Ewa Błaszczyk
fot. ONS

Nadzieja dla córki Ewy Błaszczyk! Czeka na eksperymentalny zabieg z Japonii

Wszyscy trzymamy zaciśnięte kciuki za córkę Ewy Błaszczyk, Olę i 3 innych pacjentów, którzy zostaną poddani unikalnej operacji, dającej szansę na chociaż częściowe odzyskanie świadomości! W Olsztynie 4 pacjentów w śpiączce czeka na zabieg, który w Japonii dał już dobre efekty.
Karolina Stępniewska
Ewa Błaszczyk
fot. ONS
Ola Janczarska, córka Ewy Błaszczyk, 16 lat temu zakrztusiła się tabletką. Od tego czasu pozostaje w śpiączce. Jej mama walczy o wybudzenie córki w każdy możliwy sposób, przy okazji pomagając innym dzieciom w śpiączce – dzięki założonej przez nią Fundacji "Akogo?" wybudowano klinikę "Budzik", w której wybudzono już 26 dzieci

Ola będzie pierwszą osobą operowaną przez wybitnych lekarzy z Japonii  i Polski. 17 i 18 maja w olsztyńskiej Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego lekarze z zespołu prof. Wojciecha Maksymowicza wykonają pod kierownictwem japońskich specjalistów 4 operacje. Pacjentom zostanie wszczepiona elektroda, która będzie stymulować pień mózgu. W Japonii zabieg przeprowadzono już 300 razy: – U około 70 proc. zoperowanych osób można zaobserwować wzrost świadomości – mówił w TVN24 prof. Isao Morita, neurochirurg z Uniwersytetu Zdrowia Fujita. 

Oczywiście jestem świadoma, że to jest 16 lat, ale oczywiście nadzieja jest zawsze lepsza od beznadziei – mówiła w TVN24 Ewa Błaszczyk. Część japońskich pacjentów poddanych wszczepieniu stymulatora wybudziła się ze śpiączki, zaczęła mówić i chodzić. - Mam duże nadzieje związane z tym zabiegiem, bo znam ich wyniki w Japonii. Jednak to komu to pomoże, a komu nie, to na razie gdybanie - mówi aktorka. 

Oprócz Oli, stymulator dostanie też dziewczynka, którą potrącił samochód na pasach i dwóch dorosłych. Japońscy lekarze byli pod wrażeniem pracy "Budzików" - warszawskiego dla dzieci i olsztyńskiego dla dorosłych pacjentów w śpiączce. Zapowiedzieli, że nie wezmą pieniędzy za operacje, jeden z Japończyków podarował też cztery potrzebne stymulatory. Koszt jednego to od 50-80 tys. zł. Fundacja "Akogo?" pokrywa jedynie koszty przelotów i pobytu Japończyków w Polsce. W planach jest 15 kolejnych eksperymentalnych operacji, wcześniej jednak trzeba zebrać na nie pieniądze. 

Z całych sił trzymamy kciuki za wybudzenie Oli i pozostałej trójki pacjentów!
Redakcja poleca: „Śpiączka to kwestia sekund…” – mówi autorka książki „Wybudzenia”, K. Pinkosz [WIDEO]
„Mama zostawiła go samego w wannie i chłopczyk się podtopił…”, „Julkę potrąciło auto na przejściu przed szkołą…”, „6-letnia Ola zakrztusiła się, połykając tabletkę…” – te wszystkie historie łączy śpiączka. – Czasem o życiu decydują sekundy – mówi Katarzyna Pinkosz, autorka książki „Wybudzenia”.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy