Córka Ewy Błaszczyk pojechała na operację
fot. Twitter/Piotr Bułakowski

Córka Ewy Błaszczyk jest operowana! Trzymajcie kciuki!

Dziś i jutro zostaną przeprowadzone pionierskie zabiegi, dzięki którym pacjenci Kliniki Budzik dostaną szansę wybudzenia się ze śpiączki!
Hanna Szczesiak
Córka Ewy Błaszczyk pojechała na operację
fot. Twitter/Piotr Bułakowski
O godzinie 10, w olsztyńskiej Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, rozpoczęła się pierwsza w Polsce operacja wszczepienia symulatora u osoby będącej w śpiączce. Wśród operowanych jest Ola, 22-letnia córka Ewy Błaszczyk, która od 16 lat jest w śpiączce. Drugą operowaną jest 24-latka z Warszawy.

To pierwszy tego typu zabieg w Polsce. Symulator ma pobudzać pracę mózgu, dzięki czemu zwiększają się szanse wybudzenia ze śpiączki. Jak dotąd tego typu zabiegi były wykonywane wyłącznie w Japonii. Prof. Isao Morita, neurochirurg, który będzie operował podopiecznych Fundacji "Akogo?", przyznał, że aż u 70% zoperowanych do tej pory pacjentów można zaobserwować wzrost świadomości. 

Dziś odbędą się dwie operacje, kolejne dwie jutro. 

Trzymamy kciuki za pacjentów Kliniki Budzik!

Czytaj także:
Redakcja poleca: „Śpiączka to kwestia sekund…” – mówi autorka książki „Wybudzenia”, K. Pinkosz [WIDEO]
„Mama zostawiła go samego w wannie i chłopczyk się podtopił…”, „Julkę potrąciło auto na przejściu przed szkołą…”, „6-letnia Ola zakrztusiła się, połykając tabletkę…” – te wszystkie historie łączy śpiączka. – Czasem o życiu decydują sekundy – mówi Katarzyna Pinkosz, autorka książki „Wybudzenia”.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy