Wypadanie włosów po koronawirusie
fot. Adobe Stock

Koronawirus może powodować wypadanie włosów (a nawet ŁYSIENIE!)

Lekarze zgodnie twierdzą, że powikłania po chorobie spowodowanej koronawirusem nadal nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że COVID-19 nie jest obojętny dla zdrowia organów wewnętrznych i może powodować znaczne osłabienie organizmu nawet na kilka lat po przebyciu choroby.
Aleksandra Zaborowska
Wypadanie włosów po koronawirusie
fot. Adobe Stock
Coraz więcej osób, które przebyły COVID-19 skarży się na nadmierne wypadanie włosów. Do tego grona należy m.in. aktorka Alyssa Milano, znana m.in. z serialu „Czarodziejki”. Lekarze przyznają, że ten skutek uboczny może występować u pacjentów, którzy przeszli chorobę wyjątkowo poważnie.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom nie zaliczają nadmiernego wypadania włosów do standardowych objawów COVID-19, chociaż lekarze zauważają podobne symptomy u pacjentów, u których wystąpiły poważne przypadki zachorowań.

Koronawirus a wypadanie wlosow

Dr Nate Favini, kierownik medyczny w przychodni Forward, która zbiera dane na temat pacjentow chorujących na COVID-19 w całych Stanach Zjednoczonych, poinformował, że zakażeni pacjenci mogą doświadczać tzw. łysienia telogenowego. Polega ono na tym, że włosy przestają rosnąć i ostatecznie wypadają nawet do 3 miesięcy po zachorowaniu.

Osoby cierpiące na telogenowe łysienie mogą tracić trzykrotnie więcej włosów dziennie niż osoby zdrowe. Favini podkreśla też, że przejście COVID-19 to niezwykły wysiłek dla organizmu, który kieruje całą swoją energię z rosnących włosów na istotniejsze procesy regeneracyjne. Lekarz twierdzi, że podobny stan może utrzymywać się przez około 6 miesięcy, a pacjenci mogą stracić nawet połowę włosów!
Redakcja poleca: Jak młoda mama może zadbać o zniszczone włosy po ciąży i porodzie (film)
Nie możesz patrzeć na swoje włosy i od porodu spinasz je w kitkę? Nie pomagasz im w pielęgnacji. Agnieszka Górska, fryzjer i edukator marki Kevin.Murphy przekonuje, że dobry kosmetyk i szczere chęci mogą naprawdę zdziałać cuda.

Kobiety bardziej podatne na łysienie po koronawirusie

Wstępne badania sugerują, że to kobiety w wieku 40-50 lat są najbardziej podatne na rozwój przewlekłego łysienia telogenowego, jednak eksperci nie są pewni, czy ta sama prawidłowość zachodzi po powikłaniach po COVID-19.

Swoimi doświadczeniami z utratą włosów postanowiła się podzielić aktorka Alyssa Milano, znana z roli Phoebe Halliwell w serialu „Czarodziejki”, a także z rozpowszechnienia akcji #MeToo w mediach społecznościowych.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Thought I’d show you what #Covid19 does to your hair. Please take this seriously. #WearADamnMask #LongHauler

Post udostępniony przez Alyssa Milano (@milano_alyssa)
 


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy