córeczka tatusia
fot. Adobe Stock

Córeczka tatusia może, choć nie musi, wyrosnąć na nieszczęśliwą kobietę

Córeczka tatusia to pojęcie, które czasami używane jest jako zamiennik nazwy zjawiska psychologicznego zwanego kompleksem Elektry. Jeśli dziewczynka nie wyrośnie z fascynacji własnym ojcem, może być w dorosłym życiu bardzo nieszczęśliwa.
Ewa Janczak-Cwil
córeczka tatusia
fot. Adobe Stock
Córeczką tatusia określa się najczęściej dziewczynki w wieku 3-6 lat, które mają kochającego ojca, który staje się dla nich podświadomym obiektem seksualnym. Nie znaczy to wcale, że dziewczynka chce nawiązywać kontakty seksualne z tatą! Pragnie jednak jego uwagi, zainteresowania, a własną matkę postrzega (także podświadomie) jako konkurentkę o względy ojca. Jest to naturalny etap rozwoju psychologicznego dziewczynek. Większość z nich wyrasta z tej fascynacji, ale część na długo, nawet do końca życia ojca, pozostaje córeczką tatusia.

Córeczka tatusia:

Córeczka tatusia – co to znaczy

Pojęciem tym nie zawsze określa się dziewczynki na etapie kompleksu Elektry. Często są to po prostu córki troskliwych ojców i tak naprawdę to postawa ojca sprawia, że o dziewczynce mówi się, że jest córeczką tatusia. Pojęcie to ma zatem dwa, a tak naprawdę trzy znaczenia:
  • postawa ojca,
  • etap rozwoju córki,
  • nieprawidłowa postawa kobiety w życiu dorosłym.
Kompleks Elektry – pojęcie pochodzące z mitologii greckiej. Elektra namówiła swojego brata Orestesa do zabicia ich własnej matki. Kobieta z kompleksem Elektry ma w głowie wyidealizowany obraz ojca, który uniemożliwia jej zbudowanie trwałej romantycznej relacji z mężczyzną.

Poniżej omówimy je wszystkie. Pierwsze dwa zjawiska są naturalne, jednak jeśli się na siebie nałożą, fascynacja córki będzie się przedłużać, a tata popełni błędy, z małej córeczki tatusia wyrośnie dorosła córeczka tatusia. To zjawisko jest już problemem psychologicznym.
Redakcja poleca: Martyna Wojciechowska nie chce być tylko kucharką i odźwiernym dla swojej córki
Jaką mamą jest Martyna Wojciechowska? Czy macierzyństwo ją zmieniło? Czy podróże nie przeszkadzają w wychowaniu dziecka? Zobacz, jakie wartości przekazuje córce znana z działalności społecznej również na rzecz kobiet dziennikarka i podróżniczka.

Gdy tata hołubi córkę, też mówi się o „córeczce tatusia’’

Dzieje się tak wtedy, gdy mężczyźnie rodzi się upragniona córka, albo wtedy, kiedy pragnący syna tata zaczyna nawiązywać zaskakującą dla niego samego więź z córką. A wcale o to nie trudno. Wystarczy, że tata będzie opiekował się malutką, a później nieco starszą dziewczynką. Dzieci płci żeńskiej z reguły są bardziej zainteresowane ludzkimi twarzami, szybciej niż chłopcy potrafią odczytywać cudze emocje. To sprawia, że szybko nawiązują kontakt i budują więź z tym, kto przy nich jest. Tak może powstać silna więź ojca z córką.

Dlatego ojciec włączający się w opiekę nad dzieckiem może zbudować z córką fantastyczne relacje, które dla niego samego mogą być zaskoczeniem. Jest to zwykle źródło wielkiej satysfakcji dla taty, który chętnie spędza czas z córką, opiekuje się nią i obdarza prawdziwą ojcowską miłością. Osoby z zewnątrz, widząc zaangażowanie ojca i troskę o córkę, mogą mówić o jego małej dziewczynce „córka tatusia’’, jednak w takiej sytuacji chodzi bardziej o postawę ojca niż o zachowanie córki.

Córka tatusia – postawa dziewczynki

W wieku 3-6 lat córki, które mają przy sobie troskliwych ojców, przechodzą etap „zakochania się’’ w tacie. Pragną jego uwagi, zabiegają o nią, chcą być przez ojca przytulane i hołubione. Podświadomie traktują matkę jak rywalkę. Mogą być zazdrosne o uwagę ojca i o czas, jaki on poświęca kobiecie. Chcą szukać w zachowaniu ojca potwierdzenia, że to one są dla niego ważniejsze niż żona czy partnerka.

To ważny etap w ich rozwoju. Ojciec jest pierwszym mężczyzną w życiu dziewczynki. Od jego postawy może zależeć, jakich partnerów w przyszłości będzie poszukiwać córka. Tata jest pierwowzorem mężczyzny. Jeśli będzie asertywny, będzie szanował matkę dziecka, będzie uczestniczył w życiu rodziny i angażował się w obowiązki domowe, będzie odpowiedzialny, będzie szanował ludzi i pieniądze, jest duże prawdopodobieństwo, że takich partnerów będzie szukać córka. I odwrotnie – dysfunkcyjny ojciec może tak wpłynąć na córkę, że, choć dorastając zacznie ona zauważać błędy i wady ojca, podświadomie będzie lgnąć do mężczyzn mu podobnych.

Dorosła córka tatusia

Jeżeli etap fascynacji ojcem nie mija w naturalny sposób, a tata faworyzuje córkę, jest pobłażliwy wobec niej i niekonsekwentny, wybacza absolutnie wszystko i rozpieszcza ją także finansowo, dziewczynka może wejść w dorosłe życie uwiązana psychicznie do ojca. Będzie u niego szukać wsparcia w każdej trudnej sytuacji i wykorzystywać jego bezwarunkową miłość, unieszczęśliwiając siebie samą. No bo jaki mężczyzna będzie w stanie dorównać mężczyźnie idealnemu, czyli jej tacie? Żaden.

Taka kobieta może nie zdołać zbudować prawdziwego związku z mężczyzną, bo zawsze u jej boku będzie stał ojciec. To od jego opinii może uzależniać swoje decyzje, zamiast podejmować je z własnym partnerem. To na pieniądze ojca będzie liczyć (o ile ma majętnego tatę), podejmując nietrafione decyzje finansowe.

Nieprzecięcie psychicznej pępowiny łączącej ją z ojcem może mieć też skutki opłakane dla niej samej, nie tylko dla jej związków. Jeśli ojciec stawiał jej potrzeby na pierwszym miejscu, nie bacząc na innych ludzi, tego samego będzie oczekiwać od partnera. Czy rozpieszczona córeczka tatusia znajdzie takiego, który spełni wszystkie jej zachcianki?

Ojciec, który kochał szalenie córkę, ale gardził innymi ludźmi i wdawał się z nimi w zatargi, bywał agresywny wobec innych, może sprawić, że córka będzie szukać partnera o podobnych cechach. Wśród mężczyzn o takim charakterze zdarzają się jednak damscy bokserzy, którzy najpierw rozpieszczają partnerkę, by później w trudnych momentach wyładowywać na niej swoje frustracje, stosując przemoc psychiczną i/lub fizyczną.

Jak przestać być córką tatusia

Pierwszy krok to uświadomić sobie problem. Czasami kobiety same dochodzą do wniosku, że osoba ojca ma zbyt duży wpływ na ich życie. Czasami to otoczenie zwraca na to uwagę. Jeśli kobieta przyjmie do wiadomości, że ma problem, może zacząć terapię. Do tego potrzebna jest pomoc specjalisty, gdyż samodzielnie trudno uwolnić się z bycia córeczką tatusia.

Leczenie polega na psychoterapii, podczas której kobieta uświadamia sobie, jak doszło do tego, że jest wieczną lub rozpieszczoną córeczką tatusia. Terapeuta często musi też przepracować z pacjentką przyczyny jej niepowodzeń w dotychczasowych relacjach z mężczyznami, zbudować w niej poczucie własnej wartości i pomóc jej od nowa zbudować świat wartości. Terapia jest czasochłonna, ale jest jedyną szansą na wyrwanie się spod „żelaznego parasola’’, jakim stał się ojciec dla córki.

Więcej o więziach między rodzicami a dziećmi:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy