nastolatków ma depresję, a zaczynają na nią chorować coraz młodsze dzieci: cztero- pięciolatki.
Często dorośli nawet nie zauważają problemu, gdyż małe dziecko cierpiące na depresję zachowuje się inaczej niż dorosły z depresją. Objawem może nie być smutek czy niechęć do działania, ale przewlekłe bóle brzucha, głowy, złe zachowanie, agresja. Problemem u dzieci jest nie tylko depresja, ale też zaburzenia zachowania, zespoły lękowe, zaburzenia ze spektrum autyzmu (w tym zespół Aspergera).

400 tysięcy dzieci i 400 psychiatrów

Niepokojące jest to, że coraz więcej coraz młodszych dzieci ma problemy z psychiką. Nikt tego nie zauważa: rodzice, wychowawcy w przedszkolu, szkole, pedagodzy, psycholodzy. A jeśli nawet zauważają, to nie reagują. Zdarza się, że problem zostaje zauważony dopiero, gdy dziecko dokonuje próby samobójczej lub dokonuje samookaleczenia i trafia pod opiekę psychiatry. Często ten pierwszy kontakt z psychiatrą odbywa się w szpitalu psychiatrycznym, co jest ogromną traumą dla dziecka.
Dużo wcześniej dziecko z problemami powinno trafić do psychologa. Jego interwencja, na wczesnym etapie – praca z dzieckiem i rodziną – mogłaby zapobiec późniejszym problemom.
– Mamy w Polsce 400 tysięcy dzieci potrzebujących pomocy i tylko 400 psychiatrów dziecięcych, a to tylko wierzchołek góry lodowej, bo brakuje wsparcia rodzin – mówiła prof. Barbara Remberk, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, podczas debaty na temat psychiatrii, którą zorganizował Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. – Jako konsultant i jako lekarz prowadzący klinikę jestem przerażona tym, co się dzieje. Nie ma miejsc dla osób, które zgłaszają się z zagrożeniem życia. Pacjenci leżą na dostawkach, na łóżkach polowych – opowiadała prof. Remberk.
Podkreślała, że wielu problemom można byłoby zapobiec, gdyby na wcześniejszym etapie funkcjonowała profilaktyka.
Zobacz także: Co piąte dziecko w Polsce ma problemy z psychiką. W MZ powstał specjalny zespół.
Redakcja poleca: Co sądzisz o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, co sadzą o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Nie tylko szpital i psychiatra

– Nie ma żadnych oddziaływań profilaktycznych dla dzieci i ich rodzin – mówiła podczas debaty u Rzecznika Praw Dziecka, dr Lidia Popek, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, 
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to bowiem nie tylko szpital i psychiatra. W opiekę i wsparcie dzieci powinno być zaangażowanych szereg osób: nauczyciele i psychologowie, sieć poradni psychologiczno-pedagogicznych, system wsparcia rodziny, ośrodki pomocy społecznej, pracownicy socjalni. Problem w tym, że choć te wszystkie osoby i ośrodki istnieją, to dzieci i młodzież nie mają realnego wsparcia

Ma być poprawa

Przy Ministerstwie Zdrowia powstał specjalny zespół, który ma się zająć poprawą sytuacji w psychiatrii dziecięcej. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada, że psychiatria dziecięca ma się stać priorytetem Ministerstwa Zdrowia. – Przygotowujemy pilotaż psychiatrycznej opieki dziecięcej, która jest dla nas priorytetem. Chcielibyśmy nakierować opiekę nad zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży na opiekę środowiskową, wzmocnić poradnie psychologiczno-pedagogiczne, by dziecko z problemami trafiło do poradni i tam było zaopiekowane. Chcemy, by oddział szpitalny nie był pierwszym miejscem kontaktu dziecka z psychiatrą – mówi minister Szumowski.
Psychiatrzy czekają na zapowiadane zmiany. Jeszcze bardziej czekają na nie rodzice. Czekać nie mogą tylko dzieci, które coraz częściej nie potrafią radzić sobie ze zmieniającym się światem dorosłych.
Zobacz również: Wyścig szczurów już od przedszkola – jeden z powodów depresji u dzieci
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy